نسخه چاپی

حسن مرادی در گفت و گو با نما :

خام فروشی منابع موجب حذف سرمایه های كشور می شود

عکس خبري -خام فروشي منابع موجب حذف سرمايه هاي کشور مي شود

یك كارشناس اقتصادی گفت : به هر میزان كه ما خام فروشی كنیم به همان میزان سرمایه های كشور را از دست می دهیم بنابراین بسیاری از كالاها باید فرآوری شوند تا ما نیز بتوانیم سرمایه بیشتری را نصیب كشور كنیم .

حسن مرادی کارشناس حوزه انرژی در گفت و گو با نما با بیان اینکه ایران دارای بزرگترین منابع نفت وگاز در دنیاست گفت : علی رغم شعارهایی که در طول این سالها در این حوزه داده شده است باید گفت که نحوه برداشت و بهره برداری ما از این منابع به صورت صحیح انجام نگرفته و پیشرفتی را برای ایران در بر نداشته است .
وی ادامه داد : اگرچه کشور ما سالهای طولانی است که از محل درآمدهای نفتی اداره میشود اما باید این را بدانیم که سرمایه گذاری در بخش های دیگر می تواند توان پیشرفت ما را دو چندان کند .
وی با اشاره به پتانسیل های موجود در کشور برای سرمایه گذاری اظهار داشت : ایجاد کانال های آبی ، سد سازی ، ساخت نیروگاه های برق ، امکان صادرات انرژی به کشورها ی همسایه فرصت های سرمایه گذاری های کلان را برای ایران فراهم می کند .
مرادی با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم پس از استقرار باید برنامه ریزی دقیقی در زمینه ی واردات و صادرات این منابع و ایجاد سرمایه داشته باشد بیان داشت:به طور مثال واردات متقابل منابع آبی از همسایگان شمالی ایران و سرمایه گذاری در این بخش می تواند بسیاری از کم آبی های ما را در داخل جبران کند
وی افزود : با توجه به هزینه های بسیاری که در کشور وجود دارد نگاه دولت به منابع برای رفع حوائج ضروری است و همین مساله آسیب های جدی را به اقتصاد ایران مخصوصا در حوزه انرژی وارد کرده است .
مرادی با بیان اینکه باید نگاهمان را به منابع انرژی تغییر دهیم اذعان داشت : مواردی از قبیل ساخت فرودگاه های قدرتمند بین الملی ، ایجاد کریدور های شمال و جنوب قطارهای پر سرعت می تواند ایران را به هاب حمل و نقل در منطقه تبدیل کند و سود کلانی را برای ایران به ارمغان بیاورد .
وی با ارائه پیشنهادی جهت فرآوری محصولات پتروشیمی و دیگر محصولات گفت : ما می توانیم فرآوری محصولاتی مانند مازوت و قیر طبیعی را به سطحی برسانیم که ایجاد درآمد و اشتغال داشته باشیم واین مساله می تواند خام فروشی منابع را تا حد قابل توجهی کاهش دهد .
وی در پایان تصریح کرد : به هر میزان که ما خام فروشی کنیم به همان میزان سرمایه های کشور را از دست می دهیم بنابراین بسیاری از کالاها باید فرآوری شوند تا ما نیز بتوانیم بهره بیشتری را نصیب کشور کنیم .

۱۳۹۶/۳/۲۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...