نسخه چاپی

شمخانی: افزایش هماهنگی ایران و روسیه در مقابل آمریكا ضروری است

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: افزایش هماهنگی میان ایران و روسیه به منظور جلوگیری از مداخلات غیرقانونی آمریكا در سوریه از ضرورتهای غیر قابل اجتناب در مسیر همكاری تهران و مسكو است.

به گزارش نما، نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه صبح امروز سه شنبه در چارچوب افزایش هماهنگی‌های اجرایی میان نهادهای امنیت ملی دو کشور در موضوع سوریه طی تماس تلفنی با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیرامون روند همکاری‌های دو کشور در بحران سوریه و نشست آتی در آستانه قزاقستان با وی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

امیر دریابان علی شمخانی در این گفت‌وگو با استقبال از رایزنی‌های مستمر دو کشور در فرآیند مقابله با تروریسم اظهار داشت: با توجه به ضرورت بهره گیری از تجربیات گذشته به منظور بهینه سازی روند استقرار و حفاظت از آتش بس لازم است ترتیباتی اتخاذ شود که اقدامات جاری زمینه‌ای برای سوء استفاده تروریست‌های شکست خورده از شرایط آتش بس ایجاد نکند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی اقدامات ماجراجویانه ایالات متحده آمریکا و بهانه جوییهایی که می‌تواند زمینه ساز افزایش تنش در منطقه و تقویت جبهه تروریسم شود، افزود: افزایش هماهنگی میان ایران و روسیه به منظور جلوگیری از مداخلات غیرقانونی آمریکا در سوریه و جلوگیری از مخدوش شدن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور از ضرورتهای غیر قابل اجتناب در مسیر همکاری تهران و مسکو است.

وی افزود: روند آشکاری به منظور تقویت روحیه و حفظ برخی مناطق تصرف شده از سوی عناصر مسلح تکفیری از سوی آمریکا با حمله به مواضع ارتش سوریه مشاهده می‌شود که نقض قطعنامه شورای امنیت و منشور سازمان ملل است.

پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این گفت‌وگو با اشاره به برگزاری اجلاس آستانه ۵ در هفته جاری بر ضرورت افزایش هماهنگی‌ها میان دو کشور به منظور تعیین سازوکارهای استقرار نیروهای ناظر بر آتش بس تاکید کرد و افزود: برای پیشبرد توافقات و حفاظت از آتش بس ایجاد شده در سوریه، موضوع تعیین فرایندهای اجرایی حفاظت از آتش بس و نظارت بر آن بسیار حایز اهمیت است.

وی با ابراز رضایت از دستاوردهای میدانی و سیاسی حاصل از همکاری دو کشور در موضوع مقابله با تروریسم در سوریه اظهار داشت: پیگیری سازوکارهای سیاسی هیچ تاثیری بر مقابله موثر با گروههای تروریستی خارج از فرآیندها و ابتکارات جاری که زمینه ساز آتش بس در سوریه شده است، نخواهد داشت.
منبع: فارس

۱۳۹۶/۴/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: