نسخه چاپی

مطالبات اصلی مردم طبق نظرسنجی‌ها مباحث معیشتی و بیكاری است

رحمانی‌فضلی گفت: مطالبات اصلی مردم طبق نظرسنجی ها مباحث اقتصادی، معیشتی، بیكاری و آسیب‌های اجتماعی است.

به گزارش نما، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در همایش منتخبان پنجمین دوره شورا های اسلامی کلان شهر‌ها، اظهار داشت: حضور مردم در انتخابات برای کشور عزت، کرامت و قدرت و توفیق در عرصه جهانی به همراه داشت. خارج از اینکه چه کسی رای آورده مهم این است یک بار دیگر در شرایط منطقه و جهان قدرت‌نمایی بزرگی داشته باشیم.

وی با اشاره به تجربه ۳۷ سال دموکراسی در کشور افزود: در ایام انتخابات ایران رئیس جمهور آمریکا به عربستان سفر داشت. از نگاه آنها حکومتی که بویی از دموکراسی ندارد یک دولت صلح‌طلب و دولتی که سی و هشت سال انتخابات داشته حامی تروریسم می‌شود. البته ملت‌ها این مسئله را خوب تشخیص می‌دهند و ما باید قدردان مردم باشیم.

وزیر کشور خطاب به منتخبان شورای شهر گفت: ما وارث مجموعه‌ای از شهر‌ها و روستا‌ها و جغرافیای ایران به صورت غیرمتوازن هستیم و این عدم توازن ناشی از نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی غلط ظرف ۶۰ سال گذشته بوده که به کشور تحمیل شده است. البته پس از انقلاب اسلامی ایران اصلاحات زیادی در آن انجام شده و موفقیت‌های ارزشمندی در حوزه خدمات و امور زیربنایی داشته‌ایم و عدالت نصبی حاکم شده اما در حوزه منابع و امکانات و همچنین توزیع درآمد و خدمات عقب‌ماندگی‌ها را باید جبران کنیم.

وی با بیان اینکه عدم تعادل در شکل‌گیری شهرها باعث شده کلانشهرهایی با توزیع جمعیت نامناسب شکل بگیرند که یکی از آنها را می‌توان تهران خواند که بالاترین تراکم جمعیت و همچنین بالاترین ثروت را دارد، گفت: باید این مشکل را به صورت ریشه‌ای و مبنایی ببینیم و تعادل‌بخشی و عدالت‌بخشی در کشور را محقق کنیم. اگر هر یک از ما در محدوده حوزه سکونتی خود به مسائل توجه کنیم، بی‌تردید مشکلات حل نمی‌شود.

وزیر کشور یادآور شد: اگر تمامی منابع در تهران به دلیل حضور جمعیت هزینه شود و روستاها به شکل فعلی باقی بمانند، مهاجرت به سمت کلانشهرها ادامه پیدا خواهد کرد و در آینده روستاهایی که برای ما اهمیت تامین امنیت دارند، خالی از جمعیت خواهند شد.

رحمانی‌فضلی گفت: باید همه پیوندها را ببینیم و موقعیت جغرافیایی را مدنظر قرار دهیم. در نظام برنامه‌ریزی فعلی که علی‌رغم اصلاحات همچنان یک نظام برنامه‌ریزی کلان متمرکز بخشی باقی مانده است، حتما باید بحث منطقه‌ای در آن دیده شود. البته این موضوع در دولت در حال بحث است و امیدواریم در کمترین زمان ممکن حل شود.

وی درباره مسئله بودجه ریزی نیز گفت: نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر جمعیت و فعالیت است که به این ترتیب در یک دور تسلسل قرار گرفته است. البته در طول انقلاب اسلامی تلاش کرده‌ایم با افزودن تبصره‌ها برخی از مشکلات را حل کنیم اما هنوز کامل نشده است. پیوستگی‌ها به گونه‌ای در ذهن برنامه‌ریزان نقش بسته که گاها موجب ایجاد مقاومت می‌شود.

وزیر کشور درباره اقدامات وزارت کشور در این زمینه گفت: امروز ۱۰۰ مورد از اختیارات ملی را به منطقه‌ای تبدیل کرده‌ایم اما حدود ۹۰۰ وظیفه باقیمانده است. در این ساختار و قوانین شوراهای شهر و روستا براساس تجربه کاری نشان داده شده که از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند. باید توجه داشته باشیم به کل کشور اعم از شهرهای کوچک، روستاها و کلانشهرها توجه داشته باشیم. لذا انتظار می‌رود همه شوراها با نگاه کلی به کشور موضوعات را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: شهر یک موجود زنده پویا است که با چنین تعریفی روزانه در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، کالبدی و فعالیت‌های مختلف آن تغییر می‌کند. اگر این موقعیت را بپذیریم باید پیشتاز این تغییرات باشیم تا بتوانیم شهر را اداره کنیم، لذا از منتخبان شورای اسلامی شهر و روستای کلانشهرها می‌خواهم که ۱۰ سال آینده را ببینند و با پیشرفت امروزی تکنولوژی که در اختیار جمعیت قرار داده است، ‌ موضوعات را دنبال کنند.

وزیر کشور افزود: باید به گذشته شهر نگاه کنیم و شرایط فعلی را مورد سنجش قرار دهیم که چه چیز داریم و کمبودها را بدانیم و همچنین نگاهی به ۱۰ سال آینده داشته باشیم که به چه چیز نیازمندیم. چنین روندی مستلزم این است که نمایندگان شوراها و شهردار جایگاه خود را به خوبی بدانند. اگر در درستی از مباحث و موضوعات اطمینان داشته و درک درستی از جایگاه خود داشته باشیم، با این ترکیب قطعا اقدامات موثری انجام خواهد شد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به این نکته که شورا نباید نگاه سیاسی داشته باشد، افزود: شوراها و شهرداری‌ها یک نهاد خدماتی عمرانی آبادانی هستند و به مردم خدمات ارائه می‌دهند. این به این معنی نیست که شوراها نباید نگاه سیاسی داشته باشند و یا اینکه گروه سیاسی حاکم انتخابی متناسب با نگاه خود نکند، باید در عزل و نصب‌ها براساس دیدگاه شایسته‌سالاری و بر محور قانون حرکت کرد.

وزیر کشور در همین زمینه تاکید کرد: مثلا اگر در انتخاب شهردار ۵ نفر مدنظر است، فردی که از نظر سیاسی هماهنگ‌تر و از نظر اجرایی بهتر است را می‌توان انتخاب کرد، اما اگر در این بین ۴ نفر تخصص لازم را دارند و فردی را که‌ تنها از نظر سیاسی همراه است را انتخاب کنیم، در این شرایط جایگاه شورای شهر تغییر خواهد کرد، به خصوص در شرایط فعلی که بعد از انتخابات‌ها اکثریت نهادهای مدنی با رای مردم رویکرد مشخصی دارد.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: در مجلس نگاه اصلاح‌طلبی و اعتدالی حاکم است و در شوراها هم‌ همین طور و در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز رئیس‌جمهوری اعتدال‌گرا انتخاب شد. مطالبه به حق مردم‌ این است که این جریان و نگاه در عمل برای مردم‌ چه خواهد کرد. مطالبات اصلی مردم طبق نظرسنجی‌ها مباحث اقتصادی، معیشتی، بیکاری و آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: در دوره اخیر ۴۲ درصد شهرهایی که خود شورا شهردار را انتخاب کرده‌اند مجبور به تعویض شهردار شده‌اند که در پی آن مشکلات بسیاری ایجاد شده است. البته مجموعه قوانین و مقررات را در برخی موارد که نیازمند تغییر است باید پیگیری کنیم و این پیگیری باید از سمت شوراها نیز انجام شود. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ شهرداری در کشور هزینه هایی بیش از درآمدشان دارند و تنها از طریق مالیات بر ارزش افزوده امور خود را می‌گذرانند.

وزیر کشور افزود: همین منابع موجود در شهرداری‌ها درست استفاده نمی‌شود و متاسفانه حسابرسی دقیق صورت نمی‌گیرد و بدتر از همه حیات و محیط زیست شهری فدای کسب درآمد می‌شود. بی‌تردید باید بهره‌وری منابع را افزاش دهیم. امروز بزرگترین مشکل در کشور عدم اطلاع از درآمدها و هزینه‌هاست که این موضوع در شهرداری‌ها بیشتر دیده می‌شد. باید بدانیم که حسن نیست که به شهردار اختیار تام بدهیم و در مقابل پاسخگو نباشد. باید شاخص هزینه‌ها و درآمدها مشخص شود و شهردار پاسخگو باشد.

وی در پاسخ به سوال یکی از اعضای منتخب شورای پنجم درباره اینکه بالاخره مرداد یا شهریور ماه زمان استقرار منتخبان شورای تهران است، گفت: شورای نگهبان بار دیگر نسبت به استقرار اعضاء در مردادماه ایراد گرفته، ولی ما با آقای لاریحانی صحبت کردیم تا این موضوع هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.
منبع: تسنیم

۱۳۹۶/۴/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: