نسخه چاپی

قصور سازمان حج در مطالبه‌گری حقوق شهدای فاجعه منا

خانواده‌ شهدای فاجعه منا با صدور بیانیه‌ای جدید اعلام كردند متأسفانه سازمان حج و زیارت در زمینه ایستادگی در برابر سعودی‌ها به عنوان عامل بروز جنایت منا و مطالبه‌گری از آنان زا بی‌پاسخ گذارده است.

به گزارش نما، جمعی از خانواده‌ شهدای فاجعه منا در بیانیه جدید سازمان حج و زیارت را در برابر سعودی‌ها به عنوان عمال بروز جنایت منا و مطالبه‌گری از آنان برای رقم زدن چنین جنایت هولناکی، قصور داشته و بسیاری از پرسش‌ها نظیر روند تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را بی‌پاسخ گذارده است.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم رب الکعبه

سلام بر روح پر فتوح شهدا، آنان که در هجوم دستاوردهای فانی دنیوی، پرچم بقای خود را بر ستیغ آزادی استوار کردند.

به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند:

خانواده شهدای مکه و منا، پیرو فرمایش مقام معظم رهبری «فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا نباید فراموش شود» و در امتداد مطالبات خود در زمینه رسواسازی عاملین فاجعه دردناک منا و صیانت از خون بناحق ریخته شهدایشان و همچنین به منظور جلوگیری از تکرار تعددی مجدد عربستان سعودی به جان حجاج، با سازمان‌ها و نهادهای مختلف در ارتباط بوده و برای طی گام‌های مؤثر لحظه‌ای از پای ننشستند.

در این میان نهادهایی بودند که در کوران درد و رنج بازماندگان این فاجعه، ما را تنها نگذارند و از طرفی برخی نهادهای دیگر چنانچه شایسته بود، به اجرای اقدام عملی در جهت رمزگشایی ابعاد فاجعه منا نپرداختند و به حمایت لازم از خانواده‌ها مبادرت نورزیدند و فراموش کردند که این بی‌توجهی، قطعاً با تأمین امکان سوءاستفاده فرصت‌طلبان، می‌تواند در درجه اول نهاد مربوطه را متضرر کند.

سازمان حج و زیارت نیز گر چه در کنار نهادهای مؤثر دیگر، به حل و فصل بخشی از مطالبات خانواده‌ها من‌جمله احراز شهادت برای سفرکردگان ملکوت در منا، مبادرت ورزید اما متأسفانه در زمینه ایستادگی در برابر عمال بروز این جنایت و مطالبه‌گری از آنان برای رقم زدن چنین جنایت هولناکی، قصور داشته و هم‌اکنون نیز بسیاری از پرسش‌ها نظیر روند تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را بی‌پاسخ گذارده است.

مراجعات مکرر خانواده‌ها به سازمان مزبور، مرتبط با روشن شدن روند پیگیری فاجعه بوده و تأکید می‌گردد هیچ‌گاه دریافت دیه به عنوان اولویت برای قاطبه بازماندگان مطرح نبوده است.

جای تأسف دارد که در مراجعه جمعی از خانواده شهدا در تاریخ 11 تیر 1396 که رسالت ابلاغ مطالبات کل خانوده‌ها را به عهده داشتند، این سازمان واکنشی غیرمترقبه نشان داد و در رفتاری شتابزده، اولاً هویت مراجعان را زیر سوال برده و ثانیاً به برگزاری تجمع بی‌مجوز و انگیزه‌های پشت پرده متهم نمود.
منبع: فارس

۱۳۹۶/۴/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: