نسخه چاپی

اظهارنظر موگرینی دربارۀ بحران قطر

به گزارش نما - ایرنا نوشت: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار و گفتگو با وزیر امور خارجه اردن، از میانجیگری کویت در بحران کشورهای خلیج فارس حمایت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه اروپا، موگرینی عصر دوشنبه پس از دوازدهمین نشست شورای شراکت اتحادیه اروپا - اردن در بروکسل، در کنفرانس خبری مشترک با 'ایمن الصفدی' وزیر امور خارجه اردن گفت: در مورد تنش ها بین کشورهای خلیج فارس و مصر با قطر، با تمام ابزارهای خود از تلاش های میانجیگری شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت حمایت می کنیم.

وی افزود: من بطور دائم با دوستان و همکاران کویتی در تماس هستم و همچنین با طرف های مختلف در تماس هستم و همین دیروز با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر گفت وگو کردم.

موگرینی تاکید کرد: تا جایی که به موضع اتحادیه اروپا مربوط می شود، بسیار روشن است و قاطعانه نیز بیان شده است که انتظار داریم این مساله بطور دیپلماتیک حل و فصل شود.

وی افزود: شورای همکاری خلیج فارس به خودی خود برای اتحادیه اروپا یک شریک بنیادین است و از تمام شریکانمان در این شورا انتظار داریم هرگونه تنشی را با گفت وگوی سیاسی حل کنند. از شکسته شدن وحدت در شورای همکاری خلیج فارس بر اثر این تنش های نگرانی داریم و معتقدیم که این تنش ها از طریق میانجیگیری کویت و با حمایت اروپا، حمایت منطقه و حمایت آمریکا قابل حل است.

وی افزود: اعتقاد داریم که مقابله با تروریسم وظیفه تمام کشورهای جهان است و هیچ کشوری را از این امر مستثنی نمی کنیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اظهارات خود از رویکرد اردن در جلوگیری از افراط گرایی و مقابله با تروریسم تمجید کرد و گفت: از راه اردن برای جلوگیری از افراط گرایی حمایت می کنیم و امیدواریم که این منطقه الگویی برای دیگران باشد.

موگرینی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید آیا انتظار دارید بحران در خلیج فارس بزودی حل شود، گفت: انشااله. برای حمایت از دوستانمان در خلیج فارس و سایر دوستان و شریکان در منطقه کار می کنیم تا هر چه زودتر این بحران حل شود. در اتحادیه اروپا اعتقاد داریم هر چه این تنش ها بیشتر ادامه یابد، این به ضرر کل منطقه است.


آتش بس در سوریه گام نخست است

موگرینی همچنین در ارتباط با سوریه نیز توافق آتش بس در جنوب سوریه را ' گام نخست' دانست و از آن استقبال کرد و گفت: مردم سوریه مستحق صلح و آتش بس هستند.

وی افزود: اجرای مناطق عاری از تنش ها در سوریه کار اتحادیه اروپا نیست اما زمانی که چنین توافق هایی اجرا شود، اتحادیه اروپا می تواند اقداماتی را برای بازگشت به زندگی عادی در این مناطق بررسی کند.
موگرینی خاطرنشان کرد که عصر روز سه شنبه در بروکسل با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این زمینه گفت وگو خواهد کرد.
وی از پاسخ به سئوالی درباره نقش بشار اسد در آینده سوریه خودداری کرد و گفت: من بارها به این سئوال پاسخ داده ام و پاسخ همیشه همان است.

موگرینی در گذشته بارها مدعی شده است که اسد در آینده سوریه هیچ نقشی نخواهد داشت.
بر اساس این گزارش، در دوازدهمین نشست شورای شراکت اتحادیه اروپا - اردن در بروکسل مسائلی از قبیل تقویت اقدامات اردن در میزیانی از آوارگان سوری از جمله از طریق اعطای کمک های مالی جدید اتحادیه اروپا و همچنین مساله سوریه مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر امور خارجه اردن نیز بر خواست این کشور برای آتش بس کلی در سوریه و حرکت به سمت حل و فصل سیاسی با حفظ وحدت و استقلال سوریه تاکید کرد.

۱۳۹۶/۴/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...