نسخه چاپی

فرمان ضد مهاجرتی ترامپ محدودتر شد

یك قاضی در آمریكا در حكمی متفاوت با تفسیر وزارت خارجه آمریكا موارد استثناء فرمان ضد مهاجرتی ترامپ علیه اتباع شش كشور مسلمان از جمله ایران را گسترده‌تر كرده است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، یک قاضی در آمریکا در حکمی متفاوت با تفسیر وزارت خارجه این کشور موارد استثناء در فرمان ضد مهاجرتی «دونالد ترامپ» علیه اتباع شش کشور مسلمان از جمله ایران را گسترده‌تر کرده است.

«دریک واتسون»، قاضی دادگاه فدرال بخش «هونولولو»، مرکز ایالت هاوایی در آمریکا در حکمی جدید اعلام کرده دولت نمی‌تواند از ورود اتباع شش کشور هدف که قصد سفر به آمریکا برای دیدار با پدربزرگ و مادربزرگ‌هایشان دارند جلوگیری کند.

دیوان عالی آمریکا ماه گذشته حکم به برداشته شدن بخش‌هایی از محدودیت‌های اعمال شده از سوی دادگاه‌های پایین‌تر علیه فرمان اجرایی ترامپ برای منع ورود اتباع شش کشور مسلمان ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن به آمریکا داد.

دیوان عالی آمریکا اعلام کرد دستور منع مسافرت ترامپ علیه آن دسته از اتباع این شش کشور که دارای «ارتباطی اصیل» با شخص یا شرکتی در ایالات متحده هستند، لازم‌الاجرا نیست.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد این حکم به معنی آن است که افرادی که می‌خواهند برای دیدار با عضو نزدیک خانواده خود اعم از والدین، همسر، فرزند، داماد یا عروس، خواهر و برادر زندگی یا ملاقات کنند می‌توانند وارد آمریکا شوند. افرادی که به واسطه تعهدات تحصیلی، کاری یا حرفه‌ای ارتباطات طولانی مدت با دانشگاه یا نهادهای دیگر در آمریکا داشته‌اند نیز مشمول تعریف «ارتباطات اصیل» می‌شوند.

با وجود این، طبق تفسیر وزارت خارجه آمریکا اتباع شش کشور مسلمان به بهانه دیدار یا زندگی با عمه، عمو، خاله و فرزندان آنها، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه، نامزدها و بستگان درجه دوم نمی‌توانند روادید ورود به آمریکا بگیرند. این تفسیر از «ارتباطات اصیل» ، به ویژه منع ورود پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها یا نامزدها اعتراضاتی را به همراه داشت.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در اعتراض به این فرمان اجرایی در حساب توئیتری خود نوشت: «ایالات متحده مادربزرگ‌های ایرانی را از دیدن نوه‌هایشان محروم می‌کند، این کار واقعا نمایش شرم آور دشمنی کور با تمام ایرانی‌هاست.»

ایالت هاوائی و گروهی دیگر از معترضان به همین دلیل با تنظیم شکوائیه‌هایی در دادگاه استدلال کردند که برنامه دولت ترامپ برای جلوگیری از ورود خویشاوندان نزدیک اتباع این شش کشور به آمریکا اقدامی نادرست است.

وکیلان دولت ترامپ، در مقابل از قاضی پرونده خواستند به تعاریف مشخص شده در بیانیه وزارت خارجه آمریکا به تاریخ 29 ژوئن از «ارتباطات اصیل» اکتفا کرده و دایره موارد استثنا را گسترده‌تر نکند. آنها تصریح کردند که خارج کردن این دسته از خویشاوندان از دایره ارتباطات اصیل و نزدیک بر اساس قوانین مهاجرتی آمریکا صورت گرفته است.

قاضی دادگاه فدرال بخش «هونولولو»، هم‌اکنون با رد درخواست دولت ترامپ، دایره شمول فرمان ضد مهاجرتی ترامپ را محدودتر کرده است.

۱۳۹۶/۴/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...