نسخه چاپی

آلمان سفیر تركیه را احضار كرد

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام كرد كه برلین، سفیر تركیه را در اعتراض به بازداشت 6 فعال حقوق بشری از جمله یك شهروند آلمان، احضار كرده است.

به گزارش نما ، الف به نقل از خبرگزاری های رویترز و فرانسه نوشت: 'مارتین شفر' گفت: 'زیگمار گابریل' وزیر امور خارجه آلمان برای رایزنی با دولت، تعطیلات تابستانی خود را نیمه کاره گذاشته و به برلین بازگشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان، اقدام ترکیه در تمدید مدت بازداشت یکی از این فعالان مزبور به اتهام وابستگی به یک سازمان تروریستی را بی معنی خواند و گفت: دولت ترکیه باید به طور مستقیم و بی درنگ، مراتب اعتراض دولت آلمان را دریافت کند.

وی یادآور شد: اقدام غیرقابل قبول آنکارا در بازداشت شهروند آلمان و پنج فعال دیگر از جمله مدیر ترکیه ای سازمان عفو بین الملل، به سفیر ترکیه در برلین ابلاغ شد.

برلین همچنین خواستار آزادی شهروند آلمان و ارائه خدمات کنسولی به وی شده است.

سفیر ترکیه نیز اعلام کرد که پیام آلمان را بی درنگ به آنکارا منتقل می کند.

براساس این گزارش، دادگاهی در ترکیه روز سه شنبه حکم داد که 6 فعال مدافع حقوق بشری از جمله یک شهروند آلمان به اتهام کمک به یک گروه تروریستی، در حبس بمانند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، با محکوم کردن بازداشت این افراد و حمایت از شهروند آلمانی، حکم صادره را غیرموجه خواند.

روابط بین آنکارا و برلین به ویژه پس از کودتای نافرجام سال گذشته (2016) ترکیه علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، به تیرگی گرائیده است.

برلین از بابت بازداشت های گروهی در ترکیه در پی کودتا و اخراج و عزل افرادی که کودتاچی خوانده می شوند، ابراز نگرانی کرده است.
سه میلیون ترک تبار در آلمان زندگی می کنند.

۱۳۹۶/۴/۲۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: