نسخه چاپی

مبادلات ارزی ایران با یورو در حال انجام است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: روابط بانكی ایران با كشورهای اروپایی با ارز یورو در حال انجام است و مشكلی از این بابت وجود ندارد.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: روابط بانکی ایران با کشورهای اروپایی با ارز یورو در حال انجام است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

علی طیب نیا شامگاه دوشنبه در حاشیه آخرین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در دولت یازدهم که در اتاق ایران برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: البته در زمینه مبادله با دلار به دلیل تحریم های اولیه آمریکا علیه ایران محدودیت هایی وجود دارد که این ربطی به تحریم های هسته ای ندارد و مربوط به تحریم هایی است که از گذشته به دلایل دیگری وضع شده اند.

طیب نیا افزود: محدودیت در مبادلات دلاری سبب شده تا بانک هایی که ارتباط نزدیکی با آمریکا دارند و با دلار کار می کنند، با محدودیت هایی در همکاری با ایران داشته باشند.
وی ادامه داد: البته عمده مبادلات ارزی ایران به یورو انجام می شود و پس از رفع تحریم ها هزینه های مبادلاتی کشور نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

**برای مردمی کردن اقتصاد تلاش کردم

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ارزیابی عملکرد خود در چهار سال تصدی این وزارتخانه، برگزاری جلسات مربوط به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را از دستاوردهای دولت یازدهم برای بها دادن به بخش خصوصی و مردمی کردن اقتصاد دانست.

طیب نیا گفت: معتقدم که دولتی بودن یکی از مشکلات اصلی اقتصاد ایران است که برای رفع آن و دستیابی به رشد پایدار باید برنامه مردمی کردن اقتصاد در دستور کار باشد.

وی افزود: این رویکرد سبب شد تا در دوره وزارت خود توجه ویژه ای به شورای گفت و گو داشته باشم و از ابتدای ورود به دولت سعی کردم جلسات این شورا به طور مستمر تشکیل شود.

وی یادآور شد: پیش از این دولت، اصلا شورای گفت و گو تشکیل نشده بود اما در دولت یازدهم به طور مستمر و منظم جلسات آن تشکیل شد و شاید یکی از منظم ترین اعضای آن خود شخص من بودم که به دلیل اعتقادی که به بخش خصوصی داشتم، آن را دنبال می کردم.

طیب نیا با یادآوری اینکه علاوه بر شورای گفت و گو، نهادهای دیگری از جمله هیات تسهیل مقررات و هیات واگذاری ها نیز در فرآیند مردمی کردن اقتصاد ایران دخیل هستند، گفت: در این چهار سال سعی کردم سیاست هایی که می تواند به گسترش نقش بخش خصوصی در اقتصاد ایران و بهبود محیط کسب و کار منجر شود را دنبال کنم.

وی ادامه داد: برخی از این نهادها مثل هیات واگذاری، جزو نهادهای تصمیم گیر بودند و بنابراین توانستیم مسیر واگذاری ها را که به طور عمده به شکل واگذاری به شبه دولتی ها و نهادهای عمومی و یا رد دیون دولت بود، اصلاح کنیم و به بخش خصوصی واقعی سوق دهیم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی می گوید که نیمی از جلسات شورای گفت و گو منجر به تصمیم گیری شده است، گفت: درباره تصمیم هایی که به حیطه وظایف وزارت اقتصاد باز می گشت، تصمیم ها را به طور کامل اجرایی کردیم که از جمله می توان به تسهیل امور مالیاتی بخش خصوصی اشاره کرد.

طیب نیا یادآور شد: برای نمونه درباره ماده 186 قانون مالیات های مستقیم 46 دستورالعمل مختلف وجود داشت که اصلاح و تسهیل شد و یا استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادر کنندگان به نتیجه رسید که موجب رضایت بخش خصوصی شد.

وی گفت: شورای گفت و گو در مجموع در پیگیری مطالبات بخش خصوصی و بهبود فضای کسب و کار توفیق های نسبی داشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره اینکه تا چه میزان در اجرای برنامه ها و وعده های خود موفق بوده است، گفت: یک برنامه عملیاتی برای بخش های مختلف این وزارتخانه تنظیم شده بود که اجرای آن به طور هفتگی پایش می شد؛ در برخی از این برنامه ها نظیر استقرار نظام نوین یکپارچه گمرکی توفیق های خوبی داشتیم اما در برخی حوزه ها نیز پیشرفت کمتر بود.

۱۳۹۶/۵/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: