نسخه چاپی

رجزخوانی اتمی كره شمالی و آمریكا در نقطه بحران

جدال لفظی میان آمریكا و كره‌‌شمالی از مرحله «جدال» یك گام فراتر رفت و به مرحله «تهدید هسته‌ای» رسید. اگر پیش از این نزاع‌ها بیشتر شامل لفاظی، درگیری لفظی و مانورهای هوایی و موشكی بود این بار سخن از «جنگ هسته‌ای» می‌رود. پس از اینكه روز دوشنبه (۱۶ مردادماه ۹۶) دو بمب‌افكن B-۱B بر فراز شبه‌جزیره كره به پرواز درآمدند، دیروز چهارشنبه (۱۸ مردادماه) رئیس ستاد مشترك ارتش كره‌‌شمالی اعلام كرد كه «حمله پیشگیرانه دیگر در انحصار آمریكا نیست.» این دو بمب‌افكن كه از قضا از پایگاه هوایی اندرسون در گوام‌ (به‌عنوان بخشی از «حضور دائمی بمب‌افكن»های نیروی هوایی آمریكا) به پرواز درآمده بودند مانور مشتركی با جنگنده‌های ژاپنی و كره‌جنوبی انجام دادند.

به گزارش نما به نقل از اقتصادنیوز ، این اقدام خشم پیونگ‌یانگ را برانگیخت و باعث شد این کشور تهدید کند که درحال برنامه‌ریزی برای حمله به پایگاه گوام با موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد است.

سی‌ان‌ان در گزارشی به قلم «زاخاری کوهن» و «ایوان مک کردی» می‌نویسد ارتش کره‌‌شمالی در حال «بررسی طرحی عملیاتی» برای حمله به گوام است. در بیانیه ارتش کره‌‌شمالی که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد آمده که هدف از این حمله بالقوه به پایگاه هوایی اندرسون در گوام «ارسال هشداری جدی به آمریکا است.» این پایگاه یکی از دو پایگاه مهم آمریکا در منطقه پاسیفیک است که نزدیک‌ترین پایگاه در خاک آمریکا به کره‌‌شمالی است.

بخشی از قوای هوایی، دریایی و زمینی آمریکا در این پایگاه تجمع یافته است. با این حال، «ادی بازا کالوو»، فرماندار گوام، در پیامی که دیروز منتشر کرد به ساکنان این جزیره اطمینان داد که نه نیازی به افزایش سطح تهدید است و نه قرار است اوضاع بدتر شود. «جورج شارفوروس»، مشاور امنیت داخلی گوام به سی‌ان‌ان می‌گوید با وجود اهمیت استراتژیک این پایگاه و تهدید کره‌‌شمالی به سیستم دفاعی این جزیره و قابلیت نظامی آمریکا مطمئن است. یکی از سیستم‌های مستقر در این جزیره، «تاد» است که به‌طور کامل و دائمی در آنجا به‌کار گرفته شده است.«ریک فرانسونا»، تحلیلگر نظامی سی‌ان‌ان می‌گوید: «قابلیت‌ها یا تسلیحات هسته‌ای کره‌‌شمالی برای ریختن روی آمریکا طراحی نشده.

در واقع، این تسلیحات برای پیشگیری از حمله آمریکا طراحی شده است.» با این حال، بیانیه‌ها، مواضع و رویکردهای این کشور نشان می‌دهد که این کشور هر روز موضعش تهاجمی‌تر از قبل می‌شود. برخی تحلیلگران بر خلاف فرانسونا بر این باورند که ممکن است کره‌‌شمالی پیش از حمله آمریکا، مبادرت به حمله هسته‌ای کند. گوام برای حفظ قابلیت‌های تهاجمی آمریکا در پاسیفیک بسیار حیاتی است. این جزیره اکنون به اقامتگاه نیروهای آمریکایی و خانواده‌هایشان تبدیل شده است.

اولتیماتوم آمریکا به کره‌‌شمالی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اولتیماتومی فوق‌العاده صادر کرد و به کره‌‌شمالی هشدار داد که اگر کره‌شمالی واشنگتن را تهدید کند، با «آتش و خشم»ی روبه‌رو خواهد شد که «جهان هرگز به خود ندیده است.» اظهارات ترامپ پس از آن مطرح شد که واشنگتن پست به نقل از مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد، پیونگ‌یانگ یک کلاهک اتمی کوچک که در موشک‌هایش قابل نصب بوده، تولید کرده است. این به آن معنی است که کره‌‌شمالی با سرعتی فراتر از انتظار درحال توسعه سلاح‌های اتمی با قابلیت رسیدن به آمریکا بوده است. سی‌ان‌ان در گزارشی دیگر به قلم «باربارا استار» و «جیم اسکیوتو» می‌نویسد رهبران پیونگ‌یانگ اگرچه اشاره‌ای به سخنان و مواضع ترامپ نداشته‌اند اما پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی بر رهبران کره‌‌شمالی گران آمده است. در پی تهدیدها در شبه‌جزیره کره، بازارهای سهام در ژاپن و کره‌جنوبی افت کردند.

آیا کره‌‌شمالی یک کلاهک کوچک و مینیاتوری را آزمایش کرده است؟

اگرچه تحلیلگران اطلاعاتی آمریکایی اطلاعاتی جمع‌آوری کرده‌اند دال بر اینکه کره‌‌شمالی یک کلاهک هسته‌ای کوچک را تولید کرده اما چنین اعتقادی وجود ندارد که این قابلیت آزمایش شده باشد. یکی از مقام‌های اطلاعاتی به شرط فاش نشدن نام گفت اجماع نظری در این زمینه وجود ندارد. سی‌ان‌ان می‌نویسد: «گزارش واشنگتن پست که جزئیاتی از این مساله ارائه می‌داد اعلام کرد که این تحلیل آژانس اطلاعات دفاعی است.» یک مقام آمریکایی که با این بحث‌ها آشنایی دارد، می‌گوید: «نباید کیم را دست کم بگیریم. با این حال، باید برای دست و پنجه نرم کردن با او آماده باشیم.» دریاسالار «هری هریس» فرمانده نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام (PACOM) می‌گوید: «بحث‌هایی در مورد پیشرفت‌های مینیاتوری کره‌‌شمالی مطرح شده. ما باید برای همین الان آماده باشیم. بنابراین، باید سخنان کیم را جدی بگیریم. تصور می‌کنم ادعاهای او درست است.»

برخی دیگر از مقام‌ها هم می‌گویند کره‌‌شمالی نشان داده در این زمینه به پیشرفت‌هایی رسیده و منتظر زمان است تا قابلیت پرتاب موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای را نشان دهد. در سال 2014 فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در کره «کورتیس اسکاپاروتی» اعلام کرد که این کشور به قابلیت ساخت یک کلاهک کوچک و مینیاتوری در سال 2015 دست خواهد یافت. برخی دیگر هم در هیات حاکمه آمریکا هستند که با دامن زدن به بحث‌هایی از این دست به‌دنبال وارد کردن آمریکا به یک جنگ و وارد آوردن ضربه اول هستند. بنابراین، چنین به نظر می‌رسد که – لااقل در ظاهر امر- در آمریکا صدای واحدی شنیده می‌شود. یک دیدگاه دیگر- که اکنون در آمریکا شنیده می‌شود و نشانی است از اینکه هنوز یک صدا و استراتژی واحد از این کشور شنیده می‌شود- این است که معتقد است سخنان تند و آتشین و اولتیماتوم ترامپ به کره‌‌شمالی بهانه‌ای برای بازی به کیم می‌دهد. استدلال کیم مبنی بر اینکه آمریکا به‌دنبال تغییر رژیم است این بهانه را به‌دست این رژیم می‌دهد که به دفاع از خود با سلاح هسته‌ای برآید.

«جان کربی»، سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا و تحلیلگر امنیت ملی سی‌ان‌ان، معتقد است دامن زدن به بحث‌های مربوط به تغییر رژیم به این کشور حق می‌دهد که همچنان به‌دنبال سلاح هسته‌ای برود. او معتقد است وقتی وزیر خارجه کره‌‌شمالی در مورد تحریم‌های سازمان ملل گفت: «تحت هیچ شرایطی سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود را روی میز مذاکره قرار نخواهیم داد» نشان می‌دهد که این کشور عزم کرده توانمندی خود را افزایش دهد. او معتقد است نگرانی کیم «فقط از آمریکاست.» تهدید آمریکا به سلاح هسته‌ای این کشور مشروعیت می‌دهد. کربی معتقد است معلوم نیست که کره‌‌شمالی بتواند گوام را مورد حمله قرار دهد اما شبی نیست که 160 هزار نیروی آمریکایی و خانواده‌هایشان سر راحت بر بالین بگذارند.
ثبت: ۱۳۹۶/۵/۱۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...