نسخه چاپی

قزاقستان زمان دور ششم مذاكرات آستانه را اعلام كرد

به گزارش نما - ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه قزاقستان اعلام کرد که دور ششم مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت این کشور میانه ماه سپتامبر (دهه آخر شهریور) برگزار می شود.

غیرت عبدالرحمانف همچنین گفت که کشورهای ضامن صلح در سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه تا پایان ماه جاری (اوت) در نشست فنی کارشناسان، دستور کار و زمان دقیق دور ششم مذاکرات سوری آستانه را تعیین می کنند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از سخنان وی نوشت: بر اساس برنامه ریزی اولیه، نشست بعدی آستانه اواسط ماه سپتامبر برگزار می شود.

وزیر خارجه قزاقستان همچنین خاطرنشان کرد: نشست کارشناسان در آستانه برگزار نمی شود و کشورهای ضامن صلح سوریه محل برگزاری آن را تعیین می کنند.

وزیر خارجه روسیه نیز روز گذشته گفت که هم اکنون تهران، مسکو و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه برای حل اختلافات در باره چهارمین منطقه امن در ادلب سوریه تلاش می کنند.
لاوروف افزود: در مورد منطقه امن در ادلب مسائلی وجود دارد که در سطح کارشناسان نظامی تا پایان ماه جاری میلادی (اوت) در این مورد گفت وگو می کنیم.

لاوروف در این سخنان که از تلویزیون روسیه پخش شد، گفت: با توجه به نتایج نشست کارشناسان سه کشور، برای برگزاری دور جدید مذاکرات سوری در پایتخت قزاقستان تلاش می کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه نیز با اشاره به مذاکرات با شکری اظهار کرد: مصر مصمم به همکاری برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه از جمله در چارچوب روند مذاکرات آستانه است.مصر و روسیه معارضان سوری را در دو گروه قاهره و مسکو برای شرکت در مذاکرات با دولت سوریه تشویق می کنند.

روسیه پیشتر نیز در بیانیه ای اعلام کرده بود که مسکو همراه تهران و آنکارا به عنوان طرف های ضامن و حامی مذاکرات سوری آستانه، هیات های دولت سوریه و معارضان مسلح شرکت کننده در توافق آتش بس همراه اردن، آمریکا و سازمان ملل به عنوان ناظر، مقدمات برگزاری دور ششم مذاکرات سوری آستانه را فراهم می کنند.

مذاکرات آستانه که راهبرد آن پاییز سال گذشته در نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو اعلام شد، رویداد همگرایی سه کشور را برای کاهش دامنه درگیری ها، توافق جمعی مبارزه با تروریسم و همچنین برقراری آتش بس فراگیر در سوریه (از 10 دی ماه 95) در پی داشت که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تائید شده است.

ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت در چهارمین دور مذاکرات آستانه، تفاهم نامه ایجاد مناطق امن را در سوریه امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش خشونت ها است.

توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان نیز در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته است.

ایجاد کمربند امنیتی برای جلوگیری از بروز وقایع و حوادث از جمله برخوردهای جنگی بین طرف های مناقشه در امتداد مرزهای مناطق کاهش تنش، فعالیت ایستگاههای بازرسی و گذرگاهها همراه مقرهای ویژه نظارت بر آتش بس از دیگر تدابیر پیش بینی شده است.

بر اساس این تفاهم نامه، همه تدابیر لازم در چارچوب تامین شرایط ایجاد مناطق امن برای تمامی طرف های مناقشه بکار گرفته می شود و همزمان مبارزه با داعش، جبهه النصره و همه گروههای مرتبط با آنها اعمال می شود و تلاش ها برای پیوستن گروه های معارض به آتش بس نیز ادامه می یابد.

گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند.

این اقدام های ضدسوری سبب تشکیل دهها گروه تروریستی شد که افزون بر قتل عام و کشتار صدها هزار نفر در سوریه و عراق و همچنین ویرانی دو کشور، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، ولی گروه کشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروههای مسلح و تروریستی ادامه می دهند.

۱۳۹۶/۶/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...