نسخه چاپی

سوئد درخواست پناهندگی زن 106ساله افغان را رد كرد

دولت سوئد درخواست پناهندگی یك زن سالخورده ۱۰۶ ساله افغان را كه پس از طی سفری سخت سرانجام به این كشور رسیده بود، رد كرد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: دولت سوئد درخواست پناهندگی یک زن سالخورده ۱۰۶ ساله افغان را که پس از طی سفری سخت سرانجام به این کشور رسیده بود، رد کرد.

این زن سالمند که برای رسیدن به اروپا، به کمک پسر و نوه‌اش، مسیری سخت را از طریق کوه‌ها، بیابان‌ها و جنگل‌ها طی کرده بود اکنون در معرض خطر اخراج از سوئد قرار دارد.

بی‌بی‌ حال ازبکی، به شدت از کار افتاده است و به سختی می‌تواند صحبت کند. خانواده او درخواست کرده‌اند که در پرونده پناهندگی او تجدیدنظر شود. بی‌بی حال اجازه دارد تا پایان روند رسیدگی به درخواست تجدید نظر در سوئد باقی بماند. درخواست پناهندگی دیگر اعضای خانواده او نیز در مراحل مختلف بررسی است.

خانواده این زن سالمند، سفر خود به اروپا را در سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز کردند. آنها در کنار خیل عظیم مهاجران سوری با پای پیاده و گاه با قطار از مسیر بالکان خود را به سوئد رسانده‌اند.

بی‌بی‌ حال ازبکی پس از طی سفری ۲۰ روزه سرانجام در اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی وارد یکی از اردوگاه‌های پناهندگان در کرواسی شد. پسر ۶۷ ساله و نوه ۱۹ ساله او طی این سفر، این زن سالمند را به کول می‌گرفتند.

به گزارش یورونیوز، آژانس مهاجرتی سوئد رد درخواست پناهندگی او را تایید کرده و گفته است که سن به خودی خود زمینه پناهندگی را فراهم نمی‌کند. بسیاری از کشورهای اروپایی بخش‌هایی از افغانستان را امن می‌دانند و به همین دلیل درخواست پناهندگی افغان‌های ساکن این مناطق را رد می‌کنند.

از سوی دیگر سنا وستین، رئیس شبکه سوئدی گروه‌های پشتیبان مهاجران می‌گوید: استدلال آژانس مهاجرت این است که افغانستان به اندازه کافی ناامن نیست. این درحالیست که بسیاری از شهرهایی که پیش‌تر به عنوان شهرهای امن تعریف شده‌اند، در حال حاضر ناامن هستند.

خبر رد درخواست پناهندگی بی‌بی حال در ماه رمضان به اطلاع خانواده‌اش رسید اما آنها ترجیح داده بودند که او را مطلع نکنند. در نهایت نیز پس از آن که پیرزن در جریان تصمیم دولت سوئد قرار گرفت، شرایط جسمانی او بدتر شده و دچار سکته مغزی شد.
ثبت: ۱۳۹۶/۶/۱۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: