نسخه چاپی

آغاز رسمی تبلیغات رفراندوم اقلیم كردستان

امروز سه‌شنبه تبلیغات رسمی رفراندوم اقلیم كردستان به صورت رسمی آغاز شده است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، در حالیکه مسعود بارزانی وجود یک کردستان مستقل را در راستای امنیت بیشتر منطقه می‌داند گفته می‌شود یک هیئت از حکومت عراق با هدف متقاعد کردن کردها به تعویق برگزاری رفراندوم به اربیل خواهند آمد، از سوی دیگر کردها نیز هیئتی را روانه کشورهای مختلف جهان از جمله ایران و ترکیه خواهند کرد تا به گفته یک مشاور بارزانی، پیام صریح اقلیم کردستان را به کشورهای مقصد برساند.

امروز سه‌شنبه تبلیغات رسمی رفراندوم اقلیم کردستان به صورت رسمی آغاز شده است. هوادارن حزب دمکرات کردستان عراق در شهر اربیل آغازگر این حرکت بوده‌اند. کمیسیون مستقل انتخابات اقلیم از فعالیت رسمی جبهه نه به رفراندوم ممانعت به عمل آورده است.

آغاز رسمی تبلیغات رفراندوم

کمیسیون عالی انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق در بخشنامه‌ای آغاز رسمی تبلیغات رفراندوم را ابلاغ کرده است. این در حالی است که ماه‌هاست فعالیت موافقین و مخالفین رفراندوم در شبکه‌های مختلف تلویزیونی آغاز شده است.

این کمیسیون در بخشنامه خود زمان تبلیغات رسمی این رفراندوم را از سه‌شنبه 5 الی 22 سپتامبر به مدت 18 روز اعلام کرده است.

دست رد دوباره دو حزب اصلی به حامیان برگزاری رفراندوم

جنبش تغییر و حزب جماعت اسلامی کردستان عراق بار دیگر موضع رسمی خود را مبنی بر تعویق رفراندوم اقلیم اعلام کردند.

در نشست سران این دو حزب که در شهر سلیمانیه برگزار شد «عمر سید علی» رهبر جنبش تغییر و «علی باپیر» امیر جماعت اسلامی کردستان با تاکید بر اعلام آمادگی جهت رفع مشکلات اقلیم کردستان، درخواست دوباره خود را با هدف تعویق زمان برگزاری رفراندوم مطرح کردند.

در بیانیه مشترک این دو حزب آمده است که رفراندوم اقلیم کردستان نیازمند شرایط مساعد و تصویب قانون مربوطه در پارلمان محلی است.

همچنین جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان عراق برگزاری انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان محلی را در موعد تعیین‌شده از سوی کمیسیون عالی انتخابات خواستار شده‌اند.

حزب بارزانی دست‌بردار نیست

در حالی که جنبش تغییر در بیانیه مشترک با جماعت اسلامی کردستان به صورت رسمی موضوع تعویق رفراندوم را مطرح کرده است حزب دمکرات کردستان عراق تلاش می‌کند از طریق اتحادیه میهنی کردستان رضایت تغییری‌ها را جلب کند.

در همین راستا اعلام شده است که نشست هیئت مشترک جنبش تغییر و اتحادیه میهنی کردستان امروز سه‌شنبه در شهر سلیمانیه برگزار می‌شود.

محمد توفیق رحیم عضو ارشد جنبش تغییر با اعلام برگزاری این نشست گفته است که موضوع رفراندوم، فعالیت مجدد پارلمان و دیگر مسائل مرتبط با اقلیم کردستان عراق به بحث و گفتگو گذاشته می‌شود.

تشکیل هیئت مشترک جنبش تغییر و اتحادیه میهنی پس از توافقنامه سیاسی دو حزب است که تاکنون مفاد آن اجرایی نشده است.

جبهه نه به رفراندوم به عنوان تشکل رسمی سیاسی ثبت نشد

کمیسیون عالی انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کردستان مانع از آن شد نام جبهه نه به رفراندوم به عنوان یک جریان رسمی سیاسی به ثبت برسد.

این اقدام کمیسیون مانع از آن خواهد شد که جبهه نه به رفراندوم ناظرین خود را جهت حضور در مراکز اخذ رای، معرفی و تبلیغات رسمی در مناطق مختلف اقلیم کردستان داشته باشد بنابراین تبلیغات این جبهه منحصر به آنچه خواهد بود که تاکنون نیز از شبکه اختصاصی خود و شبکه خبری nrt پخش شده است.

جبهه نه به رفراندوم در واکنش به اقدام کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کردستان اعلام کرده است در حالیکه از فعالیت رسمی این جبهه به عنوان مخالفین رفراندوم ممانعت به عمل می‌آید وجود کلمه نخیر در برگه های اخذ رای چه توجیهی خواهد داشت.

هیئتی از بغداد به اقلیم خواهد آمد

یک عضو کمیته عالی رفراندوم اقلیم کردستان اعلام کرده است که پس از پایان تعطیلات عید قربان در عراق، هیئتی از حکومت مرکزی به اربیل خواهند آمد.

ماجد بازرگان که خود عضو هیئت اعزامی کردستان عراق به بغداد بوده است گفته است که این هیئت درخواست تعویق رفراندوم را به مسئولین کرد ارائه خواهند کرد.

وی تاکید کرد که اقلیم کردستان بر برگزاری رفراندوم 25 سپتامبر اصرار دارد.

هیئتی از اقلیم کردستان به کشورهای مختلف خواهد رفت

از سوی دیگر، عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان عراق و مشاور سیاسی مسعود بارزانی اعلام کرده است که اعزام هیئتی از اقلیم کردستان به کشورهای مختلف در دستورکار کمیته عالی رفراندوم قرار دارد.

هیمن هورامی گفته است که ترکیب این هیئت با هیئت اعزامی به بغداد متفاوت خواهد بود اما از نمایندگان همان احزابی خواهند بود که در کمیته عالی رفراندوم عضویت دارند.

به گفته وی اعضای این هیئت از افراد با تجربه در حوزه دیپلماسی هستند تا پیام اقلیم کردستان را به صراحت به کشورهای مقصد اعلام کنند.

سفیر اسبق آمریکا در عراق: بارزانی از تعویق رفراندوم سخن گفته است

زالمای خلیل زاد سفیر اسبق آمریکا در عراق اعلام کرده است که مسعود بارزانی تلویحا به موضوع تعویق برگزاری رفراندوم اشاراتی داشته است.

وی گفته است مذاکراتی در بین اربیل و بغداد در جریان است که اگر به نتیجه نرسد اقلیم رفراندوم 25 سپتامبر را برگزار خواهد کرد.

خلیل زاد همچنین گفته است اگرچه تاریخ 25 سپتامبر از سوی کردها جهت برگزاری رفراندوم مشخص شده اما آنچنان که وی پیگیر بوده است مسعود بارزانی در روزهای اخیر به موضوع تعویق رفراندوم اشاراتی داشته است.

سفیر اسبق آمریکا در عراق همچنین گفته است در صورتی که این رفراندوم هم برگزار گردد به معنی جدایی از عراق و استقلال کردستان نخواهد بود زیرا چنین هدفی نیازمند مذاکرات و گفتگوی جدی است.

گردهمایی بزرگ حامیان جبهه نه به رفراندوم

در حالیکه کمیسیون مستقل انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کردستان از ثبت نام جبهه نه به رفراندوم به عنوان یک جریان رسمی سیاسی ممانعت به عمل آورده و این جبهه همچون جبهه موافق توان تبلیغات عمومی را در مناطق مختلف اقلیم ندارد اما بر اساس اعلام قبلی، گردهمایی بزرگ حامیان جبهه نه به رفراندوم، روز شنبه نهم سپتامبر در ورزشگاه سلیمانیه برگزار خواهد شد.

۱۳۹۶/۶/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...