نسخه چاپی

بازداشت روزنامه نگار ایرانی در میانمار

حامد شفیعی، سردبیر روزنامه «آسمان آبی» كه برای تهیه گزارش از وضعیت پناهندگان روهینگایی به مرز بنگلادش و میانمار رفته است، در ساحل سن‌مارتین شمال‌شرقی كارائیب به‌دست پلیس میانمار مدتی بازداشت و سپس آزاد شد.

به گزارش نما به نقل از تابناک؛ شفیعی، به‌عنوان خبرنگار برای تهیه گزارش از وضعیت مسلمانان روهینگایی توانسته است وارد میانمار شود، می‌گوید: «جزیره‌ای مشترک میان بنگلادش و میانمار وجود دارد که ماهیگیران دو کشور، زمانی‌که دریا توفانی می‌شود، می‌توانند آنجا بمانند. درحال حاضر روهینگیایی‌هایی که به‌صورت فردی یا با قایق شخصی قصد فرار به‌سمت بنگلادش دارند به این جزیره می‌آیند که البته متاسفانه برخی از آنان غرق می‌شوند.»

او که با حمایت سرمایه‌گذاری دومان به این سفر رفته است ادامه می‌دهد: «سمت شرق جزیره در اختیار پلیس امنیت میانمار است و غرب جزیره در اختیار پلیس امنیت بنگلادش. »
شفیعی می‌گوید: «پلیس امنیت میانمار در صورت مشاهده افرادی ناشناس درجزیره و افرادی‌ که جزو ماهیگیران بومی نباشند اجازه شلیک مستقیم دارد. اگر برمه‌ای‌های مسلمان (روهینگیایی‌ها) شانس بیاورند و به این جزیره برسند، بازهم احتمال کشته‌شدن‌شان وجود دارد.»

سردبیر «آسمان آبی» می‌افزاید: «بعد از ورود روهینگایی‌ها به این جزیره در سمت بنگلادش و در زمانی‌که آب در جزر است (بعضاً ارتفاع آب در پایین‌ترین سطحش 50 سانتی تا یک متر و‌ ۵۰ سانتی متر می‌رسد) مسلمانان پیاده از این مسیر به بنگلادش می‌روند و در زمان‌هایی هم که سطح آب بالا باشد با قایق ماهیگیری به شاه‌پوری دیپ، نقطه صفر مرزی، وارد می‌شوند و سپس به teknaf ، شهر و منطقه مرزی، می‌روند. »

او در پایان درباره دستگیری خود نیز می‌گوید: «در این جزیره مشغول تهیه گزارش تصویری بودم که پلیس میانمار من را دستگیر کرد و خوشبختانه با همکاری پلیس بنگلادش و با دادن تعهد وارد‌نشدن مجدد آزاد شدم».

۱۳۹۶/۷/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...