نسخه چاپی

امضا یادداشت تفاهم رسانه‌ای میان ایران و سوریه

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به وجوه اشتراك بسیار زیاد فرهنگی ایران و سوریه گفت: فرهنگ مقاومت وجه اشتراك اصلی فرهنگی ایران و سوریه است و مردم دو كشور با تمام وجود آن را ثابت كرده اند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، دکتر علی عسکری در دیدار با وزیر فرهنگ سوریه با تاکید بر اینکه باید این وجه اشتراک فرهنگی یعنی فرهنگ مقاومت را بیش از پیش تقویت کنیم،افزود:ما می‌توانیم با تولیدات مشترک در حوزه‌های مختلف به تقویت فرهنگ مقاومت بپردازیم و به عنوان مثل سینمای مقاومت، ادبیات مقاومت و موسیقی مقاومت را طراحی و ایجاد کنیم و همواره تولیدات جدید داشته باشیم.

رئیس رسانه ملی به تجربه ملت ایران در عرصه مقاومت اشاره و اظهار کرد: با توجه به تجربه ملت ما تابلوی فرهنگ مقاومت توکل به خدا و تمسک به اسلام است و این باعث ماندگاری چنین فرهنگی می‌شود.

رئیس سازمان صدا و سیما پیروزی‌های پی در پی مردم سوریه در جنگ با تروریست‌ها را حاصل همین روحیه دانست و افزود:کانون فرهنگ مقاومت ایمان است و گرنه چگونه می‌توان یک انسان را توجیه کرد که جان خود را برای هدفش که ایستادگی در برابر دشمن است فدا کند.

دکتر علی عسکری تثبیت و گسترش فرهنگ مقاومت را مرهون هدایت های مقام معظم رهبری و خون شهیدان توصیف و تاکید کرد:مردم دو کشور ایران و سوریه که سالهای سختی را گذرانده‌اند همواره در مسیر فرهنگ مقاومت حرکت کرده و می‌کنند و به آینده بسیار امیدوارند.

وزیر فرهنگ سوریه نیز در این دیدار با تشکر از ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: ما همواره با جمهوری اسلامی ایران روابط مستحکم فرهنگی داشته‌ایم و امیدواریم این همکاری‌های فرهنگی را هر چه بیشتر چه در زمینه تولیدات سینمایی و چه تلویزیونی و چه در حوزه‌های دیگر گسترش دهیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم‌های سینمایی مقاومت در آینده نزدیک در دمشق افزود: امیدواریم در برگزاری این جشنواره همکاری نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و برای آینده کارهایی جدید و مشترک در حوزه مقاومت تولید کنیم.

وزیر فرهنگ سوریه به تولید مشترک فیلم سینمایی بازمانده به کارگردانی مرحوم سیف‌الله داد در حمایت از مقاومت فلسطین اشاره و تصریح کرد :همه به خاطر دارند که این فیلم سینمایی چه بازخورد وسیعی در ایران و سوریه و کشورهای منطقه داشت و امیدواریم بازهم با هم چنین فیلم‌های موثری بسازیم.

محمد الاحمد با بیان اینکه دمشق از گسترش همکاری‌های فرهنگی با تهران در همه زمینه‌ها استقبال می‌کند، گفت: وقتی به موفقیت‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های فرهنگی نگاه می‌کنیم فقط باید این را بگوییم که دنیا به قدرت فرهنگی ایران دارد اعتراف می‌کند .

وزیر فرهنگ سوریه آمیخته شدن خون جوانان دو کشور را در دفاع از جبهه مقاومت باعث همدلی و نزدیکی بیشتر مردم دو کشور دانست و افزود:مردم ایران همواره در دل‌های ما جای خواهند داشت و آنچه در دل‌های ما می‌ماند فراتر از آن است که به زبان می آوریم.

رئیس سازمان صداوسیما همچنین در دیدار با بشر یازجی وزیر گردشگری سوریه گفت: مردم ایران همواره سوریه را با مرقد مطهر حضرت زینب (س) و حضرت رقیه(س)می‌شناسند و اطلاع دقیقی از جاذبه‌های گردشگری این کشور ندارند لذا ما باید سعی کنیم این جاذبه‌ها را بهتر به آن‌ها بشناسانیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم با ایجاد زمینه‌ای مناسب شاهد سفرهای مردم ایران به سوریه باشیم افزود: جنگ تحمیلی طراحی شده از سوی دشمنان، لطمه‌ای بزرگ برای این کشور بود که باید دست به دست هم دهیم و زمینه را برای ساخت سوریه‌ای قوی‌تر فراهم کنیم.

رئیس رسانه ملی با اشاره به تجربیات فراوان کشورمان بعد از جنگ تحمیلی گفت: ما آماده‌ایم تا تجربیات خود را به صورت ویژه در اختیار دوستان سوری قرار دهیم تا هرچه زودتر سوریه‌ای قوی‌تر را شاهد باشیم.

دکتر علی عسکری با بیان اینکه توجه مردم ایران به سوریه پس از جنگ اخیر بیشتر شده است، افزود : مردم ما امروز حتی نام روستاهای سوریه را می‌دانند و دوست دارند بعد از پایان جنگ و شروع دوران آرامش آنجا را از نزدیک ببینند.

وزیر گردشگری سوریه هم در این دیدار با تشکر از رهبری، ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران افزود : این دیدارها باعث می‌شود که ما بتوانیم یک روابط جدیدی را پایه گذاری کنیم و در آینده بهترین استفاده‌ها را داشته باشیم.

بشر یازجی جنگ سوریه را تروریسم رسانه‌ای خواند و افزود : ما باید آنچنان همکاری رسانه‌ای را گسترش دهیم تا این تروریسم رسانه‌ای از بین برود و در مقابل فرصت‌های برابر فرهنگی اقتصادی فراهم آید.

وزیر گردشگری ‌سوریه پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف را چشمگیر دانست و گفت: متأسفانه مردم سوریه خیلی از این پیشرفت‌ها اطلاع ندارند و ما باید با گسترش همکاری ها و ارتباطات بیشتر این پیشرفت ها را به اطلاع آن‌ها برسانیم.

بشر یازجی به برنامه‌ریزی این وزارت‌خانه برای سفر گردشگران ایرانی به مرقد مطهر حضرت زینب (س) اشاره کرد و گفت : من سفری به مشهد داشتم و بر اساس آنچه که مشاهده کردم سعی می‌کنیم تسهیلات ویژه‌ای را برای زائران ایرانی در دمشق فراهم کنیم.

وی در پایان از تلاش‌ها و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.

رئیس سازمان صداوسیما در دیدار با عماد خمیس نخست وزیر سوریه نیز گفت: دولت و ملت ایران حامی دولت و ملت سوریه است و از جبهه حق علیه ظلم حمایت می‌کنند و مشتاق پیروزی جبهه حق هستند.

دکترعلی عسکری در دیدار با اشاره به روابط دوستانه تاریخی و عمیق تهران و دمشق افزود: خدا را شکر که گفتمان مقاومت که کانون آن اسلام و تفکر حسینی است در منطقه عمق پیداکرده و دشمن را به عقب رانده است.

دکتر علی عسکری با بیان اینکه بعد از ظلم بزرگ به سوریه و حمله دشمنان صهیونیست و تکفیری، حس مقاومت در ایران به گونه‌ای دیگر بروز و ظهور یافت گفت: ارتباطات خوب و عمیق دو کشور با هدایت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت ا... خامنه ای باعث شد که جوانان ایرانی به حمایت از سوریه بشتابند و معادلات در منطقه بهم بریزد.

رئیس رسانه ملی با اشاره به استعدادها و توانایی‌های سازمان صداوسیما برای حمایت از محور مقاومت تصریح کرد : همچنان که در عرصه میدانی جنگ تمام عیاری را داشتیم در عرصه رسانه‌ای هم شاهد یک جنگ بزرگ بودیم که بحمدالله ما و هم همکارانمان در سوریه توانستیم متحد و یکپارچه در مقابل این جنگ رسانه بایستیم و فعال عمل کنیم.

دکتر عسکری افزود: ما باهمکاری سوریه موفقیت‌های خود را برای جهان بیان کردیم و نگذاشتیم رسانه‌های نظام استکباری بتوانند فضا را به دست گیرند.

رئیس سازمان صداوسیما جلسات خود و وزیر اطلاع‌رسانی سوریه را موفق ارزیابی کرد و گفت: امروز جلسات خوبی با وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی سوریه داشتیم و به توافقات خوب دست یافتیم.

رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه سوریه آینده، قوی تر و عزیزتر از امروز خواهد بود گفت : آرزو می‌کنیم صلح و آرامش هرچه زودتر به سوریه بازگردد و بتوانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم.

دکتر علی عسکری به امضای تفاهم نامه میان سازمان صداوسیما و وزارت اطلاع رسانی سوریه اشاره کرد و افزود: این تفاهم نامه زمینه ساز همکاری‌های بزرگی در زمینه‌های فنی آموزشی و خبری خواهد بود.

نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار با بیان اینکه فرصت را غنیمت می‌شمارم و از مردم و دولت ایران و به ویژه رهبری انقلاب آیت ا... خامنه‌ای تشکر می‌کنم گفت: ان شاءالله با کمک یکدیگر و جانفشانی‌های ارتش سوریه و حمایت‌های دوستانمان در ایران تا چند ماه دیگربه پیروزی کامل خواهیم رسید.

وی جنگ علیه سوریه از سوی تکفیری‌ها را شکست خورده دانست و تأکید کرد: تاریخ یاد خواهد کرد بعضی از کشورهای منطقه با حمایت از تکفیری‌ها آن ها را وارد سوریه کردند تا این کشور را تخریب کنند و افکار غلط را توسعه دهند.

نخست وزیر سوریه افزود: به صراحت می‌گویم عربستان،قطر و ترکیه از این اندیشه تکفیری حمایت می کردند.

عماد خمیس با بیان اینکه به روابط با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم افزود: خون‌های ما درهم آمیخته شده تا بتوانیم هدف بزرگمان را پیش ببریم.

نخست وزیر سوریه خواهان گسترش روابط و همکاری‌های تهران دمشق شد و گفت: خوشحالم که در جریان سفر شما به سوریه گام‌هایی جدی در همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای صورت می‌گیرد. بی‌شک رسانه و اطلاع‌رسانی یکی از محورهای اصلی در شکل‌گیری ساختار فرهنگی است.

عماد خمیس هوشیاری در برابر یورش وحشیانه فرهنگی با هدف تخریب اندیشه و فرهنگ واقعی را از ضروریات امروز دانست و گفت: باید در کنار یکدیگر و با همکاری‌های مستحکم رسانه‌ای، خود را در مقابل این تهاجم فرهنگی بیمه کنیم.

نخست وزیر سوریه با استقبال از امضاء تفاهم نامه همکاری میان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و وزارت اطلاع رسانی سوریه گفت: امیدوارم با این یادداشت تفاهم، همکاری گسترده ای در زمینه رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی صورت گیرد.

۱۳۹۶/۷/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: