نسخه چاپی

حمله نیویورك چه پیامی درباره طرفداران داعش دارد

هر روز داعش اراضی بیشتری از دست می‌دهد و اكنون بزرگ‌ترین خطرِ موجود بازگشت جنگجویان به خانه است.

به گزارش نما؛ فرارو به نقل از آتلانتیک، روز گذشته کامیونی در منطقه منهتن نیویورک به عابران پیاده، دوچرخه‌سواران و دیگر رانندگان حمله کرد و حداقل هشت نفر را کشت. هویت مهاجم مظنون چند ساعت پیش مشخص شد و طبق معمول جزئیات نشان می‌دهند که او یک فرد کاملاً احمق است. چندین مدل از حملات تروریستی با کامیون در گذشته اتفاق افتاده بود که می‌توانست از آن‌ها الگو بگیرد؛ مانند "محمد لحویج بوهلال" که سال گذشته 89 نفر را در نیس کشت. داعش حتی دستورالعملی منتشر کرد که مهاجمان را در نوع کامیونی که باید اجاره کنند و نحوه انتخاب محل حمله راهنمایی می‌کند تا بیشترین میزان تلفات را داشته باشد.

"سایپف" از این نمونه حملات وحشتناک هیچ درسی نگرفت. او با ماشینی شبیه به وانت و با سلاحی در دست که رسانه‌های خبری آن را "تفنگ جعلی" توصیف کردند، وارد یکی از امنیتی‌ترین مناطق منهتن شد. یکی از مقامات پلیس به نیویورک‌تایمز گفت که سایپف بازداشت‌شده است. همان‌طور که برای جا باختگان این حادثه عزاداری می‌کنیم، باید به یاد داشته باشیم که این حمله می‌توانست خیلی بدتر باشد. تا حدودی شبیه به حمله نیس یا حمله به بازار کریسمس در برلین است.

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که مسلمانی ازبک تبار است که با فریاد الله‌اکبر به مردم حمله کرد و در کامیون نوشته‌ای برجا گذاشت که در آن وفاداری خود به داعش را اعلام کرده بود. بدین ترتیب نیویورک اولین حمله تروریستی مرگبار توسط یکی از پیروان داعش را تجربه کرد. به گفته "ساموس هیوز" از دانشگاه جورج واشنگتن تاکنون 143 نفر به خاطر جرائم مرتبط با داعش در آمریکا دستگیرشده‌اند و نزدیک به یک‌سوم آن‌ها در حال برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی بودند (دیگران در حال برنامه‌ریزی برای سفر به سوریه بودند). البته این حمله هم بی‌ثمر نبود و جان افراد را گرفت. همه می‌دانستند که بالاخره این اتفاق می‌افتد. نیویورک از یازده سپتامبر 2001 تاکنون موفق شده بود تمام توطئه‌های تروریست‌ها را نابود کند.

اکنون این سؤال‌های قدیمی مطرح می‌شود: آیا اقدامات دیگری برای جلوگیری از حمله وجود داشت؟ آیا مهاجم به‌تنهایی عمل کرد؟ آیا چیزی وجود دارد که سایپف را به رهبر داعش در سوریه مرتبط کند؟ آیا شکست داعش در سوریه و عراق به معنای رخداد حملات بیشتر در آمریکا و اروپا خواهد بود؟

در پاسخ سؤال اول باید گفت که مأموران بهتر از این نمی توانستند عمل کنند. آن‌ها در عرض چند دقیقه سایپف را کنترل کردند. دست داشتن افراد دیگر در این حمله و ارتباط مهاجم با مقامات ارشد داعش در سوریه هنوز مشخص نیست، اما احتمال آن بسیار کم است (چه کمکی ممکن است به او شده باشد؟ اجاره کامیون نامناسب و راندن آن در مسیر دوچرخه به نظر می‌رسد نقشه تنها یک نفر باشد.)

آخرین سؤال درباره ارتباط شکست‌های داعش در سوریه و حملات در اروپا و آمریکا بسیار پیچیده‌تر است. به این دلیل بر حماقت سایپف تأکید می‌کنم: تا زمانی که مهاجمان داعش افراد احمقی مانند سایپف باشند، جامعه ما از پس آن‌ها بر خواهد آمد. جنگ صلیبی احمق‌ها یک مشکل قابل‌کنترل است.

برخورد با حملات سازمان‌دهی شده و هوشمندانه مشکل بسیار بزرگی است، مانند حمله سال 2015 به تئاتر بتکلان در پاریس که مهاجمان تحت آموزش‌های هدفمند قرار گرفته بودند یا حمله "استفن پادوک" در لس‌آنجلس که با صبر و حوصله برنامه‌ریزی‌شده بود. ممکن است نتوان به‌کلی جلوی حملات مهاجمان احمق را گرفت، اما کندذهنی و حماقت آن‌ها به‌خودی‌خود آسیب‌های حمله را محدود می‌کند. با شکست داعش و از دست دادن اراضی‌اش، بزرگ‌ترین خطر بازگشت جنگجویان سرخت و مغزهای متفکر این گروه به کشورهایشان است که سطح هوش مهاجمان را بالاتر برده و حملات را مرگبارتر می‌کند.

استراتژی آمریکا در سوریه از بین بردن داعش و همزمان دستگیری تروریست‌ها مهم و کلیدی است. هشت نفر به طرز غم‌انگیزی جان خود را از دست دادند. بالاتر نبودن شمار تلفات متذکر می‌شود دنبال کردن این استراتژی و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به کشور چقدر اهمیت دارد.

۱۳۹۶/۸/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: