نسخه چاپی

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت چه گذشت؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت در جلسه امروز مجمع، درباره هیئت‌های عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های كلی نظام بحث شد.

به گزارش نما، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ظهر امروز شنبه 18 آذر در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد با اشاره به مصوبات امروز و بحث‌های صورت گرفته در این جلسه از مجمع گفت: امروز در مورد دو مسئله فلسطین و اقدام ظالمانه ترامپ، همچنین هیئت‌های عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام، بحث‌هایی صورت گرفت.

وی افزود: در مورد بحث هیئت‌های عالی نظارت بر ااجرای سیاست‌های کلی نظام ضابطین انتخاب شدند و به مقام معظم رهبری اعلام خواهند شد و با تایید ایشان بحث‌های نظارت از ماههای آینده آغاز خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه این هیئت‌های نظارت با اولویت مسائلی همچون بانک، محیط زیست،‌ بودجه دولت، ضابطه هیئت‌های عالی نظارت را در مجمع تشکیل خواهد داد گفت: در این هیئت‌های نظارت 20 نفر از اعضای مجمع و همچنین سران سه قوه،‌ رئیس و دبیر مجمع، معاونین روسای 3 قوه بدون حق رای حضور خواهند داشت.همچنین اعضا در ابتدای هر مجمع تا 2.5 سال انتخاب خواهند شد.

رضایی در مورد مسئله فلسطین و اقدام ترامپ اظهار داشت: این موضوع یک اقدام جنگ‌طلبانه و اعلام جنگ علیه مسلمانان و ملت فلسطین است و باعث ناامنی منطقه خواهد شد.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته کل منطقه قیام بزرگی را آغاز کردند که اسرائیل در فلسطین به مقابله مسلحانه و نظامی پرداخته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: علاوه بر اینکه اقدام ترامپ یک برخورد ماجراجویانه است یک اهانت بزرگ به مسلمانان و اقدامی برابر با اشغال فلسطین است که این ظلم بزرگ اروپایی‌ها را هم نگران کرده است در حالیکه خود اروپایی‌ها در ظلم به فلسطینیان دست کمی از آمریکا و اسرائیل نداشتند اما فرانسه و آلمان نسبت به این موضوع موضع‌گیری کردند.

رضایی درباره دلایل احساس مسئولیت جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع گفت: یک انتقال پایتخت به بیت‌المقدس یک اقدام مخالف با منافع مردم فلسطین و اشغالگری را نشان می‌دهد که باعث تحت ظلم قرار گرفتن بیشتر مردم فلسطین خواهد شد. همچنین مسجد الاقصی و سرزمین مقدس قدس به همه مسلمانان تعلق دارد. در قرآن کریم به بیت‌المقدس سرزمین مبارک و مقدس اشاره شده است و اگر همه مسلمانان به خیابان‌ها ریخته‌اند فقط به خاطر فلسطین نیست. مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه مسلمانان می‌خواهد به این قیام ادامه دهند تا آمریکا نسبت به این موضوع عقب‌نشینی کند. چون شرف و حیثیت مسلمانان را هدف قرار داده است پس باید این قیام علیه آمریکا و اسرائیل ادامه پیدا کند نه اینکه اجرای آن را عقب بیندازند.

وی افزود: قیام آزادی قدس حرف درستی است و این انتفاضه بزرگ در فلسطین شروع شده است و اختلافات گذشته که میان فلسطینیان وجود داشت را از بین برده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد علت گرفتن این تصمیم توسط ترامپ عنوان کرد: کاملا روشن است که ترامپ صهیونیستی‌ترین رئیس جمهور آمریکاست که تا به حال به روی کار آمده است. زیرا روسای جمهور گذشته آمریکا حمایت خود از رژیم صهیونیستی را منوط به حفظ صلح می‌دانستند اما این اقدام ترامپ باعث ناامن‌سازی و از بین بردن صلح است.

رضایی درباره موضع عربستان نسبت به این اتفاق اظهار داشت: جای تاسف است که عربستان سعودی با اسرائیل همراهی کرده است و در تماس تلفنی که ولیعهد عربستان داشته اعلام کرده با پایتختی بیت‌المقدس به رژیم صهیونیستی یکی از شهرها را نیز به عنوان پایتخت فلسطین اعلام کنید تا مسئله‌ای بوجود نیاید.

وی با اشاره به بوجود آمدن مثلث عربستان، اسرائیل و آمریکا در منطقه گفت: نگرانی ما این است که این 3 کشور در عراق و انتخابات عراق دخالت‌هایی را انجام دهند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعد از اینکه فتنه بارزانی خنثی شد و مسئله سعد حریری در لبنان حل شد دخالت‌های این 3 کشور در منطقه ادامه دارد که ما انتظار نداشتیم عربستان سعودی در موضوع انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس در پشت صحنه با اسرائیل هماهنگ باشد.

رضایی با اشاره به اینکه این اتفاق آزمون بزرگی برای جهان اسلام است گفت: کمترین اقدام کشورهای اسلامی می‌تواند این باشد که سفرای خود را از آمریکا فرابخواند. همچنین قطع صادرات نفت همانند سال 1973 و یا کاهش چند میلیونی آن توسط عربستان و امارات راه‌حل‌های دیگری است.

وی گفت: این اقدام ترامپ حقانیت جمهوری اسلامی در مقابله با آمریکا و اسرائیل را نشان داد و بیانگر این بود که دشمنان حرف مذاکره را نمی‌پذیرند و فقط مقاومت نتیجه خواهد داشت.

رضایی افزود: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن انتقال پایتخت به بیت‌المقدس باعث وجود گسترده در جبهه مقاومت خواهد شد و اختلافات گذشته که بین فلسطینیان وجود داشت از میان خواهد رفت.

بیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه انگلستان به ایران سفر کرده است گفت: بعد از روی کار آمدن ترامپ اختلافاتی میان اروپا و آمریکا در مسائل مختلف بوجود آمده است که امیدواریم اروپا در مقابل موضع‌گیریهای تند آمریکا موضع مناسبی را داشته باشد.

رضایی در پاسخ به اینکه کار هیئت‌های عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام چیست عنوان کرد: هیئت‌های عالی نظارت با کار کارشناسی دبیرخانه نظارتهای خود را انجام خواهد داد و گزارشات خود را در مورد مجلس به شورای نگهبان و در رابطه با دولت و قوه قضائیه به مقام معظم رهبری ارائه خواهد داد. همچنین تلاش داریم این نظارت نهادی افزون بر نهادهای نظارتی دیگر انجام ندهد و از کارشناسی آنها نیز استفاده نماید.

وی در مورد مسئله سپنتا نیکنام نماینده زرتشتی شورای شهر یزد نیز اظهار داشت: در مورد مسائل اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی هیچ بن‌بستی وجود ندارد و اگر این موضوع به مجمع تشخیص ارجاع داده شود آن را حل خواهیم کرد و حتی ممکن است افرادی که در شورای نگهبان مخالف این موضوع بوده‌اند در مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به مصلحت با این موضوع موافقت کنند زیرا وظایف‌های مختلفی دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درمورد مصوبات جلسه گذشته مجمع نیز گفت: تقویت استاندارد در کشور، موردی بود که بین مجلس و شورای نگهبان مورد اختلاف بود که با بحث در مجمع به بالا بردن استاندارد در مورد کالاهای تولیدی و وارداتی و رقابت‌پذیری آنها تاکید شد. همچنین در مورد محدوده استاندارد تجهیزات و کالاهای پزشکی نیز اختلاف وجود داشت که مصوب شد استاندارد غذا و دارو به عهده وزارت بهداشت و درمان و بقیه موارد به عهده سازمان استاندارد باشد.
منبع: تسنیم

۱۳۹۶/۹/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: