نسخه چاپی

مسكن ۱۵ درصد گران شد

در آذرماه متوسط قیمت یك متر مربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملكی شهر تهران۵۰.۹میلیون ریال بود كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب۴.۱و ۱۴.۹درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش نما به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در ماه مورد اشاره، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۵۰.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۴.۹ درصد افزایش را نشان می دهد.گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۶ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

حجم معاملات مسکن و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آذرماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که از مجموع ۱۷ هزار و ۷۷۶ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۸.۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با آذرماه سال قبل ۳.۷ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آذرماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۹ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۱.۴ و ۹.۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۴.۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر ) به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵ ،۴ ،۲ ،۸ ،۱۴ ،۱۰ ،۷ ،۳ ،۱و ۱۵ ) بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۵.۹ درصد از کال تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

* رشد ۱۴.۹ درصد درصدی قیمت مسکن در یک سال منتهی به آذر

در آذرماه سال ۱۳۹۶ ، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۵۰.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۱ و ۱۴.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبال به منطقه ۵ (معادل ۲۴.۴ درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۶ ( معادل ۵.۳ درصد) تعلق دارد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل ۱۰۶.۴ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۳ و ۷.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

۱۳۹۶/۱۰/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: