نسخه چاپی

افزایش حضور «غیرنظامیان» آمریكا در سوریه

وزیر دفاع آمریكا اعلام كرد انتظار دارد پس از شكست نهایی داعش، حضور غیرنظامیان آمریكایی در سوریه افزایش یابد و شمار بیشتری از آنها به عنوان دیپلمات و پیمان‌كار به این كشور بروند.

به گزارش نما، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا، جمعه اعلام کرد که با نزدیک شدن به پایان نبرد علیه گروه تروریستی داعش، احتمالا شمار غیرنظامیان آمریکایی در سوریه، که شامل پیمان‌کاران و دیپلمات‌ها خواهد بود، افزایش خواهد یافت.

آمریکا در حال حاضر حدود 2 هزار سرباز در سوریه دارد که هدف از استقرار آنها را مبارزه با داعش ادعا کرده است. احتمال می‌رود این اظهارات ماتیس خشم دولت سوریه را که حضور نیروهای آمریکایی در این کشور را محکوم کرده و آنها را نیروهای اشغالگر و غیرقانونی خوانده است، برانگیزد.

ماتیس گفت: «آنچه ما انجام خواهیم داد این است که رویکرد تهاجمی خود را که به منظور بازپس‌گیری سرزمین بود تغییر خواهیم داد و بر مسئله برقراری ثبات (در سوریه) تمرکز می‌کنیم. از این رو دیپلمات‌های بیشتری در آنجا خواهیم داشت.»

پیشتر، وزیر دفاع آمریکا گفته بود که نیروهای آمریکایی تا زمانی‌که عناصر گروه تروریستی داعش بخواهند بجنگند در سوریه خواهند ماند و مانع از آن خواهند شد که داعش دوباره خود را بازیابی کند.

این نخستین بار است که جیمز ماتیس از افزایش شمار دیپلمات‌های آمریکایی در مناطقی از سوریه سخن می‌گوید که از داعش بازپس گرفته شده است.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه افزود: «وقتی‌که شما دیپلمات‌های بیشتری داشته باشید، آنها فعالیت‌هایی برای بازسازی انجام خواهند داد و پیمان‌کاران را همراه خود خواهند آورد. یک وجوه بین‌المللی اینجا وجود دارد که باید بر آن نظارت داشت تا بتوان با آن کاری کرد و به جیب آدم‌های نااهل نرود.»

ماموریت پیمانکاران و دیپلمات‌های آمریکایی این خواهد بود که به نیروهای محلی نحوه مین‌زدایی و سیطره بر بخش‌های آزادشده از اشغال داعش را آموزش دهند.

وزیر دفاع آمریکا مشخص نکرد که چه تعداد دیپلمات آمریکایی در سوریه مستقر خواهند شد و حضور آنها تا چه زمانی خواهد بود. ایالات متحده روابطش با سوریه را از آغاز جنگ در این کشور قطع کرده است.

در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای دولتی سوریه برای خنثی‌کردن طرح‌های آمریکا اقدام می‌کنند یا خیر، ماتیس جواب داد: «این اقدام مطمئنا اشتباه خواهد بود.»

از سوی دیگر، یک مقام ارشد آمریکایی در نامه‌ای به نیروهای ائتلاف مدعی مبارزه با داعش، استمرار عملیات نظامی در سه ماهه نخست سال 2018 میلادی را مورد تأکید قرار داده است.

ژنرال «برت مک‌گورک» فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف گفت: «ایالات متحده مصمم است در سوریه بماند تا از شکست داعش و ادامه تلاش‌ها برای برقراری ثبات در این کشور و همچنین پیشبرد فرآیند صلح در آن، اطمینان حاصل کند.»
منبع: تسنیم

۱۳۹۶/۱۰/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...