نسخه چاپی

تركاشوند در گفتگو با نما:

تبعات واردات تخم مرغ، گریبانگیر مرغداران شد/ آنفلوآنزای مرغی ، تعادل بازار تخم‌ مرغ را بهم زد

عکس خبري -تبعات واردات تخم مرغ، گريبانگير مرغداران شد/ آنفلوآنزاي مرغي ، تعادل بازار تخم‌ مرغ را بهم زد

مدیر عامل اتحادیه مرغ داران میهن گفت: معمولا در نیمه اول سال عرضه و تقاضا از تعادل خوبی برخوردار است و افزایش قیمتی مشاهده نمی شود اما در نیمه دوم سال همواره این تعادل به هم می خورد و افزایش قیمت ایجاد می شود اما مشكلات به وجود آمده از جمله بیماری ها امسال مزید بر علت شد و از شرایط معمولی فاصله گرفتیم و به نوعی در قیمت تخم مرغ ركورد زدیم.

ترکاشوند مدیر عامل اتحادیه مرغ داران میهن در گفتگو با نما با اشاره به مصرف سرانه کشور و میزان مصرف تخم مرغ در کشور گفت: نیاز سالانه ما در مصرف تخم مرغ چیزی در حدود 850 هزار تن اعلام شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: ظرفیت تولید در حال حاضر بیش از یک میلیون تن محاسبه شده است اما برنامه ما با توجه به تولید سرانه با احتساب تولیدات محلی حدود 940 هزار تن برنامه ریزی شده است.
وی با تاکید بر اینکه همواره تولید تخم مرغ بیشتر از نیاز کشور بوده است، اذعان داشت: در برخی از سالها امکان صادرات تخم مرغ تا 90 هزار تن هم وجود داشته و جز صادرات کنندگان تخم مرغ در 15 سال اخیر بوده ایم.
وی افزود: امسال به دلیل کاهش تولید آنهم ناشی از بیماری های تنفسی و تلفاتی که در گله های مرغ تخم گذار به وجود آمد تولیدمان کاهش یافت و عرضه نسبت به تقاضا در نیمه دوم سال کمتر بود.
وی توضیح داد: معمولا در نیمه اول سال عرضه و تقاضا از تعادل خوبی برخوردار است و افزایش قیمتی مشاهده نمی شود اما در نیمه دوم سال همواره این تعادل به هم می خورد و افزایش قیمت ایجاد می شود اما مشکلات به وجود آمده از جمله بیماری ها امسال مزید بر علت شد و از شرایط معمولی فاصله گرفتیم و به نوعی در قیمت تخم مرغ رکورد زدیم.
ترکاشوند با بیان اینکه تولید ککندگان تخم مرغ نیز در این راستا ضررهای فراوانی را متحمل شدند، عنوان داشت: در حال حاضر برای حل مشکل باید اقداماتی را در دستور کار قرار می دادیم و در نشستی مقرر شد که فعلا آنهایی که تولید دارند به صورت عرضه مستقیم با هماهنگی عرضه بازار کشور و استانها این کار را انجام دهند.
وی اضافه کرد: قیمت تولید چیزی در حدود 6 تا 7 هزار تومان محاسبه شده است و این قیمت برای مصرف کننده از شانه ای 15 هزار تومان بیشتر نباید باشد اما متاسفانه با فضاسازی های صورت گرفته توسط برخی از سودجویان و نقصی که در شبکه توزیع بازار به وجود می آید نوسانات غیر منطقی را به وجود می آورد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: ما با حضور در بازار به رفع این موانع اقدام کردیم و خوشبختانه این موضوع به سمت تعادل در حرکت است و امیدواریم در چند روز آینده به شرایط مناسبی برای عرضه تخم مرغ برسیم و نیاز مردم را تامین کنیم.۱۳۹۶/۱۰/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...