نسخه چاپی

برنامه جاسوسان برای لغو سفر پوتین

یك كارشناس مسائل بین الملل معتقد است مشكوك شدن تركیه به هواپیمای مسافربری روسیه به سوریه، كار سازمان های جاسوسی غرب بود كه قصد داشتند سفر پوتین به تركیه را لغو كنند.

به گزارش نما، حسین شیخ الاسلام ، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با مهر درباره بخشی از سخنرانی سید حسن نصرالله در موضوع سوریه و همچنین وضعیت فعلی این کشور گفت: جامعه لبنانی و سوری با یکدیگر مخلوط هستند، به ویژه اینکه مرز این دو کشور مرز محدودی نیست و مقررات سختی ندارد و رفت و آمد به راحتی صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه دهات مشترکی نیز بین مرز دو کشور وجود دارد که بخشی از آن در لبنان و قسمتی در سوریه است، ادامه داد: این امر نشان می دهد که جامعه لبنانی در بعضی از نقاط در سوریه ادغام شده است و در حقیقت جامعه لبنانی که در سوریه است نیز مورد تهدید تروریست ها قرار می گیرد.

شیخ الاسلام افزود: در دفاعی که جامعه لبنانی در سوریه از خود می کنند برخی از برادران حزب الله نیز حضور دارند که از خانواده خود دفاع می کنند و شهید می شوند . این امر ربطی به اینکه حزب الله دستوری برای دخالت در سوریه داده باشد، ندارد.

وی همچنین به اشاره نصرالله به این امر که بشار اسد از ما نخواسته و اگر بخواهد ورود پیدا می کنیم، اظهار داشت: قصد سید حسن نصرالله این است که به خارجی ها بگوید؛ در امور سوریه دخالت نکنند ، چراکه اگر دخالت کنند وضعیت دیگری ایجاد می شود . باید اجازه دهیم سوری ها خود مشکل را حل کنند.

کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه ما هم در ایران چنین عقیده ای را داریم، گفت: معتقدیم که هم از نظر عملیاتی و هم مذاکراتی فضا باید سوری- سوری بماند و اگر فضای حاکم گسترش پیدا کند دامنه آن به خیلی از نقاط خواهد رسید.

وی تصریح کرد: انتقادی هم به ترکیه داریم بر همین اساس است. اشتباهاتی که آنها در سوریه مانند پایین آوردن هواپیما انجام می دهند، عواقب زیادی دارد. این هواپیما به عقیده من به دستگاه جاسوسی غرب، موساد ، سی آی ای و یا سازمان های جاسوسی عربی وابسته است.

به گفته شیخ الاسلام؛ در این هواپیما اسلحه و مواد منفجره وجود نداشته و تنها چند صندوق در بردارنده رادار بوده است .دستگاه های جاسوسی می خواستند به ترکیه اطلاعات غلط بدهند و قصد این بوده است که ترک ها فکرکنند در یک هواپیمای مسافربری اسلحه منتقل می شود که این کار خلاف قوانین است و باعث می شود ترکیه به آن شکل با اسکورت دو هواپیمای f۱۶ این هواپیما را به زمین بنشاند.

وی با اشاره به اینکه این اقدام می توانست به قیمت جان مسافرین تمام شود، افزود: این اقدام ترکیه باعث شد سفر بسیار مهم پوتین به این کشور لغو شود که کنسل شدن این سفر به ضرر سوریه ، ترکیه و حتی روسیه بود.

شیخ الاسلام با تأکید بر این امر که سازمان های اطلاعاتی نمی خواستند پوتین به ترکیه سفر کند، بیان کرد: سفر پوتین به ترکیه باعث نزدیکی روابط روسیه و ترکیه می شد و شاید باعث این امر می شد که ترکیه با معارضه ای که بایدبا بشار اسد مذاکره کند به توافق برسد.

وی با اشاره به اینکه ترک ها هم به این نتیجه رسیده اند که از نظر نظامی نمی توان مشکل سوریه را حل کرد، گفت: در حال حاضر معارضه با هم کنار نیامده اند و کار مهمی که باید صورت گیرد این است که معارضه توافق کند که طرف مذاکره سوریه باشد.

شیخ الاسلام تصریح کرد: لغو این سفر به ضرر روسیه نیز بود چراکه مجبور شد سفری را که از پیش برنامه ریزی کرده به دلایل حیثیتی لغو کند و به این ترتیب وحشیگری و کشتار در سوریه ادامه دارد .

وی افزود: تنها کسانی که تمایل دارند درگیری در سوریه ادامه پیدا کند، جهان عرب هستند که بر سر این موضوع به توافق رسیده اند. تا به حال ۱۰ هزار نفر از ارتش سوریه از بین رفته اند، چند هزار نفر از ارتش آزاد و هزار نفر از مردم عادی در سوریه از بین رفته اند.

کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه این کشتار به نفع اسرائیل است، گفت: آمریکا و اسرائیل باید چقدر بمباران می کردند و هوپیمای بدون سرنشین مانند افغانستان و لیبی به سوریه می فرستادند که چنین کشتاری صورت گیرد. به هر حال ادامه درگیری و لغو سفر پوتین به نفع اسرائیل و پادشاهان عرب است که می خواهند پایگاه های ضد اسرائیل را نابود کنند.

وی همچنین درباره حضور منافقین در سوریه نیز گفت: این امر طبیعی است. منافقین در جنگ ایران و عراق در کنار صدام بودند و اکنون نیز در کنار اسرائیل و آمریکا هستند . پس حضورشان در سوریه طبیعی است و توقع دیگری نمی توان ازآنها داشت.

شیخ الاسلام درباره سفر اخضر ابراهیمی به تهران نیز تصریح کرد: همه و از جمله اخضر ابراهیمی ایران را یک کشور مهم در مسئله سوریه می دانند. حسن نیت و صداقت ما وهمچنین تقلیل قوای ضد اسرائیلی که خواسته ما نیست ، نشان می دهد که ایران تمایل دارد این قضیه هر چه زودتر به پایان برسد.

وی تأکید کرد: از سوی دیگر ما در سوریه قدرتمندیم . در داخل سوریه هم با معارضین در تماس هستیم و هم اینکه با بشار اسد ارتباط خوبی داریم و همه این عوامل باعث می شود که اخضر ابراهیمی و کوفی عنان نیز که به ایران آمده بود به این نتیجه برسند که حل مسئله سوریه در صورتی که ایران نباشد، ممکن نیست.

۱۳۹۱/۷/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: