نسخه چاپی

توضیحات آستان قدس درباره اظهارات علی مطهری

روابط عمومی آستان قدس رضوی در واكنش به اظهارات علی مطهری درباره مالیات آستان قدس، جوابیه ای صادر كرد.

به گزارش نما، روابط عمومی آستان قدس رضوی در واکنش به اظهارات علی مطهری درباره مالیات آستان قدس، جوابیه ای به شرح زیر صادر کرد.

بسمه تعالی

آقای مطهری! لطفاً بر مبنای قانون و با اطلاعات درست سخن بگویید

آستان قدس در پرداخت مالیات به همه تکالیف قانونی عمل کرده است

در ادامه طرح شبهات بی مبنا و فاقد پایه قانونی و شرعی علیه آستان قدس رضوی، آقای علی مطهری نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی نیز اخیراً

طی اظهاراتی، متاسفانه بدون علم به قانون و اطلاع دقیق و درست از اجرای قوانین، نکاتی را درباره پرداخت مالیات توسط آستان قدس رضوی بیان کرده که حقیقتاً طرح آن از سوی فردی که منتسب به بیت یک فقیه و مجتهد بلندآوازه و صاحب نام است و از سوی دیگر عنوان مدرس دانشکده الهیات را یدک می کشد، بعید و عجیب به نظر می رسد.

وی در بخشی از اظهارات خود می گوید:

«... مسئله دیگر تعیین تکلیف نهادهای زیرمجموعه رهبری از قبیل ستاد اجرائی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان است که اینها بعد از سرنگونی حکومت شاه برای تعیین تکلیف اموال به طور موقت ایجاد شدند، اما امروز بخشی از اقتصاد کشور در دست اینهاست و باید اصلاح شوند؛ جز این راه، راه دیگری نداریم. هر کسی یا هر نهادی که درآمدی دارد، باید مالیات بدهد؛ معنی ندارد که بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است».

امید است در این جمله، آقای علی مطهری دچار سهو لسان شده باشد وگرنه هر دانش آموز ابتدایی می داند که قرار دادن نام آستان قدس رضوی در ردیف نهادهای محترمی که بعد از سرنگونی رژیم طاغوت و با دستور حضرت امام خمینی(ره) تاسیس شده اند، یک خطای فاحش

تاریخی است. هرچند ادعای آقای مطهری در خصوص موقتی بودن همان نهادها نیز نادرست و بی پایه است.

آستان قدس رضوی، نه نهادی تازه تاسیس و نه موقتی است؛ بلکه سابقه ای دیرین به طول ارادت مسلمانان و شیعیان جهان و ایران به مضجع نورانی و بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) دارد. از منظر حقوقی نیز منشاء اموال و املاک آستان قدس، وقف و نذر است که قواعد فقهی و حقوقی خاص خود را داشته و در طول قرون و اعصار حتی حکام جور نیز به واسطه ملاحظه اعتقادات دینی مردم، به این قواعد احترام گذاشته و رعایت حرمت این بارگاه و موقوفات آن را کرده اند.

اما در خصوص این اظهارنظر آقای مطهری که گفته است « نباید آستان قدس از مالیات معاف باشد»، به نظر می رسد ایشان حتی زحمت مطالعه سوابق قانونی این موضوع را به خود نداده و اطلاعات درستی هم از وضعیت کنونی پرداخت های مالیاتی آستان قدس ندارد. فلذا جهت یادآوری ایشان و تنویر اذهان مخاطبان محترمی که اظهارات وی را ملاحظه کرده اند، خاطرنشان می کنیم:

الف) در بخش های مختلف آستان قدس رضوی همانند همه دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی، «مالیات تکلیفی» و «مالیات ارزش بر افزوده» حسب دستور مقام معظم رهبری، مطابق قواعد قانونی پرداخت می شود. آیت الله رئیسی تولیت محترم آستان، بیشترین تاکید را بر ضرورت شفافیت مالی در همه بخش های آستان داشته اند و اسناد این پرداخت های مالیاتی کاملاً شفاف و در دسترس است.

ب) در خصوص نذورات و موقوفات آستان قدس، مطابق نص صریح قانون، موقوفات، نذورات و هدایای نقدی و غیرنقدی اهدایی به همه عتبات مقدسه، مساجد، تکایا و... مشمول معافیت مالیاتی هستند.

اصولاً اموال اهدایی به موسسات خیریه و فرهنگی در بسیاری از کشورهای جهان مشمول مالیات نمی شود و در کشور ما نیز بر اساس بند الف ماده 139 قانون مالیات های مستقیم «موقوفات، نذورات، پذیره، کمکها و هدایای دریافتی نقدی وغیرنقدی آستان قدس رضوی (ع)، آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، آستانه حضرت معصومه (س)، آستان حضرت احمد ابن موسی(ع) (شاه چراغ)، آستان مقدس امام خمینی (ره)، مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و سایر بقاع متبرکه از پرداخت مالیات معاف است. تشخیص سایر بقاع به عهده سازمان اوقاف و امور خیریه می‌باشد .»

گفتنی است بر اساس سایر بندهای ماده 139، کمک های اهدایی به هلال احمر ، صندوق های بازنشستگی، موسسات خیریه و عام المنفعه، مطبوعات و موسسات فرهنگی و... نیز از پرداخت مالیات معاف می باشند. بر همین اساس، احتمالاً جناب آقای مطهری خوب می دانند که چرا بابت موسسات فرهنگی و انتشاراتی که مدیریت آنها را برعهده دارند، مالیاتی پرداخت نمی کنند!

ج) در خصوص شرکت ها و موسسات وابسته به آستان قدس، از آنجا که قاطبه آنها ریشه وقفی دارند طبق نظر امام(ره) معاف از مالیات هستند. در اواسط دهه 60 حضرت امام خمینی(ره) شفاهاً به نخست وزیر وقت دستور داده بودند که نباید از آستان قدس مالیات گرفته شود. در 20 فروردین 1368 نیز حضرت امام در پاسخ به نامه تولیت فقید مرحوم آیت الله واعظ طبسی در خصوص معافیت مالیات آستان قدس، اینگونه دستور دادند:

«بسمه تعالی

جناب آقای موسوی، نخست وزیر محترم

همان طور که قبلاً گفته‌ام آستان قدس رضوی و شرکت ها و مؤسسات وابسته از پرداخت هر گونه مالیاتی معاف می‌باشند. نظر اینجانب را به مقامات ذی‌ربط ابلاغ نمایید.

20 / 1 / 68 روح ‌اللّه‌ الموسوی الخمینی»

همانگونه که ملاحظه می شود دستور حضرت امام(ره) در این زمینه کاملاً شفاف و روشن است و جای هیچ گونه تفسیر و تاویلی ندارد.

در سال 1395 نیز آیت الله رئیسی تولیت محترم آستان طی نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری در خصوص ادامه معافیت های مالیاتی شرکت های آستان قدس از ایشان استعلام کردند که معظم له در پاسخ مرقوم فرمودند:

« در خصوص معافیت مالیاتی آستان قدس و شرکت ها و موسسات وابسته، نظر همان است که قبلاً نیز گفته شده، نظر مبارک حضرت امام راحل (ره) نیز بر همین منهج بوده که درآمدهای آستان و شرکتها و موسسات وابسته از هرگونه مالیات معاف می باشند. البته این حکم شامل مالیاتهای تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی شود.»

ایشان در ادامه همین دستور تصریح کردند:

« لکن چون فعالیت های اقتصادی باید شفاف و رقابت پذیر باشد، توصیه می شود که مالیات شرکت ها و مؤسسات، برابر مقررات محاسبه و پرداخت و به صورت جمعی خرجی عیناً به آستان برگشت داده شود.»

در راستای عمل به توصیه حکیمانه مقام معظم رهبری در جهت شفافیت و رقابت پذیری و نیز ارتقای بهره وری، آستان قدس رضوی با همکاری سازمان امورمالیاتی، تدوین شیوه نامه ای اجرایی را در دستور کار قرار داد و کلیه شرکت ها موظف شدند تا ضمن تکمیل بموقع اظهارنامه مالیاتی، اقدام به پرداخت مالیات متعلقه به صورت جمعی خرجی نمایند.

رقم برآوردی مالیات عملکرد سال 1396 شرکت های آستان قدس نیز در آبان ماه امسال طی نامه ای به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام و به حساب مربوطه واریز شده تا در بودجه سال 97 به صورت جمعی خرجی لحاظ شده و مطابق «نیَت واقف» هزینه شود.

گفتنی است آستان قدس رضوی علاوه بر پرداخت های مذکور، بر اساس بند 2 و 3 حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی در انتصاب آیت الله رئیسی به عنوان تولیت آستان، طی دو سال اخیر بخش عمده ای از فعالیت های خود را به محرومیت زدایی در سراسر کشور اختصاص داده و با تشکیل معاونت امداد مستضعفین و بنیاد کرامت، چندین برابر مالیات محاسبه شده را صرف کمک به اقشار محروم و مستضعف جامعه و بهبود شرایط زندگی آنان می کند.

بر این اساس همانگونه که بیان شد، آستان قدس رضوی برخلاف شبهه افکنی هایی که یا از روی عدم آگاهی و یا از روی غرض ورزی است، در پرداخت مالیات به تکالیف قانونی خود عمل کرده و عملکرد آن در این باره کاملاً شفاف است. مگر آن که عده ای بخواهند چشم خود را بر روی واقعیت بسته و یا قوانین موضوعه کشور را قبول نداشته باشند که آن موضوع دیگری است.

والعاقبه للمتقین

اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی


۱۳۹۶/۱۰/۲۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: