نسخه چاپی

مصباح یزدی: جامعه‌ای كه از نقشه الهی محروم باشد، مانند آمریكا می‌شود

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: جامعه برای رشد به وحدت انسانی، برنامه و مدیریت الهی نیاز دارد و آن جامعه نیازمند شخصی است كه نقشه را بداند، دلسوز مردم باشد و از منافع خودش بگذرد و این شخص كسی جز ولی فقیه نمی‌تواند باشد.

به گزارش نما، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی در دیدار جمعی از مسئولان و اساتید دانشگاه علوم انتظامی امین اظهار کرد: خداوند به وسیله هدایت تکوینی همه اعمال و رفتار را به انسان تازه متولد شده، حیوانات و‌ نباتات آموخته است و برای همه مخلوقات ظرفیتی مقدر فرموده است که بر اساس آن می‌تواند کامل شود.

وی بیان کرد: خداوند برای اینکه انسان ظرفیت خود را به فعلیت برساند، آن‌ها را به صورت تکوینی هدایت کرده است و انسان در ابتدای زندگی بر اساس هدایت تکوینی عمل می‌کند، اما هنگامی که رشد کرد یک سلسله سؤالاتی برایش ایجاد می‌شود که بر اساس آن رشد می‌کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: تقریباً میل به بی‌نهایت دارد و این قوه در هیچ‌کدام از موجودات نیست؛ این موجود عجیب را هدایت دیگری به نام هدایت تشریعی قرار داده است که بر این اساس می‌تواند با مراجعه به منابع معتبر به سؤالات خویشتن پاسخ دهد؛ خداوند برای اینکه انسان را از این هدایت آشنا کند، به انبیا وحی کرد تا مردم را مطلع کند.

وی عنوان کرد: جامعه انسانی می‌تواند یک وحدت عقلانی با عقل خودش درست کند و اگر بخواهد واحدی و‌ منافع جدیدی به وجود آورد، دست از انفراد برمی‌دارد و نقشه مدیریتی حاکم بر مجموعه را ترسیم می‌کند، بنابراین اگر مدیر صلاحیت داشته باشد می‌تواند واحد پایدار، نافع و غیره را بسازد و از استقلال شخصی صرف نظر کند و نقشه حکیمانه باشد که دستگاه صالحی آن را مدیریت کند در این صورت جامعه سالم به وجود می‌آید.

مصباح‌یزدی تصریح کرد: جامعه‌ای که از نقشه الهی محروم باشد، مانند آمریکایی می‌شود که در رأس آن شخصی است که خود مردم آنجا وی را مسخره کرده و دیوانه می‌خوانند، بنابراین جامعه برای رشد به وحدت انسانی، برنامه و مدیریت الهی نیاز دارد و آن جامعه نیازمند شخصی است که نقشه را بداند، دلسوز مردم باشد و از منافع خودش بگذرد و این شخص کسی به جز ولی فقیه نمی‌تواند باشد.

۱۳۹۶/۱۱/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...