نسخه چاپی

راه كار نجفی برای كاهش آلودگی هوای تهران

شهردار تهران گفت: بیش از 90 درصد مصوبه آلودگی هوا مربوط به وظایف سایر دستگاه‌هاست كه تا كنون اجرایی نشده و در همین خصوص نامه‌ای به ریاست جمهوری نوشته‌ام و این موضوع را اعلام كردم.

به گزارش نما، محمد علی نجفی در ششمین همایش ملی "مدیریت آلودگی هوا و صدا" در خصوص آلودگی هوا گفت: دولت مصوبات خوبی در حوزه کمک ارگان‌های ذیربط به شهرداری تهران در حوزه کاهش آلودگی هوا دارد و وظایف همه دستگاه‌های مرتبط با آلودگی هوا تعیین شده و تکالیفی نیز برای آنها مشخص شده است.

وی ادامه داد: اما متاسفانه بیش از 90 درصد مصوبه مربوط به وظایف سایر دستگاه‌ها تا کنون اجرایی نشده و در همین خصوص نامه‌ای به ریاست جمهوری نوشته‌ام و این موضوع را اعلام کردم که امیدوارم این مباحث مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه امیدوارم اراده محکمی برای ورود به برنامه‌های عملیاتی جهت کاهش آلودگی هوا و صدا ایجاد شود، گفت: هر گونه اختلال در تعادل عوامل محیط زیستی و فضای حیات انسان موجب اختلال در زندگی بشر می‌شود.

به اعتقاد نجفی، مهمترین آلودگی‌هایی که زندگی شهری را تهدید می‌کند به ترتیب آلودگی آب، هوا و صدا است که در شهر تهران نیز هر سه نوع به عنوان چالشی جدی پیش روی ما قرار گرفته است.

وی در ادامه گفت: البته در موضوع آلودگی آب کم و بیش با آن روبرو هستیم اما در حوزه آلودگی هوا و صدا می‌توان گفت که مهمترین چالش‌های محیط زیستی در شهر تهران است که نیازمند برنامه‌ای جدی و فعالیت‌هایی اساسی و منسجم برای حل آنها هستیم.

نجفی در بخش دیگر سخنانش در خصوص اجرای طرح ترافیک جدید در شهر تهران گفت: ما تجربه‌های موفقی در شهرهای دنیا از جمله مکزیکو سیتی داشته‌ایم که با اجرای برنامه‌های حساب شده توانسته‌اند اقدامات موثری را پیاده سازی کنند اما ابتدا باید مسئله را به درستی بشناسیم و برنامه دقیقی ارائه کنیم و در مرحله آخر نیز با عزمی جدی هزینه‌های آن را بپردازیم.

وی بیان کرد: در شهرداری تهران نیز امروز در حوزه کاهش آلودگی هوا راهبردهایی مد نظر قرار گرفته که کاهش مطلوبیت حمل و نقل شهری و توسعه حمل و نقل عمومی یکی از این راهکارهاست. البته در این مسیر همکاری سایر ارگان‌ها با شهرداری تهران نیز بسیار موثر است.

وی تاکید کرد: در این طرح به هیچ عنوان نگاه درآمدزایی وجود ندارد و اگر به خوبی اجرا شود درآمد شهرداری تهران از این محل برای سال آینده کمتر از سال 96 خواهد بود.

شهردار تهران نوسازی اساسی ناوگان اتوبوسرانی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: باید این نوسازی در حوزه تاکسی‌ها، خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها نیز اجرایی شود.

وی همچنین به موضوع LEZ اشاره کرد و گفت: در بحث بودجه سال آینده تبصره‌ای را از ما قبول کردند که محدوده LEZ به عنوان محدوده‌ای خاص تلقی شود و خودروهایی که معاینه فنی ندارند در این محدوده جریمه خواهند شد.

به گفته شهردار تهران، باید الزام به رعایت استانداردهای ساختمانی و اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را در دستور کار قرار دهیم.

نجفی درخصوص ترافیک تهران گفت: برخی اقدامات شهرداری تهران ظرف سال‌های گذشته همانند ایجاد مجتمع‌های بزرگ تجاری در معابری که حجم ترافیک آنها و یا پارکینگ لازم در آنها مورد مطالعه قرار نگرفته ، تامین نشده است .

وی ادامه داد: مجتمع تجاری بزرگراه ستاری که بر خلاف جهت کاهش ترافیک شهر تهران بوده است. در حقیقت تصمیماتی که در گذشته تهران گرفته شده خود موجب افزایش ترافیک و آلودگی هوا شده است. به گفته شهردار تهران، برای مثال منطقه 22 که قرار بود منطقه نمونه محیط زیستی معرفی شود فرصتی بود که امروز از دست رفته، می‌توانست این منطقه به عنوان ریه تهران باشد اما با ساخت برج‌های بلندمرتبه این فرصت از دست رفت.

نجفی همچنین آلودگی صوتی اشاره کرد و گفت: در مورد آلودگی صوتی توجهات کمتری وجود دارد متاسفانه سر و صدای زیادی که در شهر تهران وجود دارد و شهروندان به آن عادت کرده‌اند، مورد توجه قرار نگرفته است و هنگامی که از تهران خارج می‌شویم و در منطقه‌ای آرام قرار می‌گیریم از آرام بودن آنجا تعجب می‌کنیم.
منبع: فارس

۱۳۹۶/۱۱/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...