نسخه چاپی

پاسخ توكلی به سؤالات داوطلبان آزمون سراسری ۹۷

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش كشور به سؤالاتی درباره ثبت‌نام در كنكور سراسری پاسخ داد.

به گزارش نما، آزمون سراسری سال ۹۷ به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه نوبت دوم یا شبانه، نیمه حضوری مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و همچنین کد رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

ثبت‌نام برای این آزمون از اول بهمن‌ماه آغاز شده است و داوطلبان برای ثبت‌نام باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با مطالعه دفترچه راهنما برای ثبت‌نام اقدام کنند.البته برخی داوطلبان در روند ثبت‌نام با سؤالاتی مواجه می‌شوند که حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به این سؤالات پاسخ داده است.

سوال: در صورت موفق نشدن از طریق سایت، برای دریافت کد تحصیلی پیش دانشگاهی باید چه اقدامی کنیم؟

توکلی: داوطلبان باید پیگیری کنند و کد را از آموزش و پرورش دریافت کنند و آموزش و پرورش هم کدها را برای سازمان سنجش می‌فرستد که آن کد ملاک عمل قرار می‌گیرد.

سوال: کارت ورود به جلسه کنکور چه زمانی اعلام می‌شود؟

توکلی: کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۷ تمام داوطلبان گروه های آزمایشی پنج گانه، از روز دوشنبه ۴ تیر ۹۷ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت و لذا داوطلبان باید از روز دوشنبه ۴ تیرماه ۹۷ تا روز چهارشنبه ۶ تیرماه ۹۷ به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۷ و برگ راهنمای مذکور اقدام کنند.

سوال: در صورت داشتن سهمیه آیا ممکن است رتبه بدون سهمیه را هم در زمان اعلام نتایج روی سایت سازمان سنجش مشاهده کرد؟

توکلی: رتبه کشوری که در زمان اعلام نتایج منتشر می‌شود رتبه بدون سهمیه است.

سوال: شنیده شده که سال ۹۹ کنکور به صورت نظام قدیم و جدید برگزار می‌شود، نظام قدیمی‌ها چه منابعی را باید بخوانند؟

توکلی: داوطلبان باید صبر کنند زیرا این مسأله باید در شورای سنجش و پذیرش بررسی و اعلام شود.

سوال: اعلام نتایج رشته‌های نیمه‌متمرکز مانند رشته تربیت بدنی چه زمانی است؟

توکلی: به زودی اعلام می‌شود.

سوال: منظور از اینکه متقاضیان آزمون سراسری باید فرم عنوان رشته تحصیلی و محل تحصیل پیش دانشگاهی شماره ۲ را به تایید آموزش و پرورش برسانند، چیست؟

توکلی: سهمیه مناطق بر اساس محل تحصیل مشخص می‌شود بنابراین باید محل تحصیل مشخص باشد.

سوال: پسرهایی که سال گذشته پیش دانشگاهی را تمام کرده و کنکور قبول نشدند آیا امسال مشکل نظام وظیفه دارند؟

توکلی: هر زمان که از نظر سنی مشمول باشند باید مدارک نظام وظیفه را داشته باشند.

سوال: داوطلب کنکور سراسری که زبان عمومی را ایتالیایی انتخاب کرده آیا می‌تواند زبان اختصاصی را هم ایتالیایی اعلام کند؟

توکلی: زبان‌های اختصاصی آلمانی، انگلیسی و فرانسه در کنکور مورد آزمون است و فردی که زبان ایتالیایی را به عنوان زبان عمومی انتخاب کرده، زبان اختصاصی ندارد.

سوال: من آزمون سراسری ۹۶ را شرکت کردم و بعد از انتخاب رشته در یکی از رشته‌های روزانه که پذیرش براساس سوابق تحصیلی بود قبول شدم اما ثبت‌نام نکردم و متوجه ۶ مهرماه نشدم که اعتراضم را از طریق سایت بفرستم که محروم نشوم، آیا در حال حاضر از شرکت در کنکور محروم هستم؟

توکلی: بله محروم هستید باید از کمیسیون موارد خاص درخواست می‌کردید که هنوز هم فرصت این کار وجود دارد.

سوال: آیا فردی که مدرک کاردانی یا کارشناسی دارد می‌تواند امسال هم در کنکور شرکت کند؟ در صورت قبولی در رشته‌های پزشکی یا دندانپزشکی آیا باید شهریه پرداخت کنند؟

توکلی: کاردانی می‌تواند شرکت کند ولی اگر کارشناسی دارد و دانشگاه دولتی قبول شده است فقط یک بار می‌توند از تحصیل رایگان بهره‌مند شود و بار دوم باید شهریه پرداخت کند.

سوال: آیا برای دانشگاه فرهنگیان باید ثبت‌نام جداگانه صورت بگیرد؟

توکلی: خیر در مهلت ثبت‌نام کنکور از طریق سایت سازمان سنجش ثبت نام خود را انجام می‌دهند و سپس در زمان توزیع کارت یا انتخاب رشته باید علاقمندی به فرهنگیان را اعلام کنند.

سوال: طلبه هستم و در درس خارج شرکت می‌کنم، برای مقطع کارشناسی آیا می‌توانم رشته مدیریت رسانه یا اقتصاد تحصیل کنم؟ آزمون طلاب با بقیه افراد متفاوت است؟

توکلی: بله تفاوتی ندارد.
منبع: فارس

۱۳۹۶/۱۱/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...