نسخه چاپی

روند افزایشی قیمت نفت متوقف شد

قیمت نفت روز جمعه، آخرین روز كاری بازارهای جهانی با تقویت ارزش دلار كاهش یافت.

به گزارش نما، ارزش دلار به علت انتشار آمار قوی از فرصت‌های شغلی در آمریکا بالا رفت اما تعهد و پایبندی اوپک به کاهش تولید و نشانه‌هایی از افزایش تقاضا در جهان همچنان افزایش‌های قیمت نفت در ابتدای سال را حفظ کرد.

همبستگی در حال افزایش میان تجارت نفت، بازارهای بورس، اوراق قرضه و دلار نوسانات در بازارهای را تقویت کرده است.

هر بشکه نفت خام آمریکا دریای شمال با 35 سنت کاهش 65.45 دلار معامله شد. این نوع نفت در هفته گذشته 1.3 درصد از ارزش خود را از دست داد.

نفت برنت نیز با 1.07 دلار کاهش بشکه‌ای 68.58 دلار فروخته شد.

قیمت نفت با افزایش ارزش دلار کاهش یافت. پس از اینکه فرصت‌های شغلی و دستمزدها در آمریکا در ماه ژانویه افزایش یافت و بیشترین افزایش سالانه در بیش از 8 سال و نیم اخیر را ثبت کرد.

آبیشک کومار، تحلیلگر ارشد بازار گفت: «قیمت نفت به علت افزایش تولید نفت در آمریکا و افزایش ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت. قیمت‌ها اکنون در منطقه خرید بیش از حد قرار دارد که (فروش برای) برداشت سود را تقویت کرده است.»

ارتباط قوی میان نفت و دلار که با کاهش ارزش دلار، قیمت نفت بالا می‌رود و برعکس در سال‌های 2014 تا 2016 به علت مازاد عرضه و اشباع بازار فروکش کرد.

با کم شدن عرضه، این رابطه خود را دوباره بروز داده است. نفت خام هنوز به علت کاهش تولید توسط تولیدکنندگان بزرگ و تقاضای بالا تقویت شده است.

بانک یوبی اس اعلام کرد تقاضای جهانی نفت سال گذشته 1.6 میلیون بشکه در روز یا 1.5 درصد افزایش یافته است و امسال 1.3 میلیون بشکه دیگر افزایش خواهد یافت.

تولید نفت اوپک در ماه ژانویه از کمترین رقم 8 ماه گذشته بالاتر رفت. آمارهای روسیه نیز علی‌رغم رسیدن میزان تولید به 10.95 میلیون بشکه در روز، از پایبندی قوی این کشور به کاهش تولید خبر می‌دهد.

شرکت‌های آمریکایی در هفته منتهی به 2 فوریه برای دومین هفته متوالی افزایشی، 6 دکل نفتی دیگر را فعال کردند و در مجموع تعداد دکل‌های نفتی فعال این کشور را به 765 دکل رساندند.

۱۳۹۶/۱۱/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...