نسخه چاپی

نگذارید «فیلشاه» را سر ببرند/اعتراض به توزیع ناعادلانه سانس‌های اكران

تهیه‌كننده انیمیشن «فیلشاه» ابراز نگرانی كرد كه رفتارهای فعلی جشنواره فجر مقدمه‌ای برای داوری‌ها و سربریدن فیلم شان در انتهای جشنواره باشد.

به گزارش نما، حامد جعفری تهیه‌کننده انیمیشن «فیلشاه» با اعتراض به توزیع ناعادلانه سانس‌های اکران این اثر در سینماهای خانه سینما و باغ کتاب از روند بی توجهی به این انیمیشن که تنها فیلم سینمای کودک و نوجوان است که توانسته در بخش رقابتی جشنواره فجر حضور داشته باشد و شانه به شانه فیلم‌های دیگر با آنها رقابت کند، گله کرد.

جعفری در سخنانی گفت: میزان توجه مسئولان به انیمیشن را از رفتارشان با «فیلشاه» می‌توان دید. در لیست اولیه‌ای که از اکران‌ فیلم‌های سینمایی در باغ کتاب برای هنرمندان منتشر شده بود نام «فیلشاه» به چشم نمی‌خورد در حالی که یکی از فیلم‌های حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر است. با چانه زنی ما بالاخره مسئولان یک سانس به ما دادند آن هم در ساعت ۲۳ و این در حالی است که فیلم های دیگر هرکدام دو سانس دارند و همگی در سانس‌های معمول است نه سانس فوق العاده.

وی افزود: مسئولان هم می‌خواهند «فیلشاه» به عنوان یک انیمیشن حضور داشته باشد و هم می‌خواهند به آن بها ندهند. اتفاقاتی که در جشنواره فجر برای ما در حال رخ دادن است، قابل گذشت نیست. آقا محمدیان را امروز ۱۰ دقیقه جلوی در نگه‌داشته بودند تا بتواند وارد سالن شود. فیلم قبلی ما در حالی اکران شد که فیلم آقای مجیدی در حال اکران بود و توانست یک میلیون و چهارصد هزار مخاطب را به سینما بیاورد و ۵ میلیارد تومان فروش داشته باشد. ما با این کار به سینما رونق ندادیم؟ فروش سینماهای شهرستان ما دو برابر فروش تهران بود، کدام فیلم چنین رکوردی دارد؟ وقتی یک مجموعه ای افتخاری برای سینما کسب کرده و حالا با ۲۰۰ نفر محصول جدیدی عرضه کرده است، چگونه با حاصل زحماتش در جشنواره برخورد می‌کنند.

تهیه‎کننده «فیلشاه» گفت: من از سال ۹۱ عضو خانه سینما هستم ولی فیلم من در جدول اولیه اکران‌های خانه سینما جایی نداشت حالا هم بدترین سانس‌ها را به ما داده‌اند. ما امیدواریم این رفتارها مصداق ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست نباشد و اتفاقاتی که برای «فیلشاه» تاکنون افتاده است، مقدمه‌ای برای داوری‌ها و سربریدن فیلممان در انتهای جشنواره نباشد. زحمتی که در بخش‌های مختلف کارگردانی، تدوین، صداگذاری، موسیقی و ... خیلی بیشتر از فیلم‌های دیگر بوده است، امیدوارم این زحمات نادیده گرفته نشود. متاسفانه من فضای خوبی را احساس نمی‌کنم.

پروانه نمایش «فیلشاه» مهرماه صادر شده است ولی فیلم‌هایی که هنوز از لابراتوار بیرون نیامده‌اند، تقاضای اکران می‌کنند و قراردادهایشان هم بسته می‌شودوی افزود: ما متقاضی اکران نوروزی هستیم ولی فیلم‌هایی خارج از صف می‌آیند و از ما جلو می‌زنند و اکران می‌گیرند. پروانه نمایش «فیلشاه» مهرماه صادر شده است ولی فیلم‌هایی که هنوز از لابراتوار بیرون نیامده‌اند، تقاضای اکران می‌کنند و قراردادهایشان هم بسته می‌شود. ما می‌گوییم یک فیلم کودک برای اکران نوروزی بگذارید ولی می‌گویند نه این فیلم هست، آن فیلم لابی دارد، این فیلم ملاحظه دارد و ... . روند این جشنواره را به سیاستگذاران فرهنگی کشور تعمیم دهید. گویا همین مسیر قرار است ادامه پیدا کند.

جعفری تصریح کرد: گویا اسم‌های ما انقدر بزرگ نیست که ما را به اندازه باقی دوستان تحویل بگیرند. به نظر می‌رسد این اتفاقات بحث جایگاه و فیلم نیست بلکه در مورد ملاحظات و اسامی است. با تمام این حرف‌ها اگر «فیلشاه» را سرنبرند، مطمئن هستم اتفاقات خوبی برای آن می‌افتد.

او در پاسخ به اینکه با تمام بی‌توجهی‌های جشنواره چرا آثارتان را برای حضور در جشنواره فجر می‌فرستید، گفت: ما تجربه حضور در سه دوره جشنواره فجر را داریم که همه آنها مدیران مختلفی داشته‌اند. پس مدیران می‌آیند و می‌روند و ما هستیم. این جشنواره برای ماست نه مدیران. طبیعتا ما جشنواره‌ای که برای ماست را با چنگ و دندان حفظ می‌کنیم و نمی‌گذاریم این دوستان جشنواره را برای خود کنند. در ضمن ما از عوامل حرفه‌ای سینما در کارهایمان استفاده می‌کنیم و آنها دوست دارند که کارشان در این جشنواره دیده شود و ما برای احترام به آنها این فرصت را از دست نمی‌دهیم.

۱۳۹۶/۱۱/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: