نسخه چاپی

پویشی كه فریادهای بی صدای جازموریان را شنید

كپرنشینی واقعیتی انكار نشدنی در مناطق اطراف تالاب جازموریان و جنوب كرمان است، هر چند كه بارها از سوی مسئولان این مناطق پایان كپرنشینی اعلام شده اما هنوز هستند خانواده‌هایی كه به دلیل مشكلات مالی و شدت فقر برای زندگی مكانی جز كپرها پیدا نكرده‌اند.

به گزارش نما، مناطق اطراف جازموریان از جمله مکان‌هایی است که مردم آن‌جا روزگار خود را در اتاق‌هایی تنگ و فاقد هرگونه امکانات بهداشتی و رفاهی سپری می‌کنند، وقتی که به این منطقه پا می‌گذاری با تمام وجودت می‌توانی محرومیت را احساس کنی، کودکان اینجا حتی لباسی مناسب برای پوشیدن ندارند، بسیاری از آن‌ها حتی رنگ و بوی مدرسه را ندیده‌اند و هیچ‌وقت حس خوب بازی با همکلاسی‌ها و نشستن در کلاس درس را نچشیده‌اند.

ساکنان این منطقه روزگاری زندگی خود را با پرورش دام و کشاورزی می‌گذراندند؛ اما چند سالی است مراتع گسترده جازموریان به دلیل خشک‌سالی جای خود را به بیابان‌های بی آب و علف داده‌اند.

طبق آمار یکی از اصلی ترین مراکز پرورش دام جنوب شرق کشور مراتع بزرگ جازموریان است و هزاران راس دام در این منطقه نگهداری می‌شوند اما طی سال‌های اخیر دو عامل اصلی قاچاق دام و همچنین خشکسالی و احداث سد بر روی رودخانه این منطقه باعث شده دامداری در اینجا با چالش‌های عمده مواجه شود که همین موضوع زندگی را برای مردم به قدری سخت کرده است که بسیاری از آن‌ها تنها از طریق گرفتن یارانه زندگی خود را سپری می‌کنند.منطقه‌ای که در آن قرار داریم از مسیر دسترسی مناسب برخوردار نیست، و اگر راهت را گم کنی حتی تابلویی ندارند که بتوانی با توجه به آن از موقعیت جغرافیایی منطقه، مسیر پیش رو و فضایی که در آن قرار داری را تشخیص دهی؛ عمده خانه‌های ساکنان از کپر ساخته شده و در میان خشکی مفرط منطقه، از کوچکترینامکانات رفاهی خبری نیست.

برای اهالی سخن گفتن از گاز شهری، آب شرب لوله کشی شده، سیستم گرمایشی و حتی سرویس های بهداشتی یک آروزی محال است و این افراد حتی نمی‌توانند آن را تصور کنند.در بین غربت این بیایان و جاده‌هاى ناهموار و گاه صعب العبور، هستند عده‌ای که این مردم رنج کشیده را از یاد نبرده‌اند، و با سفر به این مناطق برای برطرف کردن مشکلات اهالی دست بکار شده‌اند، هرچند شاید اقدامات این افراد کافی نباشد اما همین حضورشان در مناطق محروم حس دلگرمی در ساکنان ایجاد خواهد کرد.

اعضای گروه مردمى «جازموریان تنها نیست»، مدتی است با سفر به این منطقه در جهت بهبود وضعیت مردم و رفع مشکلاتشان دست به‌کار شده‌اند.

مرهمی بر درد و رنج‌ها

سروش صلواتیان یکی از اعضای گروه «جازموریان تنها نیست» در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس در خصوص اقداماتی که توسط این گروه در راستای خدمت رسانی به مردم این مناطق صورت گرفته است توضیح داد: با هماهنگی‌های صورت گرفته به همراه تعدادی از افراد داوطلب و با استفاده از ظرفیت مجازی تمام تلاش خود را برای آگاه سازی مردم جامعه از وضعیت اهالی این مناطق به کار گرفتیم تا با همراه کردن خیرین و مردم کمک هایی را برای آن‌ها جمع آوری کنیم.وی با بیان اینکه مردم این مناطق به دلیل فقر با کمبود مواد غذایی و امکانات درمانی و بهداشتی هستند توضیح داد: با همکاری اعضای تیم برای کودکان و نوزادان مواد غذایی مناسب تهیه شد، همچنین با هماهنگی‌هایی که با دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شد تعدادی از افراد که از بیماری‌ رنج می‌بردند به بیمارستان های علوم پزشکی منتقل شده و تحت درمان رایگان قرار گرفتند. همچنین تعدادی از این افراد به دلیل حاد بودن بیماری‌شان نیاز به درمان‌های وسیع‌تری داشتند که با همکاری وزارت بهداشت لازم است به شهر تهران منتقل شوند.

این عضو تیم خیرین تصریح کرد: خانواده‌های کپر نشینی که از وضعیت و شرایط زندگی مناسبی برخوردار نبودند توسط اعضای تیم به روستاهای نزدیک منتقل شده و محل اسکان مناسبی برای آن‌ها تهیه شد، همچنین برخی از این خانواده‌ها از هیچ‌گونه امکانات و لوازم معمولی برای زندگی برخوردار نبودند که اعضای تیم با کمک مردم و خیران این لوازم را برای آن‌ها تهیه کردند.

مشکلات تحصیلی کودکان به دلیل نداشتن شناسنامه

مجید فیروزآبادی یکی دیگر از اعضای این تیم خیرین توضیح داد: مردم مناطق کپر نشین به روستاهایی منتقل شده‌اند که از قبل منازلی برای اسکان ساخته شده بود اما این منازل تنها یک اتاق مربع شکل بود که از هیچ‌گونه امکانات رفاهی و اسباب زندگی برخوردار نبود که با کمک خیران و اعضای تیم با جمع آوری کمک‌ها مردم از وسایل زندگی مانند فرش، موکت، بخاری و ... امکانات زندگی را برای این افراد مهیا شد؛ هرچند به دلیل نبود لوله کشی آب مناسب با مشکلاتی مواجه هستند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی برخی از اهالی نداشتن شناسنامه است توضیح داد: تعدادی از ساکنان این مناطق از شناسنامه و کارت شناسایی برای بستری شدن در بیمارستان‌ها برخوردار نبودند که با تلاش‌های صورت گرفته برای عده‌ای از افراد شناسنامه و تهیه شده است و در تلاشیم تا برای بقیه افراد نیز شناسنامه دریافت کنیم.

این عضو گروه خیرین تصریح کرد: کودکان انتقال داده شده به روستا به دلایل مختلف از جمله نداشتن شناسنامه با گذشت چندین ماه از شروع سال تحصیلی نتوانسته‌اند به مدرسه های روستا بروند که امیدواریم با همکاری مسئولان مشکلات این افراد برطرف شود، اما با تلاش اعضای تیم از گروهی از دانش آموزان محصل مقاطع بالاتر خواسته شد تا در این مدت کودکانی که به دلیل این مشکلات از تحصیل بازمانده‌اند آموزش دهند تا با همکاری و مساعدت مسئولین مشکل مدرسه، تحصیل و دریافت شناسنامه این افراد حل شود.

گروه‌های داوطلب خیر در تمام مقاطع ثابت کرده‌اند که می‌توان با همکاری اعضای جامعه و خیران مرهمی بر زخم‌های مردم مناطق محروم بود و با حضور در این مناطق مقداری از سختی و مشکلات این افراد کاست، اما در این بین کمک و همراهی مسئولان نیز می‌تواند دلگرمی برای خیران و جهادگران این عرصه باشد.

۱۳۹۶/۱۱/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...