نسخه چاپی

مذاكره مخفیانه چین با گروه‌های تروریستی

مقامات چین به منظور تامین امنیت كریدور اقتصادی مشترك با پاكستان و حفاظت از سرمایه‌گذاری خود به صورت مخفیانه با گروه‌های تروریستی وارد مذاكره شدند.

به گزارش نما، یک روزنامه انگلیسی مدعی شد چین برای تامین امنیت کریدور اقتصادی مشترک با پاکستان دست به مذاکره با گروه‌های تروریستی از جمله جنبش آزادیخواه بلوچستانِ پاکستان زده است.

در این گزارش آمده است آغاز تلاش‌های پکن برای مذاکره با این گروه تروریستی مربوط به پنج سال قبل بوده است.

این اقدام چین سبب شده تا طی این مدت حمله تروریستی بزرگی گریبان پروژه مشترک چین و پاکستان را نگرفته و مراحل مختلف آن رو به تکمیل باشد.

یک افسر ارشد پاکستان در این خصوص گفت: ما از مذاکرات میان چین و گروه تروریستی جنبش آزادی‌خواه بلوچستان پاکستان اطلاعی نداشتیم، ولی در هر حال نتیجه این مذاکرات به سود ما بوده است.

وی تصریح کرد: مقامات ما به این نتیجه رسیده‌اند که چین قابل اعتمادتر است تا آمریکا و تلاش‌های این کشور برای تحت فشار گذاشتن اسلام آباد نیز تایید همین ادعا است.

پیش از این نیز دغدغه‌های امنیتی سبب ایجاد نگرانی‌های برای چین شده و هر از گاهی بخشی از کریدور اقتصادی مشترک این کشور با پاکستان متوقف می‌شد.

این پروژه بزرگ بستر سرمایه گذاری 46 میلیارد دلاری چین در پاکستان است و منافع فراوانی برای دو کشور به همراه خواهد داشت.

در حال حاضر چین مجبور است محموله‌های پتروشیمی مورد نیاز خود را از طریق اقیانوس هند به پکن منتقل کند، ولی در صورتی که مسیر پاکستان افتتاح شود مسیر انتقال محموله‌های مذکور حداقل 7000 کیلومتر نزدیک‌تر خواهد شد.

۱۳۹۶/۱۲/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...