نسخه چاپی

مقابله آمریكا یا بلندپروازی‌های هسته‌ای عربستان

دولت ترامپ ممكن است سیاست ۵۰ ساله این كشور را شكسته و در برابر بلندپروازی‌های هسته‌ای عربستان سعودی مماشات نشان دهد.

به گزارش نما، یک رزونامه آمریکایی در گزارشی به تحرکات «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی برای ساخت رآکتورهای هسته‌ای پرداخته و نوشته دولت آمریکا ممکن است با نادیده گرفتن مسائل امنیتی، مجوز ساخت این رآکتورها را صادر کند.

واشنگتن‌پست می‌نویسد: «برای ولیعهد عربستان، این رآکتورها در حکم حیثیت و قدرت بین‌المللی هستند و گامی به سوی هم‌آوردی با برنامه هسته‌ای رقیب عربستان یعنی ایران محسوب می‌شوند، ضمن آنکه بخشی از ولع این کشور پادشاهی برای انرژی را هم سیراب می‌کند.»

در ادامه این مطلب آمده است: «برای دولت ترامپ، این منازعه منعکس‌کننده انتخابی چالش‌انگیز بین ارتقاء شرکت‌های آمریکایی و مبارزه با اشاعه هسته‌ای است. اگر دولت می‌خواهد شانس یک کنسرسیوم آمریکایی به رهبری شرکت وستینگ‌هاوس را بالا ببرد، ممکن است قواعد مربوط به جلوگیری از اشاعه هسته‌ای در یکی از نقاط بی‌ثبات جهان را نادیده بگیرد. چنین اقدامی ممکن است مخاطرات امنیتی را تشدید کرده و سایر کشورهای خاورمیانه را به حرکت به سمت روال‌هایی مشابه سوق دهد.»

«جان ولفستال»، مدیر بخش کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه در شورای امنیت ملی دولت سابق آمریکا گفت: «اگر قرار باشد سعودی‌ها بدون محدودیت به چنین توافقی دست پیدا کنند، باعث ایجاد رویه‌های خطرناک در منطقه خواهد شد و تغییر مهمی در سیاست هسته‌ای آمریکا در 50 سال گذشته خواهد بود.»

قوانین اصلی فروش قطعات رآکتورهای هسته‌ای به عربستان سعودی در سندی موسوم به قرارداد 123 شرح داده شده‌اند. ایالات متحده این قرارداد را با 23 کشور امضا کرده که مفاد آنها با هم متفاوت هستند.

قرارداد 123 که دولت آمریکا در دوران جورج دبلیو بوش برای توافق با عربستان پیشنهاد داد محدودیت‌های شدیدی برای غنی‌سازی اورانیوم و بازفرآوری سوخت مصرف‌شده در نظر گرفته بود. این دو می‌توانند به عنوان روش‌هایی برای تولید سلاح هسته‌ای به کار گرفته شوند.

عربستان سعودی خواستار آزادی عمل برای استخراج و غنی‌سازی اورانیوم شده است. واشنگتن‌پست نوشته است: «مشخص نیست عربستان سعودی که دارنده بزرگترین ذخایر سوخت در جهان است چه نیازی به ساخت رآکتورهای هسته‌ای دارد.»

۱۳۹۶/۱۲/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...