نسخه چاپی

«كاشان» چهارمین پایتخت كتاب ایران شد

«كاشان» برای چهارمین دوره متوالی در میان شهرهای نامزد نهایی پایتخت كتاب ایران قرار گرفت و در نهایت به عنوان «پایتخت كتاب ایران» انتخاب شد.


به گزارش نما، شهرستان کاشان برای چهارمین دوره متوالی در میان شهرهای نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران قرار گرفت و در نهایت «پایتخت کتاب ایران» شد.

در چهارمین سال این رقابت باز هم کاشانی‌ها در میان نامزدهای نهایی دیده شدند و پس از کسب رتبه دومی سال گذشته این بار توانستند با 40 طرحی که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به دبیرخانه چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران ارسال کرده به عنوان شهر برتر انتخاب شوند.

* سال اول: «اهواز» پایتخت کتاب ایران شد

شهر کاشان در اولین دوره انتخاب شهر پایتخت کتاب ایران «سال 93» به همراه 62 شهر از بین 22 استان کشور متقاضی شرکت در این رقابت بود و پس از بررسی‌های هیأت داوری مقدماتی انتخاب پایتخت کتاب که از نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای همکار پایتخت کتاب و گروهی از کارشناسان این حوزه تشکیل شده است توانست در میان 10 شهر نهایی نامزد اعلام موجودیت کند که در این رقابت شهر اهواز به عنوان اولین شهر پایتخت کتاب ایران انتخاب شد.

* سال دوم: «نیشابور» برگزیده نهایی پایتخت ایران شد

در دومین دوره انتخاب شهر پایتخت کتاب ایران «سال 94» باز هم کاشان و این بار با 36 طرح در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به همراه 98 شهر دیگر متقاضی شرکت در این رقابت شد که در نهایت کاشانی ها در میان 15 شهر نامزد راه یافته به دور نهایی قرار گرفتند. در این دوره شهر نیشابور پس از داوری‌ها و کارشناسی‌های انجام‌شده توانست عنوان پایتخت کتاب ایران را از آن خود کند.

* سال سوم: بوشهر به عنوان پایتخت معرفی شد

در سومین رقابت برای انتخاب شهر پایتخت کتاب ایران «سال 95» اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با 60 طرح در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به مصاف 101 شهر از سراسر کشور رفت که پس از بررسی‌های دور مقدماتی هیأت انتخاب شهرهای نامزد، کاشان ابتدا در میان 20 شهر و سپس پنج شهر نامزد دور نهایی انتخاب شهر پایتخت کتاب قرار گرفت. در نهایت این شهر بوشهر بود که در مرحله نهایی داوری انتخاب پایتخت کتاب ایران عنوان شهر برتر را از آن خود کرد و کاشان در جایگاه دوم قرار گرفت.* سال چهارم اما انتخاب‌ها به کاشان رسید

اما برای این دوره 20 شهر نامزد نهایی اعلام شدند که عبارتند از:

شهرهای کاشان (از استان اصفهان)، صدرا، اِوَز و شیراز (از استان فارس)، دزفول و رامهرمز (از استان خوزستان)، مهاباد (از استان آذربایجان غربی)، یزد، شهرکرد (از استان چهارمحال و بختیاری)، قزوین، شهر ری (از استان تهران)، بم (از استان کرمان)، خرم‌آباد(از استان لرستان)، سبزوار (از استان خراسان رضوی)، کلاله (ازاستان گلستان)، بجنورد (از خراسان شمالی)، لاهیجان (از استان گیلان) و کنگان، برازجان و خورموج (از استان بوشهر).
از این میان «کاشان» از میان این شهرها، به‌عنوان پایتخت کتاب ایران مشخص شد و چند شهر نیز به‌عنوان شهرهای خلاق در ترویج کتابخوانی امروز معرفی خواهند شد.

این مراسم امروز سه شنبه هشتم اسفندماه با حضور «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار می‌شود.

۱۳۹۶/۱۲/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: