نسخه چاپی

تفاوت های شفر و منصوریان در استقلال

استقلالی‌ها با هدایت شفر آلمانی توانسته‌اند به روزهای اوج خود برگردند.

به گزارش نما، تیم فوتبال استقلال تهران که لیگ هفدهم را با سرمربیگری علیرضا منصوریان آغاز کرده بود در هفت هفته ابتدای لیگ به قدری نتایج ضعیفی کسب کرد که باعث شد منصوریان مجبور به استعفا شود و از هدایت این تیم کنار برود. هر چند اگر استعفا هم نمی‌داد فشار هواداران استقلال که از عملکرد این تیم ناراضی بودند اجازه نمی‌داد این مربی به کارش ادامه دهد.

با رفتن منصوریان از استقلال، گزینه‌های مختلفی برای هدایت این تیم مطرح شد که در نهایت شفر آلمانی توانست نظر مدیران استقلال را جلب کند و هدایت آبی‌پوشان پایتخت را بر عهده بگیرد. در طول 16 هفته‌ای که شفر روی نیمکت استقلال نشسته این تیم عملکرد خیلی خوبی داشته است، به گونه‌ای که بسیاری از هواداران استقلال آرزو می‌کردند که ای کاش شفر از ابتدای فصل به عنوان سرمربی این تیم انتخاب می‌شد. عملکرد موفق‌آمیز شفر دلایل زیادی دارد که در ادامه به این دلایل پرداخته شده است.

استحکام خط دفاعی

یکی از نقاط ضعف استقلال در دوران سرمربیگری منصوریان، عملکرد ضعیف خط دفاعی این تیم بود. اولین کاری که شفر انجام داد تغییر تاکتیک دفاعی بود. پادوانی که مدافعی کند محسوب می‌شود از ترکیب اصلی استقلال خارج شد تا یکی از مهمترین نقاط ضعف آبی‌پوشان رفع شود اما مهمترین مسئله در بهبود خط دفاعی استقلال، تغییر در تاکتیک دفاعی این تیم بود، این تغییرات باعث شد استقلالی‌ها تا پایان هفته بیست و چهارم تنها 13 گل دریافت کنند تا پس از پرسپولیس کمترین گل خورده را در لیگ داشته باشند.

اعتماد به یک دروازه‌بان مطمئن

حضور حسین حسینی در ترکیب ثابت استقلال از زمان سرمربیگری منصوریان آغاز شد. هر چند این مربی اعتقاد زیادی به رحمتی داشت اما با توجه به اتفاقات حاشیه‌ای که برای دروازه‌بان باتجربه این تیم رخ داد منصوریان بالاجبار به حسینی جوان میدان داد و این دروازه‌بان هم به قدری خوب کار کرد که توانست رکورد کلین‌شیت در تاریخ لیگ برتر را بشکند. رحمتی که در چند هفته ابتدایی لیگ برتر عملکرد ضعیفی داشت مجبور شد چندین هفته نیمکت‌نشین شود و همین مسئله باعث شد این دروازه‌بان تلاش بیشتری در بالا بردن میزان آمادگی خود داشته باشد. ایجاد رقابت بین حسینی و رحمتی این مزیت را داشت که در حال حاضر استقلالی‌ها 2 دروازه‌بان آماده در اختیار دارند.

بهبود وضعیت بدنی بازیکنان

استقلالی‌ها در هفته‌های ابتدایی لیگ برتر به لحاظ آمادگی جسمانی با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودند. این مشکلات به حدی روی عملکرد این تیم تاثیر گذاشته بود که آبی‌پوشان در 20 دقیقه پایانی بازی‌ها بسیار ناتوان نشان می‌دادند. این مشکل از چشم شفر آلمانی دور نماند و تمرینات فشرده و طاقت‌فرسایی را برای شاگردانش در نظر گرفت. بازی‌های اخیر استقلال نشان می‌دهد که بازیکنان این تیم به لحاطظ بدنی هم در وضعیت ایده‌آلی قرار دارند.

جذب بازیکن خارجی باکیفیت

حضور شفر در استقلال هم باعث نشد مشکل گزنی این تیم حل شود. قربانی و انصاری که در بیشتر بازی‌های این تیم در ترکیب اصلی حضور داشتند نتوانستند این مشکل را حل کنند و عدم گلزنی مهاجمان استقلال، شفر را مجبور کرد به دنبال جذب مهاجم خارجی باشد. شفر، 2 مهاجم خارجی که برای پیوستن به استقلال راهی تهران شده بودند را نپسندید اما سطح فنی تیام سنگالی به قدری بالا بود که شفر نتوانست از این بازیکن چشم‌پوشی کند. تیام در همین چند بازی اخیری که برای آبی‌پوشان انجام داده 3 گل به ثمر رسانده که در مقایسه با تعداد دقایق بازی‌اش برای استقلال، آمار قابل توجهی است.

تزریق خلاقیت به بازیکنان

در حال حاضر کیفیت فنی بازیکنان استقلال به قدری بالا است که کسی باور نمی‌کند منصوریان با این بازیکنان نتوانسته بود موفقیتی کسب کند. شجاعیان، غفوری، باقری، اسماعیلی و ....بازیکنانی بودند که در هفته‌های ابتدایی لیگ انتقادهای زیادی از آنها می‌شد اما با حضور شفر در استقلال، این بازیکنان به قدری متحول شدند که در حال حاضر جزو برترین‌ها این تیم محسوب می‌شوند. نکته مهمی که در بازی آنها به چشم می‌خورد خلاقیتی است که تا پیش از این فاقد آن بودند.

حاشیه ممنوع

بر خلاف این که استقلال در ابتدای لیگ گرفتار حواشی مختلفی شده بود مدت‌هاست که این تیم دچار هیچ حاشیه‌ای نشده و اگر هم حاشیه‌ای وجود داشته مدیریت بی‌نقص شفر باعث شده خیلی زود حل شود. مدیریت آلمانی شفر اجازه نداده که حاشیه در این تیم احاطه پیدا کند و همه بازیکنان به خوبی متوجه این موضوع شده‌اند که با کوچکترین حاشیه‌سازی از ترکیب اسنتقلال خارج می‌شوند.

۱۳۹۶/۱۲/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: