نسخه چاپی

دانستنی هایی مفید درباره چگونگی گذراندن تعطیلات دانش آموزان

اگر قصد سفر در ایام عید را دارید به گونه ای برنامه ریزی كنید كه حداقل سه – چهار روز قبل از به اتمام رسیدن تعطیلات از سفر برگردید.

به گزارش نما، یکی از بی برنامگی هایی که با تعطیلات ایام عید در زندگی همه علی الخصوص کودکان پیش می آید قاطی شدن شب و روز است ؛ شب هایی که تا نزدیک صبح به تفریح و بازی و مهمانی می گذرد و روزهایی که با خوابیدن سپری می شود اما این بی برنامگی ها به خواسته و میل بچه ها نیست بلکه این والدین هستند که اسباب بی نظم شدن را فراهم می کنند و باعث می شوند خواب و بیداری کودکان بهم بریزد غافل از اینکه بهم خوردن تنظیم ساعت خواب در تعطیلات چه نتایجی را خواهد داشت.

یکی از نتایج بد بهم خوردن ساعت خواب برای کودکان این است که همه زحمتی که برای منظم کردن خواب فرزندنتان کشیده بودید هدر می رود و با تمام شدن تعطیلات به سختی می توانید فرزندتان را به همان نظم اولیه برگردانید .همچنین نتیجه دیگر دیر بیدار شدن کودکان از خواب کسالت و بی حوصلگی و بداخلاقی و بهانه گیری آنهاست .

تعطیلات فرصتی برای استراحت یا درس خواندن ؟

یکی دیگر از بی برنامگی کودکان در این ایام کنار گذاشتن درس و مشق و فراموش کردن آن است. مسلما اکثرا دانش اموزان برای رسیدن به زمان تعطیلات عید از اسفند ماه روز شماری می‌کردند و اکنون دوست دارند ایام عید را به طور کامل به استراحت و تفریح بپردازند . بگذریم که سال تحصیلی 96 به دلیل آلودگی هوا و بارش برف شاهد تعطیلات زیادی بود و همین تعطیلات خود باعث عقب افتادگی دانش آموزان شد حال تصور کنید تعطیلات 14-15 روز عید هم به آن اضافه شود در این صورت اگر قرار باشد این تعطیلات توام با استراحت و تفریحات مطلق باشد موجب افت تحصیلی خواهد شد.

اگر یادتان باشد در زمان های قدیم پیک شادی هایی در ایام عید به دانش آموزان داده می شد تا انها در این ایام درس و مشق را فراموش نکنند . پیک شادی هایی که مایه ی عذاب بچه ها بود و انها دوست داشتند که در این ایام هر چه زودتر تمام پیک را حل کنند تا خیالشان راحت شود هرچند که امروز هم تکالیفی در غالب پیک شادی به دانش اموزان داده می شود اما سوال و البته نگرانی خیلی از والدین در این ایام این است که چه کار کنیم که فرزندمان در تعطیلات عید درس خواندن را فراموش نکند؟

عملکر دانش اموزان در ایام عید متفاوت است :دسته اول دانش اموزانی هستندکه با شروع شدن تعطیلات به کل قید درس خواندن را می‌زنند ودسته دوم هم دانش اموزانی هستند که ترجیح می دهند در این ایام به رفع اشکالات خود بپردازند. اما توصیه ی ما به والدین دسته ی اول این است که به هیچ عنوان اجازه ندهید که فرزندتان همه ی تکالیفش را یک شبه تمام کندو در مقابل هم نگذارید همه تکالیفش را به شب اخر تعطیلات موکول کند بلکه هر روز نیم ساعت را برای رسیدگی به تکالیف فرزندتان اختصاص دهید و برای تشویق شدن او به انجام تکالیف به او قول چیزی را دهید که خوشحالش می کند و شما می توانید به آن عمل کنید مثلا به او بگویید : « بعد از خواندن این قسمت از درس میرویم به پارک و یا مهمانی(جایی که بچه از رفتن به انجا خوشحال می شود)» و یا شما می توانید برای حل کردن درست و به موقع تمرین ها جایزه کوچکی به او بدهید.

اجبار به درس خواندن ممنوع

علاوه بر اینکه والدین باید مشوق فرزندان در درس خواندن در ایام تعطیلات باشند باید به این مساله هم توجه داشته باشند که بیش از اندازه فرزند را وادار به درس خواندن نکنید بلکه در کنار درس خواندن برای انها تفریح و سرگرمی را هم تدارک ببینید و در این مساله فرزندتان را هرگز با دیگران مقایسه نکنید چرا این کار باعث لجبازی بیشتر فرزندتان می شود و حتی اگر بخواهد هم دیگر تلاشی برای درس خواندن نمی کند. لذا بهترین راهکار این است که والدین با یک برنامه ریزی درست و اصولی که هم بچه به تکالیفشان برسند و هم بازی و تفریح و مهمانی رفتن‌شان سر جایش باشد از فرصت تعطیلات استفاده کنند.

سفرتان را به هفته ی آخر موکول نکنید

اگر قصد سفر در ایام عید را دارید به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل سه – چهار روز قبل از به اتمام رسیدن تعطیلات از سفر برگردید. این مساله برای دانش اموزان اهمیت زیادی دارد چرا که فرصت پیدا می کنند که تکالیفشان را جمع بندی کنند و امادگی لازم برای رفتن به مدرسه را پیدا کنند.

در نهایت با برنامه ریزی مناسب و رفتاری منطقی الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید تا انها برنامه ریزی درست را در زندگی از شما آموخته و آینده روشنی را داشته باشند.
ثبت: ۱۳۹۶/۱۲/۸

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: