نسخه چاپی

ادعای رسانه‌های غربی از تحویل مواد ساخت تسلیحات شیمیایی كره شمالی به سوریه

رسانه‌های آمریكایی در جدیدترین هجمه خود علیه دولت دمشق مدعی شدند كره شمالی تجهیزاتی را برای ساخت تسلیحات شیمیایی در اختیار سوریه قرار داده است.

به گزارش نما، رسانه های آمریکایی با استناد به گزارشی از کارشناسان سازمان ملل مدعی شدند کره شمالی تجهیزاتی در اختیار دولت سوریه قرار داده است که می توان از آن در ساخت تسلیحات شیمیایی استفاده کرد.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از گزارشی از سازمان ملل -که هنوز منتشر نشده است- مدعی شدند شماری از کارشناسان ساخت موشک از پیونگ یانگ در تأسیسات ساخت سلاح سوریه مشاهده شده اند.

این ادعاها همزمان با گزارش های جدیدی است که مدعی شده دولت سوریه از گاز کلر در غوطه شرقی استفاده کرده است؛ مسأله ای که دمشق آن را تکذیب کرده است.

در این گزارش ها ادعا شده است کره شمالی به شیوه ای غیر قانونی، پنل های مقاوم در برابر مواد اسیدی و نیز دریچه هایی که در برابر خوردگی مقاوم هستند را به سوریه فرستاده و از این پنل ها در ساخت تأسیساتی که در آن سلاح های شیمیایی تولید می شود، استفاده شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز مدعی شده است کره شمالی در اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017، پنج محموله از طریق شرکتی چینی به سوریه فرستاده است. این روزنامه نوشته است این محموله ها، تنها بخشی از ده ها محموله ای است که در طول چندین سال به این کشور فرستاده شده است.

این روزنامه در ادامه اعلام کرده است یک مؤسسه پژوهشی دولتی در سوریه از طریق شرکت هایی به عنوان رابط اقدام به پرداخت مبالغی به کره شمالی کرده است.

این گزارش که روزنامه واشنگتن پست نیز به آن اشاره کرده است، از سوی کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد در خصوص میزان پایبندی کره شمالی به تصمیمات صادر شده از سوی سازمان های بین المللی منتشر شده است.

در گزارشی که در سپتامبر 2017 نیز از سوی سازمان ملل منتشر شد، ادعا شده بود تحقیقاتی در خصوص وجود همکاری هایی در زمینه سلاح های شیمیایی، بالستیک و سنتی ممنوعه میان کره شمالی و سوریه در جریان است.

۱۳۹۶/۱۲/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: