نسخه چاپی

حضور مشكوك "بندر بن سلطان" در دربار آل سعود

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی چند سال پس از غیبت در صحنه سیاسی و امنیتی این كشور یك‌باره در دفتر دربار سلطنتی عربستان حضور یافته است.

به گزارش نما، دربار سلطنتی عربستان سعودی از «بندر بن سلطان» رئیس سابق شورای امنیت ملی و اطلاعات عربستان در جریان بازدید وی از مرکز تحقیقات و امور اطلاع رسانی وابسته به سازمان اطلاعات این کشور، استقبال به عمل آورده است.

خالد العیسی رئیس دفتر دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد که شاهزاده بندر بن سلطان در این بازدید 12 ساعته، در کنفرانس چهار ساعته درباره سیاست و امنیت سخنرانی کرده است.

بندر بن سلطان طی سال های 1983-2005 به عنوان سفیر عربستان در آمریکا فعالیت کرده و در اکتبر 2005 نیز به دبیر کلی شورای امنیت ملی و ریاست سازمان اطلاعات این کشور منصوب شده بود.

به گزارش روسیا الیوم، وی در سال‎های اولیه بحران سوریه سمت ریاست اطلاعات عربستان را بر عهده داشت که در سال 2014 به درخواست عبدالله بن عبدالعزیز شاه سابق عربستان از سمتش برکنار شد. بن سلطان در سال 2015 نیز همزمان با روی کار آمدن ملک سلمان شاه فعلی این کشور نیز از ریاست شورای امنیت ملی عربستان برکنار شد.

بازگشت بندر بن سلطان به دربار سلطنتی عربستان سعودی همزمان با برکناری تعدادی از فرماندهان نظامی بلندپایه این کشور صورت گرفته است..

شاه عربستان سعودی روز دوشنبه گذشته با صدور فرمانی، تعدادی از بلندپایه ترین فرماندهان ارتش کشور خود را برکنار کرده است.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان طی فرمانی، عبدالرحمن بن صالح البنیان رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور را برکنار کرد.

پادشاه عربستان همچنین به ماموریت محمد بن عوض سحیم، فرمانده نیروهای پدافند هوایی این کشور پایان داد. طبق فرمان پادشاه عربستان، احمد السلام معاون وزیر کشور عربستان برکنار شد.

سلمان بن عبدالعزیز، فهد بن ترکی بن عبدالعزیز را به سمت فرمانده نیروهای مشترک این کشور منصوب کرد. پادشاه سعودی همچنین شاهزاده بندر بن عبدالله المشاری را به سمت معاونت وزیر کشور در امور فنی منصوب کرد.

همچنین بر اساس فرمان پادشاه عربستان، شاهزاده سلطان بن احمد به سمت مشاور دربار پادشاهی منصوب شد. بر اساس فرمان پادشاه عربستان، ترکی بن بندر بن عبدالعزیز به سمت فرمانده نیروی هوایی عربستان منصوب شد. ملک سلمان در این فرمان، مزید بن سلیمان العمرو را به سمت فرمانده نیروهای پدافند هوایی عربستان منصوب کرد.

۱۳۹۶/۱۲/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: