نسخه چاپی

انتشار اسناد جدید درباره توطئه كودتا علیه قطر

شبكه الجزیره اسناد جدیدی منتشر كرد كه به كودتای برخی كشورهای عربی برای ساقط كردن حكومت قطر اشاره دارد.

به گزارش نما، شبکه الجزیره یکشنبه شب بخش اول مستند جنجالی «قطر ۹۶» را که به دخالت عربستان، امارات، بحرین و مصر در کودتای نافرجام سال ۱۹۹۶ در قطر اشاره داشت، پخش کرد. در این مستند با برخی فرماندهانی که در این کودتا مشارکت داشته و همچنین سفیر آمریکا در قطر در سال ۱۹۹۶ گفت وگو شد.

قطر می گوید که برخی عناصر داخلی با حمایت کشورهای خارجی به ویژه همسایگان در سال ۱۹۹۶ تلاش داشتند، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، پدر امیر کنونی را با کودتا سرنگون کنند.

فهد المالکی از افسران پیشین سازمان اطلاعاتی قطر یکی از این مصاحبه شوندگان بود که در سخنان خود به جزئیات دخالت خارجی برای انجام کودتا در قطر در سال ۱۹۹۶ اشاره کرد. المالکی به اتهام دخالت در کودتا به اعدام محکوم شد که در مراحل بعد حکم او به ۲۰ سال زندان کاهش یافت. او آنگونه که الجزیره می گوید اواخر سال ۲۰۱۷ از زندان آزاد شده است. وی در این باره از محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی، حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین و عمر سلیمان وزیر امنیت مصر نام برد.

این برنامه همچنین اسنادی پخش کرد که بر اساس آن دستگاه امنیتی عربستان و شخص سلمان بن عبدالعزیز پادشاه کنونی به همراه سلطان بن عبدالعزیز، ولیعهد و وزیر دفاع وقت سعودی در تلاش ناکام برای انجام کودتا در قطر دخالت داشته اند.

الجزیره پیشتر اعلام کرده بود این مستند حاوی اطلاعات مهمی از خیانت کشورهای همسایه، برای سرنگونی رژیم وقت قطر است.

این مستند در حالی پخش شد که «آنتونی زینی» فرستاده ویژه وزیر امور خارجه آمریکا برای حل تنش میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس به منطقه آمده و تاکنون به کویت و قطر سفر کرده است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...