نسخه چاپی

ایده دیدار ترامپ با "اون" را چه كسی داد؟

وزیر امور خارجه آمریكا اذعان كرد،‌ تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور كشورش برای دیدار و گفتگو با رهبر كره شمالی تماماً ایده شخص ترامپ بوده است.

به گزارش نما، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این تصمیم برای برقراری نشست میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تصمیم شخص رئیس‌جمهور بوده است.

تیلرسون که روز پنجشنبه گفته بود در حال حاضر زمان مذاکره با کره شمالی نیست تلاش کرد برای اصلاح اظهارات خود تمایز میان گفت‌وگو و مذاکره را مشخص کند.

وی گفت: به نظر می‌رسد مردم همچنان در درک تفاوت میان گفت‌وگو و مذاکره مشکل دارند. حرف من این بود که در حال حاضر شرایط برای مذاکره مناسب نیست اما ما بارها اعلام کرده‌ایم که برای گفت‌وگو با کره شمالی آماده هستیم. دونالد ترامپ بارها اعلام کرده بود که برای گفت‌وگو آماده است و زمانی که شرایط درست باشد تمایل دارد تا با کیم جونگ اون دیدار کند و الان زمان مناسب فرا رسیده است. فکر می‌کنم از نظر رئیس‌جمهور آمریکا این زمان مناسب در حال حاضر فرا رسیده است.

وی افزود: درنتیجه حرفی که من روز پنجشنبه زدم بدان معنا بود که در حال حاضر زمان مذاکره نیست اما ما بارها اعلام کرده‌ایم که برای گفت‌وگو با کره شمالی آماده هستیم.

دونالد ترامپ این اظهارات غیرمنتظره و تعجب آور را پنجشنبه شب و پس از آن مطرح کرد که مقامات کره‌ جنوبی به وی گفتند که کیم جونگ اون به برگزاری یک دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا تمایل دارد.

این نخستین بار خواهد بود که یکی از روسای جمهور آمریکا به کره شمالی سفر کرده و با دولت آن کشور دیدار می‌کند.

تیلرسون علی رغم اظهارات روز پنجشنبه‌اش مبنی بر اینکه آمریکا راه درازی برای گفت‌وگوی مستقیم با کره شمالی در پیش دارد، تاکید کرد: من اوایل روز جمعه با ترامپ صحبت کرده‌ام و این اطلاعیه رئیس‌جمهور به هیچ وجه مایه تعجب نبود. من صبح جمعه درباره این تصمیم با رئیس‌جمهور صحبت کرده‌ام و مکالمه خوبی داشتیم. این چیزی است که ترامپ مدت‌ها در ذهن داشته و در نتیجه به هیچ عنوان مساله تعجب آوری محسوب نمی‌شود. ترامپ پیشتر به طور صریح اعلام کرده بود که برای دیدار با کیم جونگ اون تمایل دارد.

وی همچنین افزود: البته برنامه‌ریزی این گفت‌وگوها میان ترامپ و کیم جونگ اون چند هفته طول خواهد کشید. مساله کنونی توافق درخصوص زمان‌بندی نخستین نشست میان ترامپ و کیم جونگ اون است و دستیابی به این توافق چند هفته طول خواهد کشید.

۱۳۹۶/۱۲/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...