نسخه چاپی

عربستان "محمود عباس" را راحت نگذاشت

از فشارهای مجدد عربستان و مصر علیه محمود عباس برای پذیرش طرح صلح آمریكا مشهور به "معامله قرن" پرده برداری شد.

به گزارش نما، تنها یک روز پس از ابراز نارضایتی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از موضع‌گیری‌های کشورهای عربی، یک گزارش جدید از فشارهای مجدد عربستان و مصر علیه او برای پذیرش طرح صلح آمریکا مشهور به "معامله قرن" پرده برداشت.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، شبکه ماهواره‌ای " i24NEWS" به نقل از دو منبع نزدیک به رهبری فلسطین در گزارشی اعلام کرد، دو کشور اصلی عربی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را برای پذیرش قرارداد صلح ارائه شده از سوی آمریکا تحت فشار گذاشته‌اند.

این مسؤولان اظهار داشتند، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر به عباس گفته‌اند، "هیچ گزینه دیگری در مقابل خود به جز اینکه عملگرا باشی و معامله را بپذیری، نداری".

طبق گزارش یاد شده، این قرارداد شامل دست کشیدن از حق بازگشت آوارگان و پایتختی قدس شرقی برای فلسطین است و فشارهای عربستان و مصر بر رهبری فلسطین در حال تشدید است، آنها این معامله را بهترین فرصت برای تحقق صلح در شرایط کنونی و از دست دادن آن را موجب پشیمانی در آینده دانستند و از عباس می‌خواهند چالش ایجاد نکرده و به موضع‌گیری‌های سرسختانه خود در برابر آمریکا و اسرائیل پایان دهد.

این شبکه ماهواره‌ای اعلام کرد، عباس تحت فشارهای شدیدی برای امتیازدهی‌ها از جمله در مساله پایتختی قدس شرقی و پذیرش ابو دیس به جای آن و نیز لغو حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌شان است و آنگونه که معلوم است در طرح آمریکا برای صلح، اسرائیل حاکمیت کامل بر اماکن مقدسه بخش قدیمی قدس را می‌یابد.

بر اساس این گزارش، در سایه تلاش‌های کشورهای عربی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل، به شدت فشارها بر عباس در حال افزایش هستند، این در حالیست که اسرائیل از واشنگتن می‌خواهد هر چه زودتر طرح خود را ارائه کند.

ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطین پس از نشست وزاری خارجه اتحادیه عرب در قاهره گفت: ادامه سیاست‌های اشتباه آمریکا و تصمیمش برای انتقال سفارت به قدس موجب شکست کشورهای عربی شد، این همان موضوعی است که باعث شد کشورهای کوچکی مانند گوآتمالا متوجه شوند که کشورهای عربی هیچ‌گونه اهرم فشاری برای منصرف کردن این کشور از تصمیمش ندارند.

اظهارات ریاض مالکی رسما خشم فلسطینی‌ها از موضع‌گیری‌های کشورهای عربی که با حجم تعرض‌ها به مساله فلسطین تناسبی ندارند را نشان داد.

۱۳۹۶/۱۲/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...