نسخه چاپی

خطرات استفاده از نشانگرهای لیزری در كودكان

فلاورجانی در ارتباط با استفاده از لیزپوینتر‌ها هشدار داد و اظهار داشت: استفاده از نشانگر‌های لیزری چند سالی است كه مدنظر قرار گرفته و قبلا نور‌های ضعیف و قرمز آن برای مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به گزارش نما، خلیل قاسمی فلاورجانی فوق تخصص شبکیه، گفت: طی ۶ ماه گذشته موارد متعددی از کودکان را داشته‌ایم که بر اثر بازی با لیزر پوینتر‌ها و نگاه به نور لیزری، شبکیه چشم آن‌ها سوخته و بینایی آن‌ها از بین رفته است.

وی در ارتباط با استفاده از لیزپوینتر‌ها هشدار داد و اظهار داشت: استفاده از نشانگر‌های لیزری چند سالی است که مدنظر قرار گرفته و قبلا نور‌های ضعیف و قرمز آن برای مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

قاسمی فلاورجانی افزود: جدیدا به طور گسترده و طی چهار سال اخیر این لیرز‌ها به صورت اسباب‌بازی و با نور‌های رنگ سبز، آبی و قرمز به فروش می‌روند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: طی شش ماه گذشته موارد متعددی از کودکان را داشته‌ایم که بر اثر بازی با این لیزر پوینتر‌ها و نگاه به نور لیزری، شبکیه آن‌ها سوخته، دچار خونریزی شده و رگ‌های غیرطبیعی در آن ایجاد شده است و درنهایت عملاً بینایی آن‌ها از بین رفته است.

این فوق تخصص شبکیه عنوان کرد:‌در برخی از موارد می‌توان از طریق برخی تزریقات وجراحی دید بهتری برای این افراد ایجاد کرد،، ولی متاسفانه در تعدادی از این افراد روش‌های درمانی چندان تاثیر نداشته و منجر به بهبودی قابل توجه نمی شود. بنابر این والدین باید استفاده از این لیزر‌ها را برای بازی کودکان ممنوع کنند.

دبیر همایش بهاره چشم پزشکی با اشاره به اینکه استفاده اصلی از این لیزر‌ها در بسیاری از کشور‌های جهان، آموزشی و برای نشان دادن اسلاید و یا یک محل در ساختمان است، گفت:، ولی به دلیل نور زیبا و رنگی این لیزرها، استفاده از آن‌ها به عنوان اسباب‌بازی برای برخی مدنظر قرار گرفته است.

قاسمی فلاورجانی تأکید کرد: خانواده‌ها باید توجه کنند که فرزندانشان از نگاه به هر نوع لیزر پوینتری خودداری کرده و در رنگ آبی و سبز آن بیشتر حساس باشند تا فرزندانشان از آسیب ناشی از نور لیزر در امان بمانند.

همایش بهاره چشم‌پزشکی ۲۹ فروردین ۹۷ با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته چشم پزشکی در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار خواهد شد.


۱۳۹۷/۱/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...