نسخه چاپی

گزارش واشنگتن‌پست از فعالیت‌های زیرزمینی ابوبكر بغدادی

روزنامه آمریكایی «واشنگتن پست» در مطلبی نوشت: رهگیری‌های اطلاعاتی، بازجویی‌ها از افراد بازداشت شده، نوشته‌ها و بیانیه‌های عوامل فعال در شبكه این گروه تروریستی، زنده و فعال بودن ابوبكر بغدادی را تایید می‌كنند.

به گزارش نما، در این مطلب آمده است: کارشناسان مقابله با تروریسم می‌گویند این شواهد که تایید آن دشوار است، سرکرده‌ای را نشان می‌دهند که تصمیم گرفته است خودش را حتی در داخل سازمانش نامرئی کند و این تصمیم موج مطرح شدن گلایه‌هایی از طرف طرفدارانش شده است و توانایی او را برای بسیج کردن نیروهایش کاهش می‌دهد.

در عین حال، این رهگیری‌ها و گزارش‌های اطلاعاتی همچنین نشان می‌دهند بغدادی در ماه‌های اخیر توجه خود را به تدوین یک چارچوب ایدئولوژیکی تغییر داده است که بتواند پس از نابودی فیزیکی «خلافت» مورد نظرش در عراق و سوریه، به کارش ادامه دهد.

به نوشته واشنگتن پست، بغدادی به غیر از تلاش برای تغییر برنامه درسی مدارس داعش، به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر پیام‌هایی ارسال کرده باشد که هدف از آن‌ها حل و فصل اختلاف‌های ایدئولوژیکی میان جناح‌های افراد مسلح است.

مقامات فعلی و پیشین آمریکا گفتند با توجه به همه این مسائل، به نظر می‌رسد هدف بغدادی از این گوشه‌نشینی منضبط، کمک کردن به مدیریت آماده‌سازی‌ها به منظور تغییر شیوه فعالیت از تشکیل خلافت به طرف شورش‌های زیرزمینی و تروریسم بین‌المللی باشد.

نیکلاس راسموسن، که تا ماه مارس مدیر «مرکز ملی مقابله با تروریسم» در آمریکا بود، گفت: «حتی زمانی که داعش در حال از دست دادن شهر‌های موصل و رقه بود، ما شاهد شواهدی در این باره بودیم که داعش در حال برنامه‌ریزی برای فعالیت مجدد به صورت یک سازمان مخفی بود. در حالی که اعضای داعش از این مکان‌ها بیرون رانده می‌شدند، نوعی ساختار هسته‌های تروریستی را بر جای می‌گذاشتند.»

یکی از عوامل داعش -که واشنگتن پست از طریق سرویس پیام‌رسانی رمزگذاری شده با وی تماس گرفته است- گفت: بغدادی که پیش از آنکه تروریست شود استاد دانشگاه بود و نیز سرکرده‌های رده بالای دیگر پیشتر تصمیم گرفتند القاء دیدگاه‌هایشان به کودکان و افراد اجیر شده در داخل سوریه و عراق و نیز خارج از کشور از طریق اینترنت را در اولویت قرار دهند. زمانی که مشخص شد مکان‌های تحت نفوذ داعش از کنترل آن خارج خواهند شد، این تلاش فوریت بیشتری پیدا کرد.

این عضو داعش -که به شرطی که نامش اعلام نشود پذیرفت در مصاحبه شرکت کند- گفت: «کادر رهبری داعش معتقد است حتی اگر خلافت آن ناپدید شود، تا زمانی که بتوانند از طریق تحصیل بر نسل جدید اعمال نفوذ کنند، عقیده خلافت به قوت خود باقی می‌ماند.»

نشستی که سال گذشته در شهر دیرالزور سوریه برگزار شد یکی از معدود نشست‌هایی بود که اعلام شد بغدادی در آن حضور یافته است. بغدادی موفق شده است با موفقیت خودش را از نظر‌ها پنهان کند. از چهارم ژوئیه ۲۰۱۴ که بغدادی وارد مسجدی در شهر موصل شد تا تشکیل خلافت خود را اعلام کند، بیشتر از اینکه خبر‌های تایید شده‌ای درباره دیده شدن و سخنرانی عمومی وی وجود داشته باشد، خبر‌هایی کذب درباره کشته شدن او وجود داشته است.
یک مقام ضد تروریستی آمریکا که به سبب صحبت کردن در مورد ارزیابی‌های اطلاعاتی نخواست فاش شود، گفت: «بر اساس همه شواهد، بغدادی زنده است. ما معتقدیم بغدادی هنوز در حال هماهنگی اقدامات است و هنوز هم به اداره داعش کمک می‌کند.»

او گفت: «بهترین حدسی که می‌زنیم این است که بغدادی هنوز در سوریه در یکی از بخش‌های این کشور که همچنان در کنترل داعش قرار دارد، حضور دارد.»


۱۳۹۷/۲/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...