نسخه چاپی

نظر مسكو درباره گفت‌وگوی مستقیم آمریكا با طالبان

مسئول امور آسیا در وزارت خارجه روسیه اظهار كرد كه برای پایان دادن به جنگ و خونریزی در افغانستان، آمریكا باید بطور مستقیم با طالبان وارد گفت‌وگو شود.

به گزارش نما، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه پوتین در افغانستان و مسئول امور آسیا در وزارت خارجه روسیه به «بلومبرگ» گفت که آمریکا باید به مخالفت با گفت‌وگوی مستقیم با طالبان پایان دهد. در غیر اینصورت برای سالیان دراز جنگ و خونریزی در افغانستان ادامه خواهد یافت.

کابلوف دلیل بن‌بست حضور نیروهای خارجی در افغانستان را عدم تمایل واشنگتن به گفت‌وگوی مستقیم با طالبان دانست و پیامد عدم وجود چنین تماس‌هایی را ادامه جنگ در این کشور دانست.

به نوشته بلومبرگ، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که از پشتیبانی آمریکا برخوردار است چندی قبل به طالبان پیشنهاد داد که بدون هیچ پیش‌شرطی گفت‌وگوهای صلح را آغاز کند اما این گروه در پاسخ خواستار گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا شد.

با این حال کابلوف اظهار داشت که نمایندگان طالبان در تماس با وی گفته است که دولت افغانستان را «دست نشانده» می‌داند و بدون مذاکره با آمریکایی‌ها که آن‌ها را «اشغالگر» می‌داند حاضر به گفت‌وگو با سران حکومت وحدت ملی نیز نیست.

این دیپلمات ارشد روس ادامه داد که اعزام 5 هزار و حتی 50 هزار نظامی بیشتر نیز وضعیت جنگ را به نفع نیروهای خارجی و دولت افغانستان تغییر نخواهد داد.

گفتنی است که روسیه بارها درباره افزایش تهدید داعش در افغانستان هشدار داده و همچنین طالبان را به عنوان گروهی می‌بیند که بر جنگ با داعش مصمم است؛ از اینرو طالبان و روسیه در افغانستان منافع مشترکی دارند.

واشنگتن نیز بارها مسکو را به حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان متهم کرده است اما روسیه همواره با رد این اتهام تصریح کرده که تنها هدف مسکو ایجاد راه‌حل سیاسی برای بحران افغانستان و توقف داعش برای ایجاد خلافت در این کشور است.

۱۳۹۷/۲/۳۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...