نسخه چاپی

اوج گرفتن تولید نفت شیل آمریكا و تولیدكنندگان كلیدی اوپك

روز دوشنبه با افزایش احتمال تحریم‌های جدید علیه ونزوئلا پس از اعلام نتایج انتخابات این كشور عضو اوپك، نگرانی‌ها در مورد این‌كه تولید نفت این كشور بیش از این كاهش یابد، قیمت نفت آمریكا را به بالاترین حد خود از ۲۰۱۴ تا كنون رساند.

به گزارش نما، پس از این که رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ مذاکراتی با روسیه و چین در مورد ارائه اعتبارات جدید برای ونزوئلا انجام داد، قیمت‌ها بیشتر تقویت شدند. روز دوشنبه، ترامپ یک فرمان اجرایی امضاء کرد که طی آن توانایی ونزوئلا برای نقد کردن دارایی‌های دولتی محدود می‌شود.

هرگونه محدودیت برای فاینانس، لجستیک یا تامین نیروی ونزوئلا، می‌تواند میزان تولید نفت این کشور را بیش از پیش کاهش دهد.

پیش‌خرید نفت خام آمریکا ۹۶ سنت یا ۱.۴ درصد جهش کرد و به هر بشکه ۷۲.۲۴ دلار رسید. این شاخص نفتی امروز به رکورد قیمت ۷۲.۳۳ دلار برای هر بشکه هم دست یافت که بالاترین سطح آن، از نوامبر ۲۰۱۴ تاکنون است. در معاملات بعد از بسته شدن بازارهای اصلی، قیمت نفت خام آمریکا باز هم افزایش یافت و با رسیدن به قیمت ۷۲.۴۱ دلار، یک رکورد ۳ و نیم ساله جدید برای خود به ثبت رساند.

نفت خام برنت ۷۱ سنت یا ۰.۹ درصد رشد کرد و در قیمت ۷۹.۲۲ دلار برای هر بشکه، به کار خود پایان داد.

ایالات‌متحده به طور فعال، به دنبال وضع تحریم‌های جدید بر ونزوئلا است که تولید نفت آن در ۲ سال اخیر یک سوم کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح چند دهه اخیر خود رسیده است.

جین مک‌گیلیان، معاون تحقیقات تردیشن انرژی در استنفورد، می‌گوید: به نظر می‌رسد افت قیمت‌های جلسات گذشته به علت سودجویی موقت سرمایه‌گذاران است و به نظر می‌رسد دوباره قیمت نفت برنت از ۸۰ دلار فراتر برود.

اما در این شرایط، باب دودلی، مدیر اجرایی ارشد بریتیش پترولیوم می‌گوید: اوج گرفتن تولید نفت شیل آمریکا و تولیدکنندگان کلیدی اوپک، می‌تواند به افزایش قیمت‌ها پایان دهد. دودلی گفت که انتظار دارد سیل نفت شل آمریکا به بازارها روانه شود و پس از فراتر رفتن قیمت‌ها از ۸۰ دلار، اوپک دوباره شیرهای خود را باز کند تا بازارهای نفت را آرام کند.

دودلی پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌های نفت به بین ۵۰ تا ۶۰ دلار سقوط کنند و علت آن هم اوج گرفتن تولید نفت شیل آمریکا و ظرفیت اوپک برای بالا بردن تولید برای جبران کاهش احتمالی تولیدات ایران به علت تحریم‌های آمریکا است.

۱۳۹۷/۳/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: