نسخه چاپی

یك زن، رئیس‌جمهوری موقت پاراگوئه می‌شود

پاراگوئه برای اولین بار در طول تاریخش شاهد روی كار آمدن اولین رئیس‌جمهوری زن خواهد بود. این اقدام موقتی است و پس از استعفای هوراسیو كارتس، رهبر پاراگوئه پیش از موعد رخ می‌دهد.

به گزارش نما، آلیسیا پوچتا معاون ۶۸ ساله رئیس‌جمهوری پاراگوئه کار "کارتس" را که برای سناتور شدن استعفا داده است، تکمیل خواهد کرد.

در همین حال "ماریو آبدو بنیتز"، سیاستمدار محافظه‌کار پاراگوئه که در انتخابات ۲۲ آوریل پیروز شد، در تاریخ ۱۵ اوت دوره پنج ساله ریاست جمهوری خودش را در یکی از فقیرترین کشورهای آمریکای لاتین آغاز می‌کند. پارلمان پاراگوئه قرار است فردا چهارشنبه استعفای کارتس را تایید کرده و پوچتا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت اعلام کند.

پوچتا از حزب راستگرای کلورادو پارتی است که چندین دهه است در آسونسیون، پایتخت پاراگوئه قدرت را در دست دارد. در همین حال یکی از سناتورهای اپوزیسیون معتقد است که نمی‌توان از ریاست موقت پوچتا به عنوان پیشرفتی برای زنان در پاراگوئه یاد کرد. پاراگوئه تنها هشت زن در میان ۴۵ سناتورش دارد و تعداد آنها در بین ۸۰ عضو پارلمان ۱۱ تن است.

استعفای هوراسیو کارتس دور از انتظار نبود چرا که او در انتخابات آوریل برای پست سناتوری انتخاب شد. سناتورهای جدید ۳۰ ژوئن سوگند یاد می‌کنند. پاراگوئه که بین کشورهای آرژانتین، بولیوی و برزیل قرار دارد، در طول پنج سال حکومت کارتس که غول تنباکو بود، رشد کرد اما نتوانست آنچنان با فقر، فساد و قاچاق مواد مخدر مقابله کند. طبق شاخص فساد سال ۲۰۱۷ سازمان شفافیت بین‌الملل، پاراگوئه در میان ۱۸۰ کشور رتبه ۱۳۵ را در فساد دارد

۱۳۹۷/۳/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: