نسخه چاپی

ماجرای ممنوع‌التصویری بازیگر مطرح این روزها

یك تهیه كننده سینما گفت: عشق به سینما در جان امثال ناصر ملك مطیعی وجود داشت؛ اما در زمانی كه سینما، ابزار دست امثال مخملباف بود، او را خانه‌نشین كردند.

به گزارش نما، یک تهیه کننده سینما گفت: عشق به سینما در جان امثال ناصر ملک مطیعی وجود داشت؛ اما در زمانی که سینما، ابزار دست امثال مخملباف بود، او را خانه‌نشین کردند.

عبدالله علیخانی، تهیه کننده سینما به بیان ممنوع‌التصویری مرحوم ناصر ملک‌مطیعی از دهه ۶۰ تاکنون پرداخت و گفت: عشق به سینما در جان امثال ناصر ملک‌مطیعی بود و با توجه به اینکه آن موقع حکم حاکمین مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارجح بر همه مسائل بود، هر تصمیمی می‌خواستند می‌گرفتند و هر کسی را که دوست داشتند، به دلایلی که هیچ وقت اعلام نمی‌کردند، ممنوع‌الکار می‌کردند و به هر کسی هم که دوست داشتند، اجازه فعالیت می‌دادند.

این تهیه کننده پیشکسوت سینما به بازگویی ماجرای برخورد با فیلم «برزخی‌ها» و دلیل ممنوع‌التصویری ناصر ملک‌مطیعی از آن تاریخ به بعد اشاره کرد و افزود: آن موقع سینمای ایران آلت دست محسن مخملباف بود؛ همان فیلمسازی که سال‌هاست در خارج از کشور زندگی می‌کند. او باعث و بانی این جریان شد. مخملباف در همان روز‌ها دار و دسته‌ای جلوی سینما‌ها راه انداخت و فیلم برزخی‌ها را از پرده پایین کشیدند؛ از سوی دیگر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، سیدمحمد بهشتی و فخرالدین انوار حضور داشتند و هر کاری که می‌خواستند انجام می‌دادند و برای سینمای ایران تصمیم می‌گرفتند. آن‌ها هر کسی را که دوست داشتند اجازه می‌دادند کار کند و هر کسی را که دوست نداشتند، ممنوع الکار می‌کردند و کسی هم نمی‌توانست کاری انجام دهد؛ چون تصمیم‌گیرنده قاطع، آن‌ها بودند.

علیخانی خاطرنشان کرد: ناصر ملک مطیعی و سایر بازیگران هم ردیف او در شرایط قبل از انقلاب کار کرده بودند و به قدری در بین مسئولان نظام علیه آن‌ها سیاه‌نمایی کرده بودند که می‌ترسیدند با مسئولان درباره ممنوع الکار شدنشان حرفی بزنند، چون بلافاصله علیه آن‌ها موضع می‌گرفتند. شرایط به گونه‌ای بود که این دسته از بازیگران از ترس، خانه‌نشین شدند.

این تهیه‌کننده پیشکسوت سینما با بیان اینکه به دلیل عملکرد منفی و حتی غیرقانونی برخی مسئولان فرهنگی در گذشته، برخی از بازیگران سینما از جمله ناصر ملک مطیعی ۴۰ سال در کنج عزلت به سر بردند، تصریح کرد: من به عنوان یک فیلمساز در نظام جمهوری اسلامی ایران، ۴۰ فیلم ساخته‌ام و این در حالی است که من اصلاً آدم سیاسی‌ای نیستم و به عنوان یک شهروند در کنار سایر افراد جامعه به کسب و کار تخصصی‌ام مشغول هستم.


۱۳۹۷/۳/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: