نسخه چاپی

آمریكا نتوانست برجام را تحمل كند

سفیر ایران در بوسنی گفت: آمریكا با انتقال سفارتش به بیت المقدس ضمن اینكه نشان داد كه به هیچ یك از مصوبات بین‌المللی پایبند نیست، به رژیم صهیونیستی، چراغ سبز داد تا مرتكب كشتار وحشیانه دیگری علیه مردم فلسطین شود.

به گزارش نما، «محمود حیدری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو همزمان با گرامیداشت روز قدس در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اوناسا بوسنی و هرزگوین به تشریح وقایع اخیر در سرزمین‌های اشغالی و مواضع جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو گفت: جمهوری اسلامی ایران با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس به عنوان روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعتراض به جنایات اسرائیل و حامیانش همواره در دفاع از حقوق مردم فلسطین در عرصه‌های بین‌المللی پیشقدم بوده است.

حیدری با تاکید بر اینکه بیت المقدس پایتخت فلسطین باقی خواهد بود، اضافه کرد: دولت ایالات متحده آمریکا با انتقال سفارت خود به بیت المقدس از یک سو نشان داد که به هیچ یک از مصوبات بین‌المللی پایبند نیست و از سوی دیگر نیز به رژیم صهیونیستی، چراغ سبز داد تا مرتکب کشتار وحشیانه دیگری علیه مردم مظلوم فلسطین شود.

سفیر کشورمان افزود: رئیس جمهوری آمریکا نشان داده است که از نابودی پایه‌ها و قواعد نظم بین‌الملل هیچ ابایی ندارد و این اقدام در ادامه خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و برخی دیگر از توافقات مهم بین‌المللی نشان داده است که دولت جدید آمریکا چه مقدار برای نظام حقوقی جهانی و صلح و امنیت جهانی ارزش قائل است.حیدری با محکوم کردن کشتار مردم بی دفاع فلسطین افزود: کشتار فجیع معترضان صلح طلب فلسطینی در غزه که جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌آید، نقطه اوج دور جدیدی از اقدامات مخربی است که در طول شش ماه گذشته با هدف سرکوب فلسطینیانی که با جسارت خواستار حقوق بنیادین خود بودند، صورت گرفته است.

وی با اشاره به شهادت شمار زیادی از شهروندان بی دفاع فلسطینی و یادآوری شهادت پرستار 22 ساله فلسطینی افزود: اعلام غیرقانونی رئیس جمهور آمریکا در دسامبر گذشته در خصوص بیت المقدس و اقدام خطرناک وی در اجرای آن تصمیم در روز نکبت سرآغاز تراژدی و جسارت بخشیدن به اشغالگران برای مجموعه‌ای از کشتارهایی از روی خونسردی بود که آخرین مورد آن شامل شلیک تک تیراندازها به کودکان و شهادت پرستار 22 ساله فلسطینی «رزان اشرف النجار» بود.

سفیر کشورمان تصریح کرد: امروزه دیگر خواسته بر حق مردم فلسطین محدود به مردان و زنان فلسطینی نیست، بلکه شامل شمار روزافزونی از آزادی خواهان در سراسر جهان است که وجدان بیدارشان از این همه ظلم و جنایت به خشم آمده است.

حیدری همچنین با اشاره به خروج دولت آمریکا از برجام گفت: توافقنامه هسته‌ای تفاهم جامع و محکمی است که آمریکا نتوانست آن را تحمل کند و خروج نامشروع دولت آمریکا از برجام و خصوصاً روش‌های قلدرمآبانه‌ای که این دولت برای همراه کردن سایر دولت‌ها استفاده می‌کند، اصل وفای به عهد را نقض، حاکمیت قانون و حقوق بین‌الملل را در سطح بین‌المللی بی‌اعتبار و اهداف و اصول منشور ملل متحد و کارآیی نهادهای بین‌المللی را به چالش می‌کشد و این اقدام آمریکا در تاریخ به عنوان یک اقدام اشتباه بزرگ ثبت خواهد شد.

۱۳۹۷/۳/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...