نسخه چاپی

پژو در ایران می‌ماند

هر چند شركت پژو سیتروئن جزو اولین شركای ایرانی بود كه پس از نقض برجام اقدام به تعلیق فعالیت‌های مشترك تجاری خود كرد، اما ظاهرا دل كندن از بازار كشورمان برای این شركت فرانسوی سخت و ناممكن است.

به گزارش نما، در این زمینه روز گذشته خبرگزاری فرانسه در گفت‌وگو با یک مقام دولتی فرانسه تاکید کرد که پژو سیتروئن اگرچه تعلیق فعالیت‌های خود در ایران را اعلام کرده، اما تمایل دارد که همچنان چراغ خاموش در این کشور ادامه کار دهد. بر این اساس این خبرگزاری تاکید کرد که یک مقام دولتی فرانسه که نخواست نامش فاش شود با اشاره به کارشکنی‌های دولت آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران، اظهار کرده که شرکت خودروسازی پژو تلاش می‌کند چراغ خاموش در ایران باقی بماند.

یک‌ماه پیش گروه خودروسازی پی‌اس‌ای (پژو سیتروئن) فرانسه شروع به تعلیق پروژه‌های مشترک خود در ایران کرد تا از تحریم‌های آمریکا در امان بماند. پژو سیتروئن در بیانیه ۱۴ خرداد خود اعلام کرد که این گروه شروع به تعلیق فعالیت‌های مشترک تجاری خود در ایران کرده است تا به این ترتیب تا ۶ آگوست، با قانون آمریکا مطابقت داشته باشد. در این زمینه برخی از منابع آگاه تاکید می‌کردند که دولت آمریکا با ابزارهای تشویقی شرکت پژوسیتروئن را مجبور به ترک ایران کرده حال آنکه آنچه پژویی‌ها تاکید بر آن دارند این است که دولت آمریکا این شرکت فرانسوی را با نظام بانکی جهانی و اینکه آمریکا این نظام را علیه پژوسیتروئن متحد می‌کند، تهدید کرده است. در هر صورت آنچه مشخص است در حال حاضر این شرکت خودروساز با حمایت دولت فرانسه، در حال مذاکره با مقامات آمریکا برای در نظر گرفتن معافیت‌هایی از تحریم، برای این شرکت است. پژو یک قرارداد تولید خودرو با ایران امضا کرده که ارزش آن ۷۰۰ میلیون یورو (۸۱۸ میلیون دلار) است. در این میان گروه خودروسازی پی‌اس‌ای اعلام کرد که تعلیق قراردادهای مشارکت این شرکت با ایران، بر چشم‌انداز مالی این شرکت تاثیری نمی‌گذارد؛ چراکه فعالیت‌های پژو-سیتروئن در ایران، کمتر از یک درصد درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد. این اظهارنظر اگر چه به نظر می‌رسد برای جلب نظر مقامات آمریکایی عنوان شده، اما در اصل ترک ایران این شرکت فرانسوی را همچون تحریم‌های اولیه هسته‌ای ایران با دشواری‌هایی مواجه خواهد کرد. اما خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود بر این نکته نیز تاکید کرده که این شرکت در انتظار دوران پس از ترامپ یا احتمال تغییر ناگهانی نظر رئیس‌جمهوری آمریکا است و تلاش می‌کند تا به‌عنوان یک شریک خاموش در ایران باقی بماند. در همین ارتباط، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به تلاش‌های دو شرکت مهم خودروسازی این کشور، یعنی رنو و پژو برای باقی ماندن در بازار ایران، که یک بازار حیاتی برای آنها محسوب می‌شود، پرداخت.

کارلوس گوسن، مدیرعامل شرکت رنو چندی پیش تاکید کرده بود که این شرکت، با وجود برقراری مجدد تحریم‌های اقتصادی آمریکا، ایران را ترک نخواهد کرد، هر چند میزان تولید خودروهای خود را در این کشور کاهش خواهد داد. که رنو در سال گذشته میلادی، ۱۶۰ هزار خودرو در ایران به فروش رساند، اما پژو توانست به فروشی ۴۴۴ هزار و ۶۰۰ دستگاهی دست یابد. از این رو، منافع شرکت خودروسازی پژو قابل مقایسه با منافع شرکت رنو در ایران نیست.در این شرایط، برای پژو دشوار است که روابط تجاری خود با ایران را به‌طور کامل قطع کند، ضمن اینکه خاطره ترک بازار ایران از سوی پژو در سال‌های گذشته به علت تحریم‌ها، برای ایرانی‌ها هنوز زنده است.

۱۳۹۷/۴/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: