نسخه چاپی

وزرای خارجه ایران، 1+4 و موگرینی جمعه در وین گرد هم می‌آیند

وزرای خارجه ایران و كشورهای 1+4 به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در وین با یكدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌كنند.

به گزارش نما، وزرای خارجه ایران و پنج کشور باقی مانده از گروه پنج به علاوه یک (۱+۵ منهای آمریکا) روز جمعه (پانزدهم تیر) در شهر وین دیدار می‌کنند تا درباره امکان حفظ برجام گفت‌وگو کنند.

به نوشته خبرگزاری «کیودو»، یک منبع دیپلماتیک روز سه‌شنبه (امروز) گفته است «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و همتایان وی از فرانسه،‌ آلمان، چین، روسیه و انگلیس درباره اینکه چگونه اتحادیه اروپا می‌تواند منافع ایران را از طریق ارائه یک بسته اقتصادی و ضمانت‌هایی حفظ کند، بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

بنا بر این گزارش «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در نشست روز جمعه حضور خواهد داشت.

به گزارش فارس، این نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه ایران و ۱+۴ و با حضور موگرینی است. این نشست بنا به درخواست ایران برگزار می‌شود. چهارم خرداد ماه، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران کل و بدون حضور آمریکا در وین برگزار و پس از آن نشست کارشناسی کمیسیون نیز در روز هفدهم خرداد در تهران برگزار شد.

سه‌شنبه شب ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و پس از آن سندی را برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران امضا کرد و گفت که بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دقایقی بعد به این اظهارات ترامپ واکنش نشان داد و گفت: «از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است از این لحظه ۱+۵ ، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که شش کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد».

رئیس جمهور کشورمان تأکید کرد: «من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر یعنی روسیه و چین رایزنی‌ها، هماهنگی‌های لازم و مذاکرات لازم را انجام دهند. اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم علی‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم‌های خودمان را برداریم و اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد به زودی من با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم».

از آن زمان مذاکراتی در سطوح مختلف انجام شد و ظریف در همین راستا به چین،‌ روسیه،‌ بلژیک (شرکت در نشستی با حضور وزرای خارجه آلمان،‌ فرانسه و انگلیس و موگرینی)، هند و آفریقای جنوبی و عمان سفر کرد و از سوی دیگر پیام‌های روحانی درباره خروج آمریکا از برجام توسط فرستادگان ویژه رئیس جمهور به مقامات کشورهای مختلف ابلاغ شد.

قرار است بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به منظور حفظ حقوق مردم ایران در برجام ظرف روزهای آینده به ایران ارائه شود.

وزیر خارجه ایران اخیرا درباره برگزاری این نشست گفته بود: این نشست در دستور کار قرار دارد و در حال برنامه ریزی هستیم . احتمالا بعد از ارائه بسته راهکارهای عملی اروپا برای حفظ منافع برجام ، نشست با وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

۱۳۹۷/۴/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: