نسخه چاپی

گفتگوی سخنگوی دولت انگلیس با المیادین درباره برجام

یك سخنگوی دولت انگلیس ضمن طرح این ادعا كه برجام دارای نقطه ضعف‌هایی است، گفت لندن خواهان تداوم اجرای آن است.

به گزارش نما، ادوین ساموئل، سخنگوی دولت انگلیس در امور خاورمیانه، در گفتگو با این شبکه تلویزیونی با تأیید اختلاف نظر آمریکا و اروپا در زمینه نحوه مقابله با مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه گفت: ما بر خلاف خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای به اجرای آن پایبند هستیم.

او در مورد موضع رسمی دولت انگلیس در خصوص تهدیدات نفتی آمریکا علیه ایران گفت: ما و آمریکا در خصوص دستیابی به هدف مشترک مقابله با مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا متحد هستیم، اما در راه رسیدن به این هدف اختلاف داریم. ما عاشق توافقنامه هسته‌ای نیستیم، اما خواستار موفقیت آن هستیم. به نظر ما این توافقنامه یک توافقنامه کامل و فراگیر نیست و دارای نقطه ضعف‌هایی در زمینه برنامه موشک‌های بالستیک و دخالت‌های منطقه‌ای ایران است که باید اصلاح شود، اما خواهان تداوم اجرای آن هستیم و مطمئنیم این توافقنامه نقطه آغاز تحول در روابط جامعه جهانی با ایران است. از این رو ما بر خلاف تصمیم و اقدام آمریکا در خروج از این توافقنامه به اجرای آن ادامه می‌دهیم.

این سخنگو افزود: ما به نشست‌های کارشناسی خود با آمریکا ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم که چگونه پایبندی خود را به تعهداتمان در چارچوب توافقنامه هسته‌ای حفظ کنیم و در عین حال به تجارت خود با آمریکا نیز ادامه دهیم. روند رسیدن به این هدف و اینکه آیا می‌توانیم به یک نقطه نظر مشترک برسیم یا خیر تاکنون مشخص نیست، اما در نهایت باید از این مسیر عبور کنیم.

ساموئل در پاسخ به این پرسش که انگلیس تا چه حد قادر به ارائه تضمین‌های مالی و حمایت از شرکت‌های اروپایی است که می‌خواهند در ایران فعالیت کنند و از گزند تحریم‌های آمریکا در امان باشند، گفت: ما اقدامات خود را در این زمینه آغاز کرده‌ایم، البته باید بپذیریم اعمال تحریم‌های آمریکا عواقبی برای شرکت‌های اروپایی به دنبال دارد و ما باید با آن مقابله کنیم. ما به پیش رفتن توافقنامه در مسیر مورد نظر ادامه می‌دهیم، اما پرونده‌های دیگری از جمله از برنامه موشک‌های بالستیک و «دخالت‌های منطقه‌ای ایران» وجود دارند که دولت انگلیس تمایل دارد آن‌ها را با ایران مطرح و بررسی کند.

این مقام دولت انگلیس در مورد هشدار ایران مبنی بر اجازه ندادن به آمریکا برای مختل کردن صادرات نفت و بستن تنگه هرمز مدعی شد: این تهدیدات ایرانی‌ها به دفاع ما از توافقنامه هسته‌ای کمکی نمی‌کند. ما حتی با متحدان خود از جمله آمریکا و عربستان وارد نزاع شده‌ایم و اعلام کرده‌ایم باید به ایران فرصت دهیم تا رفتار اعتمادساز از خود نشان دهد. اگر ایران این تهدیدات خود را عملی کند نشان می‌دهد دارای نیات سوء است و مواضع متحدان تندرو ما را توجیه می‌کند.

ساموئل در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه انتظار دارد نشست دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین نتایج جدیدی در مورد پرونده هسته‌ای ایرانبه دنبال داشته باشد و ایران را برای مذاکره دوباره قانع کند، گفت: ما به این تحولات چشم دوخته ایم و دونالد ترامپ قرار است در هفته‌های آینده به لندن سفر کند. همزمان با این تحولات، ایران فرصت دارد تغییر رفتار خود را در منطقه نشان دهد و به کسانی که در خصوص رفتار ایران تردید دارند، نشان دهد تردید آن‌ها اشتباه است.


۱۳۹۷/۴/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...