نسخه چاپی

نگرانی رئیس بانك مركزی آمریكا از جنگ تجاری

جروم پاول گفته اوضاع اقتصادی آمریكا روبراه است اما هشدار داده است كه تعرفه‌های بالای وارداتی بر طیف وسیعی از كالاها می‌تواند برروی رشد اقتصادی تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش نما، پاول گفت: اقتصاد آمریکا با قرار داشتن نرخ بیکاری در پایین‌ترین سطوح سالیان اخیر و تورم نزدیک به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده بانک مرکزی در وضعیت خوبی قرار دارد. با این حال وی افزود: اختلافات تجاری با شرکای تجاری بزرگ آمریکا می‌تواند برای اقتصاد این کشور گران تمام شود.

دونالد ترامپ اخیرا به جنگ تجاری خود با شرکای تجاری آمریکا که با اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلمینیوم آغاز شد، شدت بخشیده است و این اقدامات وی با پاسخ شدید و متقابل کشورهای دیگر مواجه شده است. پاول در ادامه افزوده که نگرانی‌ها درباره تاثیرات سیاست‌های تجاری افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: هنوز دشوار است که میزان تاثیر تنش‌های اقتصادی بر رشد اقتصادی را اندازه‌گیری کرد. تلاش‌های ترامپ برای وادار کردن کشورها به کاهش تعرفه‌های وارداتی خود از آمریکا نیز نتیجه عکس داده است. فکر می‌کنم اتفاقاتی که در جریان است، جدیدی بوده و سخت است که نتیجه را پیش‌بینی کرد؛ باید منتظر ماند و دید چه می شود.

طبق اظهارات او به زودی افزایش دادن یا ندادن نرخ بهره در زمان کاهش نرخ رشد اقتصادی ناشی از تعرفه‌ها، بانک مرکزی را در یک دوراهی چالش برانگیز قرار خواهد داد. وی در عین حال از انتقاد از دولت ترامپ خودداری کرد و گفت: بانک مرکزی مستقل است و کار خودش را انجام خواهد داد.

وی اخباری مبنی بر فشار دولت ترامپ به بانک مرکزی برای کندتر شدن سرعت افزایش نرخ بهره را تکذیب کرد و گفت: هیچ کدام از مقامات دولتی چیزی نگفته‌اند که مرا در این خصوص نگران کند.

۱۳۹۷/۴/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: