نسخه چاپی

ولایتی: ایران قصد ندارد از سوریه و عراق خارج شود

مشاور رهبر انقلاب اسلامی همكاری مسكو، تهران، دمشق و حزب‌الله را عامل ثبات در سوریه نامید و سفیر سابق روسیه در تهران نیز گفت: «كسی نمی‌تواند ایران را مجبور به خروج از سوریه كند و جمهوری اسلامی همواره سیاستی را كه ضروری دانسته، اجرا كرده است».

به گزارش نما، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو نوشته است: "علی اکبر ولایتی" مشاور ارشد رهبر انقلاب اسلامی ایران در مسائل بین المللی روز جمعه در سخنرانی در باشگاه مباحثات بین المللی «والدای» اعلام کرد که ایران قصد ندارد از سوریه و عراق تا زمانی که دولت‌های آنها چنین درخواستی را مطرح نکرده‌اند، خارج شود و همچنین تأکید کرد که جمهوری اسلامی قصد ندارد نقش خود در منطقه خاورمیانه را به‌نفع آمریکا تضعیف کند.

این روزنامه همچنین به بخش‌های مهم سخنرانی وی اشاره کرده و نوشته، این سیاستمدار ایرانی به‌درخواست «کامرسانت» درباره نظرش درباره اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو درباره نقش ایران در سوریه، با توصیه به اینکه نباید اهمیت زیادی برای حرف‌های این شخص قائل شد، گفت: «به‌تدریج تعداد کسانی که به حرف‌های او گوش می‌دهند، در حال کاهش است و حتی متحدان غربی اسرائیل هم سعی می‌کنند از این شخص دور کنند، برای اینکه سخنان بی‌محتوای وی ارتباط منطقی با یکدیگر ندارند».

مشاور رهبر ایران همچنین با تأکید بر اینکه حضور ایران در سوریه به‌طور کامل در هماهنگی با مسکو، دمشق و رهبران جنبش حزب‌الله لبنان است، افزود: «این چهار عامل در هماهنگی کامل با یکدیگر بوده وروابط آنها با یکدیگر تحت تأثیر اظهارات نمایندگان رژیم صهیونیستی قرار نمی‌گیرد».

آقای ولایتی همچنین تأکید کرد که همکاری‌ها بین ایران و روسیه دشمنان زیادی دارد، ولی با وجود این دشمنی‌ها، دو کشور به توسعه این روابط ادامه خواهند داد.

سفیر سابق روسیه در تهران: مسکو متحدین خود را نمی‌فروشد

"الکساندر ماریاسوف" سفیر سابق روسیه در تهران نیز در گفت‌وگو با این روزنامه گفته است: «روسیه متحدان خود را نمی‌فروشد. مسکو و تهران منافع مشترک زیادی دارند و ما با یکدیگر همسایه هستیم».

به‌گفته ماریاسوف، ایران از سال 1979 به بعد (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی) هرگز به کسی اجازه نداده تا بر این کشور اعمال فشار کند، به همین دلیل کسی نمی‌تواند ایران را مجبور سازد که از سوریه خارج شود، برای اینکه آنها همیشه سیاستی را که فکر می‌کنند درست و ضروری است اجرا می‌کنند و به نظر دیگران کاری ندارند.

سفیر سابق روسیه در عین حال یادآور شد، البته مقامات تهران حاضر هستند تا به توصیه‌های متحدین خود اگر با آنها دارای منافع مشترک باشند گوش دهند. به‌گفته وی، برای ایرانی‌ها بسیار مهم است که کسی تأثیر کمک آنها به دولت سوریه برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی این کشور را نادیده نگیرد.

۱۳۹۷/۴/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: