نسخه چاپی

انتقاد شدید روزنامه چینی ترامپ

رسانه ملی چین روز دوشنبه در یك حمله غیرمعمول به شخص «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریكا، از سیاست‌های تجاری او انتقاد كرد.

به گزارش نما، اخیراً روزنامه «People’s Daily» در انتقاد مستقیم از ترامپ نوشت: «او بر روش جنگ خیابانی و استفاده از اخاذی و ارعاب تمرکز دارد».

در مطلبی در صفحه اول این روزنامه آمده است آرزوی ترامپ برای اینکه دیگران هم به روش او عمل کنند تفکری واهی است. آمریکا وارد اصطکاک تجاری با چین شده است و تجارت جهانی را به «بازی مجموع-صفر» تبدیل کرده است. (در بازی مجموع-صفر اگر مجموع سود‌های شرکت کننده‌ها با هم جمع شود و مجموع زیان‌ها از آن کم شود، حاصل برابر صفر خواهد بود.)

در ادامه این گزارش آمده است «اداره یک کشور مانند تجارت نیست» و ترامپ با اقداماتی که انجام می‌دهد اعتبار ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد.

آمریکا و چین در ماه ژوئیه بر کالا‌های یکدیگر به ارزش ۳۴ میلیارد دلار تعرفه اعمال کردند. واشنگتن اعلام کرده به زودی بر ۱۶ میلیارد دلار کالای چینی دیگر نیز تعرفه اعمال می‌کند. پکن هم گفته است در صورتی که این اقدام عملی شود فوری اقدام متقابل انجام می‌دهد.

وزارت بازرگانی چین روز جمعه از تعرفه‌های جدیدش بر ۵۲۰۷ کالای وارداتی از آمریکا به ارزش ۶۰ میلیارد دلار خبر داد. این اقدام در مقابل پیشنهاد دولت ترامپ برای اعمال تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی انجام شد.

رسانه‌های چینی در تلاشند تا برای رفع نگرانی سرمایه‌گذاران درباره بازار‌های مالی چین، اطمینان آن‌ها از سلامت اقتصاد این کشور را جلب کنند.

شایان ذکر است، خبرگزاری‌های چین معمولاً به دلیل افزایش جنگ تجاری واشنگتن و پکن از دولت ترامپ یا آمریکا انتقاد می‌کنند، اما همواره از هدف گرفتن شخص ترامپ خودداری کرده اند.
ثبت: ۱۳۹۷/۵/۱۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: